• voyager'ın çarkçı asistanının burun kırıcısının hık diyicisi olarak diyebilirim ki, kendileri bizim için hem bir ana hem bir abla hem de.
    neyse efendim kendisi aslında tam bir borg yiyicinin tekidir. ne zaman bir nebulanın yanından geçsek, "ay ne güzel hadi inceleyelim" diyerek nebulanın dibine kadar girer. orda bulaşacağı bir belayı mutlaka bulur, tabii ki olan her zaman bize olur. aman bir borg gemisi görmesin, "quadranımıza dönmemiz için bunlara ihtiyacımız var. hadi gemiye girelim" der ve bizi yine binbir asimilasyon tehtidiyle başbaşa bırakır. bu arada zavallı voyager'ımızın o çok önemli sırlarının düşman eline geçme tehlikesi var ya işte o zaman yanmışız. kaptanımız. "hayırrr asla! bu sırları ölürüm de verrrmem. gemiyi patlatıciim. hadi siz gidin" der. biz tabii tırım tırım mekiklerimize biner gideriz. sonra bi bakmışız şaka yapmış "hadi gelin, bitti gitti" ayaklarına yatar. daha neler var da, uzun hikaye. yani bizim bu kadından çektiklerimizi kutuptaki bedevi bile çekmemiştir. siz bakmayın televizyonda seyrettiklerinize, biz hala o quadran senin bu quadran benim savrulup gidiyoruz.
  • caretaker's array arkadaşı delta quadrant'ın öbür başına çekerken kafasını bir yere mi çarptı, yoksa bir kaşıntısı var da borg görünce mi azıyor bilmem ama "starfleet böyle bir manyağa nasıl gemi teslim etti acaba?" diye sorduracak kadar gözü kara bir tiptir. kirk bile gemi eline alacak gibi göründüğünde endişelenmeye başlarken (ben de kulağımın dibinde zır zır öten "bones" mccoy gibi hazır ve nazır bir sağ omuz sakini taşısaydım ben de öyle olurdum gerçi) bu hatun belanın gözünü bıraktım götüne giriyor. year of hell'deki "her boku başlatan bu krenim timeship bunu harcarsak ya toplarız ya sıçarız ya allah ya settar ya ramming speed allaaaaa!" diye gidişi kadar gaz sahne star trek'te azdır.
  • "to boldly ayar whome no one ayared before" denilesi deli hatun.

izlerken "you go girl!" denilebilecek klingon kanı taşımasada ruhundan izler taşıyan insan; akıllı kişilik.
  • temporal prime directive'i defalarca pic etmis efsanevi kaptan. bunun yaninda tabii bildigimiz prime directive'in de nasibine duseni aldigi bol vakalar mevcuttur. temporal integrity commission'i pek cok kez zivanadan cikartmis ve uss relativity'nin kaptaninin "bunca yildir ogrendigim tek sey var; o da janeway'den uzak durmak" demesine vesile olmustur. dusun sen 29. yuzyilda o kadar temporal incursion duzeltme uzerine kariyer yapacaksin, kasacaksin, o yuzyil senin bu yuzyil benim dirsek curuteceksin temporal hesap tepelerinde; 24. yuzyildan canay bir kaptan eline verecek.

bence janeway ve tayfasi picard ve tayfasinin star trek nemesis'i yerine tercih edilmeliydi. en azindan 4-5 saniyelik bir sahnede amiral olarak gostermekten ziyade kendi filminde bir sans verilmeliydi janeway'e.

baslarda sesi cok sert ve dikte eden bir tona sahiptir. "bakin ben kadinim diye beni hafife almayin" der gibi bir havasi vardir. zaman gectikce tayfasiyla butunlesir ve yumusar; ancak tayfasinin ona olan saygisi ayni orantida artar.

simdi fantezi yapayim. oldu da diyelim star trek evrenine gectik. "hangi kaptanin altinda* gorev almak istersin?" diye sorsalar dusunmeden "janeway" derdim. tayfa ayni kalacaksa hem b'elena da var gemide. oh$$.

ps: insan-klingon melezleri fena oluyor.*
  • uss voyager adlı geminin kaptanı... "jönünü koyduk, kelini koyduk, zencisini koyduk ne kaldı geriye, hah tamam bu seferki de kadın olsun iyice eşitliği sağlayalım" sloganı ile yola çıkan star trek yazarlarının 4. dizi için kaptan tercihi... yalnız bu kadın uzay gemisi kullanırken aynaya bakıp makyaj yapan cinsten bir hatun değil... fazla gözüpek bir hatun... hatta borg'a özellikle de borg queen'e her fırsatta ayar vermekten kaçınmıyor... arızalı bir borg aracı gördüğü zaman yedek parçalar ve teçhizat yağmalamak için peşinden gitmekten tereddüt duymuyor... zaman, alternatif gerçeklikler ve paralel evrenleri hallaç pamuğu gibi atıyor... deli dolu bir kişilik... alternatif çıkışları olan bir kaptan... ne jean luc picard'ın sofistike yaklaşımlarına ne de benjamin sisko'nun baygın bakışlarına sahip... bir de saçını düzgün yapmayaı başarabilseydi tartışmasız en iyi star trek kaptanı bile olabilirdi belki...
  • tum star trek serilerinde %24 oyla en cok sevilen ikinci siradaki kaptandir. ilki tabi ki jean luc picard.
  • kate mulgrew'dan önce kendisini başkasının (geneviève bujold) oynaması düşünülüyormus. hatta pilot bölüm (caretaker) çekimleri dahi yapılmış. artık niye olmadı da yerini kate mulgrew aldı bilmiyoru ama, iyi de olmuş.

geneviève bujold'lı pilot bölüm:
    http://www.youtube.com/watch?v=8sizcdwkyw0
  • çok süper megnifaaaay!!!* der bu ablamız.
  • kaptan james t kirk'ten sonra star trek tarihinde en çok ırk ile bağlantı kuran kaptandır.

--- son bölüm spoilerı içerir ---

23 yıllık serüvenden sonra mürettebatını chakotay ve seven of nine ve 20 kadar kayıp haricinde sağ salim geri getirmeyi başarıp efsane olmuştur. ancak elde ettiği başarılar dost ve mürettebatından verdiği kayıplardan ve tuvok'un zamanında tedavi olamayıp ciddi mental sorunlarla boğuşmasının yanında sönük kalmıştır.

bu olayların sonunda dayanamayıp amiralken temporal prime directive'i bir kere daha yok sayıp (kendisi 29 yüzyıl federasyonunda bu konuda uzak durulması gereken yegane kişi olarak ün yapmıştır) zamanda geriye giderek borg'a karşı savunma stratejilerini genç haline vermiştir.

kendisi o kadar katıdır ki amiral haliyle bile kaptan haline söz geçiremeyip dünyaya geri dönememe pahasına borg'a dalmış ve amiral halini borg queen'e göndererek imha etmiştir.

dünyaya geliş sahnesi de muhteşemdir. bir trans-warp alanı fark eden fleet bütün gemileri alanın çıkışına bekletir. herkes bir borg gemisi bekleyip savaşa hazırlanırken alandan çıkan borg küresi patlar ve içinden voyager çıkar.

o güne kadar borg küresi görmemiş herkesin önünde böyle bir şovla ve gelecekten gelen kalkan sistemiyle beliren voyager herkesin dibini düşürür.

kısacası en manyak ve en sevgi dolu kaptan olarak tarihe geçmiş, ekibini yıllar sonra bile düşünmekten vazgeçmemiştir. bence star trek tarihinde jean luc picard'dan (bunu söylemek benim için gerçekten zor) daha değerlidir.

--- son bölüm spoilerı içerir ---

kendisiyle bir kahve içmeyi çok isterdim.
  • star trek voyager'in bir bolumunde pilot tom paris ile birlikte kertenkeleye donusmus (tersine evrim mi gecirmislerdi ne), ciftlesmis ve cocuk yapmis efsanevi kaptan.
hesabın var mı? giriş yap