• süper bir hayvandir. cok az yemek yer, acsizliga susuzluga günlerce dayanir. cok az ses cikarir, at gibi sürekli kisnemez, esek gibi sürekli anirmaz. attan da esekten de daha güclü ve stabildir. kendi basina, hicbir teknolojik aleti olmadan engebeli arazileri ölcer, düz olan yollari bulur oradan gider. korkak atlar gibi ucurumdan cekinmez, gerekirse ucurumdan atlar, delidoludur ama akillidir. her dilden anlar, gel dersin gelir git dersin gider. at gibi trip atmaz. sahibine ölümüne sadiktir, at gibi asla kacmaz. sahibiyle birlikte cukura girer, tümsekten ziplar, gerekirse ip atlar seksek oynar. at gibi de bakim istemez, tüm yipratici doga sartlarina kafa tutar, alayina gider. kari tozu gargara yapar tükürür, vahsi hayvanlarin saldirisina ugrar ama bana misin demez. üzerine kaya düser ama gene kalkar ve yükünü tasimaya devam eder. saldiri aninda asla saha kalkmaz sahibini sirtindan atmaz. yilanlari ezer, kurtlari isirir ucurumdan firlatir. hayvanlar aleminin bordo berelisidirler ama bir türlü insan ogluna yaranamazlar cünkü insan oglu nankördür. insan oglu onlari dislar, hor görür. sürekli dalga gecilirler, degersizdirler cünkü ne de olsa nesli devam etmeyecektir. katirlar bu duruma cok üzülürler. dünya yuvarlak olmayip da delikanli olsaydi basarili insanlar "aslanim" diye degil de "katirim" diye betimlenirdi ama malesef durum böyle degildir o yüzden katirlar ahirlarinda göz yaslari dökerler, "neyi yanlis yaptim" derler, nihavend makamindan türkülerini dinlerlerken samanlarini cignerler, "sen kimseyi sevemezsin, sevmeyeceksin" bölümüne tepinerek eslik ederlerken kahrolurlar. https://www.youtube.com/watch?v=eidt8uyoeok
  • tüm katır ırkı imha edilse de soyu tükenmeyecek tek hayvan..
  • rivayetlere bakılırsa nankör, piis, babasını inkar eden bir hayvandır:

"katıra 'baban kim?' diye sormuşlar, 'dayım attır' demiş."
  • rahatına pek düşkün hayvan, eskiden engebeli arazide yol yapılacak rotayı üzerinden bir katır yürüterek belirlerlermiş zira bu heyvan sıfır bişeyi denilen sağa sola eğimin sıfır olduğu sathı ölçüm yapmışçasına hassas bi şekilde bulup seçermiş kendine yol olarak.
  • canlı tanımında olan "kendine benzer canlılar üretme" yeteneğine sahip olmadığından, canlı tanımı gereği canlı olmayan canlı.
  • daglik arazilerde diger yuk ve binek hayvanlarina tecih edilirler.
    "yolun bundan sonrasina katirlarla devam ediciiz" ozdeyisi bircok macera filminde karsimiza cikar.
  • nakaratin arasindan firlayan piyano tuşları da gözüme girecekti ilk dinledigimde ama girseydi renk katardi bana da yani en azindan orası belli. diyecegim o ki; tanisali iki gün oldu evi arabayi üstüne yaptigim şarkıdır. (bkz: sozlerini de yazacagim tutmayin beni)

al şu ilacini inad etme
    bana malum sondan bahsetme
    ne öğrettiysen hepsini yaptim
    biraz da sen beni dinle

yaşayan bilir
    giden öğrenir
    tamam ama gelen erken gitmesin
    bana olan sözlerin lütfen şöyle bitmesin;

maymundan geldiğim şüpheli belki dırının dırının dırının
    yaşlandıkça katıra gidiyorum
    en azından orası belli

inadin inat
    hayatin hayat
    tek dogru sensin gerisi vasat
    "yaşayarak öğrendim" derdin
    gel o zaman biraz da burdan tat

sırat köprüsünde sıra olsaydi
    herkes araya kaynardi
    o zaman son sözlerin
    aynen şöyle çınlardi

maymundan geldiğim şüpheli belki (dırının dırının dırının)
    yaşlandıkça katıra gidiyorum
    en azından orası belli
  • askerlik jargonunda astsubaylıktan subaylığa geçenlere verilen ad. geçtikten sonra, meslektaşları tarafından ne subay, ne de astsubay sayıldıklarından yalnız kaldıkları rivayet olunur.
  • zurriyetsiz hayvandir; ayrica asmis patika yollarda, ucurumlarda, tumseklerde, dagda, bayirda bunlarin devrilmesi cok zordur derler. bir nevi; binek hayvanlarinin citroenidir.

rivayet odur ki, bu hayvanlar hz suleyman'in atesle ecir gormesi sirasinda odun tasidiklari icin allah tarafindan cezalandirilmislar; bundan oturu uremezler imis. himm...

(bkz: baba tarafindan anlatilagelen rivayetler)
  • erkek at* ile dişi eşeğin* çiftleşme ürünü olan versiyonu için (bkz: bardo)
hesabın var mı? giriş yap