• pişmanlığa sürükleyendir. geçen elde edilmesinin aşamalarını seyrettim bir yerde, ben de hep köylerde kuzuları kırparlar gibi senede 2 kez kesiyorlardır diye düşünüyordum meğersem kafalarından sıkıştırıp kanlarını boşaltıyorlarmış falan pişman oldum resmen aldığım montlara. bunun yerine kullanılan aynı kalitede yalıtımlı ve hafif olan başka bir malzeme var mı çok merak ediyorum. sözlük yazarları bilgilendirirse sevinirim.
  • izolasyon seviyesi yüksek olan dolgu malzemesi. özellikle dağcılıkta hafiflik ve iyi yalıtım sebebiyle tercih edilir. yıllardır çok bilen dağcılık eğitmelerinin ortak geyiği olan " kaz tüyü ıslanınca yalıtımını kaybeder" lafından bıkmış olan bir satıcı olarak, kaz tüyü öyle kolay ıslatılmaz. son dönemde üretilen neredeyse bütün çantalarda, yağmurluk bulunur. ayrıca bütün çantalar su geçirmez kumaşlardan üretilir. ayrıca kendi kılıfı ve en son olarak kaz tüyünün içine konduğu su kaydırıcılık özelliği olan uyku tulumunun kumaşı bulunur. bütün bunlardan su geçmesi için çantanızın suya düşmesi gerekir. bu durumda zaten elyaf tulumlar da ıslanır. daha da emniyete almak istiyorsanız. tulumunuzu bir çöp torbasına koyarsınız biter.
    bu söylemin tek haklı olabileceği durum acil durumlarda yapacağınız bivakta nemden ıslanması olabilir. çift kişilik ve nefes alabilir bivak kullanarak bunun önüne geçebilirsiniz. ayrıca çanta içinde çadırla birlikte en çok yeri kaplayan uyku tulumunun ufaltılması, aynı zamanda çantanında ufaltılması manasına geleceği için özellikle tavsiye edilir. en kötü yanı fiyatlarının pahalı olmasıdır.
    "özel olarak kazın gıdı tüyünden toplanır" diye bir şey yoktur. bütün tüyler toplanır. bir santrifüj makinesine konur bu makinenin etrafında iç içe geçmiş halkalar bulunur. bu tüyler hızlıca döndürülünce en teleksizler en uzağa biraz daha telekliler daha yakına düşerek kaz tüyleri ayrıştırılır. haliyle en uzağa gideler az olduğu için extreme tulumlar bu tüylerden yapılır. ayrıca çoğunlukla ürünlerin üzerinde yazmasa da bir ezilme ve tekrar eski formunu bulma birimi vardır. bazen cuin bazen fill diye birimler kullanılır. 650 fill ve üzeri gayet başarılıdır. en yüksek tüy telek oranı 97/3 ve 800 fill dir. ama gereksiz pahalı olduğu için tercih edilmez.
  • maalesef pek de insani yontemlerle elde edilmez. her türlü kullanımına karşı çıktığımdır.
  • anlık gaflete düşüp, ikea'dan aldığım yorganın dolgu malzemesi.

eve geldikten sonra amiyane tabiriyle kafama dank etti ve internette kaz tüyü ile ilgili yaptığım 30 sn.lik bir araştırma sonrası yorganı paketinden bile çıkartmadan bir sonraki gün iade ettim. onun yerine koyun yünü yorgan aldım. en azından hayvanların derisinden cayır cayır yolarak toplamıyorlar.
  • bir çok firmanın ürünlerinde kullandığı tüy... işin acı tarafı vahşi yöntemlerde elde edilen bu tüyden elde edilen ürünleri millet bulunmaz hint kumaşıymışcasına alıyor...

(bkz: taç)
    (bkz: işbir)
    (bkz: yataş)
    (bkz: istikbal)
    (bkz: özdilek)
    (bkz: adidas)
    (bkz: nike)
    (bkz: puma)
    (bkz: columbia)
    (bkz: the north face)
  • yakıldığında, dumanı zehir etkisi yapan tüydür. dumanını soluyan kişinin nefesini keser ve boğulmasına neden olur. kanuni sultan süleyman rodos adasını fethederken ordusunun lağımcı birliğine bu taktiği uygulatmıştır.
  • kazlar için olan tüy çeşidi. senin derini de biri yüzüp üzerine giyse eminim sıcak tutar. bunu elde etmek için örnekleme yapmak gerekirse düşünün saçlarınızı canlı canlı yoluyorlar kanata kanata, o ızdırap canlandı mı gözünüzde. ki tararken azıcık dolaşsa saçınız nasıl canınız yanıyor. sonra uzuyor yine aynı şekilde ve uzuyor ve.. o yüzden böylesine acı vererek elde edilen bir şeyi ne üzerinize yorgan yapın ne de mont. siz para verdikçe o endüstri nemalanmaya devam edecek. ve bilin ki sıradan bir mont için kaç hayvan canlı canlı yolunuyor. üzerinize kan ve acı bulaşmış elbiseler giydiğinizde onun hayrını görmeyeceğinizden de emin olun.
  • yorganin altinda saatlerce kalma istegi uyandiran yorgan icerigi
    ceketlerde de kullanilir
  • elyafa göre daha sıcak tutması,uzun ömrü ve hafif oluşundan uyku tulumu doldurma malzemesi olarak kullanılır...kaz tüyü uyku tulumları çok daha pahalıdır...
  • hiç kullanmadığım tüy. berbat tanımdan sonra ise,

ben de şahsen kuzu gibi kırpıldıklarınıı filan düşünürdüm yani tüyleri kesiliyor hayvanlar mutlu mesut tekrar uzatıyor tüylerini gibi. ama bugün bir site aracılığı ile izlediğim videoda kanım dondu, içim çekildi. hiç kullanmamıştım ama kullanan arkadaşlarım var. keşke kimse kullanmasa, bari bu hayvanlar rant kapısı olmaktan çıksa.
hesabın var mı? giriş yap