• kondom ya da kayganlaştırıcı alan müşterinin yüzüne bakamayan insanlardır. acaba diyorum öyle mi emir alıyorlar üstlerinden müşteriyi zor durumda bırakmamak için. tamam bir kasiyer recep ivedik olmasınlar ama en azından normal şekilde işlerine devam etsinler.
  • 7. ayıma girdiğim mesleğim. bu meslek her anlamda ağız kokusu çektiğiniz bir meslek. öncelikle kasiyerin görevlerinden bahsedecek olursak, şöyle bir sıralama yapmak gerekir;

- gelen müşteriye hoş geldiniz, güle güle, yine bekleriz demek bunun yanında her zaman güler yüz takınmak.

-parayı alırken sahte olup olmadığını kontrol edip doğru para üstü vermek.

-fırsat bulunursa po?etlemeye yardımcı olmak.

-promosyon urunleri tanitmak

-müşteriden bağımsız olarak belli zamanlarda ürün etiketlerini kontrol edip, değiştirmek.

-önyüz yapmak (raflardaki ürünleri ön plana çıkarıp bu sırada etiket ve tarih kontrolü yapmak..)

bu insanlarla alışveriş yaparken dikkat edilmesi gereken ve akılda tutulması gereken şeyler var.

öncelikle kasiyerler insandır. ve her anında güler yüz göstermek ona zor gelebilir. sizden önce gelen müşteri parayı köpeğe kemik atar gibi önüne atmış olabilir mesela. onu anlayisla karsilayin. ılk merhabayi siz verin ne olacak?

kasiyerler yine insan olduğu için promosyon ürünleri yoğunluktan ötürü tanitmayi unutabilir. eğer zaten her tarafa asılı reklam kagitlarindan ötürü promosyonlardan haberdarsaniz, bilmez ayağına yatip promosyon ürünü tanitmadigi için azarlamayiniz.

po?etlemeye yardımcı olmak için size yoneldiginde mümkünse bağırmayiniz. aklinizdan geçenleri okuyamayiz.

hatirlatirim biz insaniz, parayı elimize dokunmak istemediğiniz için nefretle bakmaniza gerek yok. kasanin üzerine biraksak kiziyorsunuz bazen de napalım yani?

kasiyerler etiketleri kontrol eder ama ezberlemez. ıstese de ezberleyemez. yani ürün ismi verip fiyat öğrenmeyi beklemekten vazgeçin. makina değiliz.

ezberlememiz gereken 8680454170010 gibi çok satilan ekmek barkodunu girerken bazen siz soru soruyorsunuz ve bi rakam yanlış girince yeniden girmek zorunda kalıyoruz. size anında cevap vermezsek sizi duymadigimiz anlamına gelmiyor sadece 5 sn sabırlı olmanız isteniyor.
  • adamı strese sokan, sigaraya başlama sebebi, yemek ve çay molalarını özgürlüğe eşitleyen, sadece iki tuşa hatalı bastığınız için gününüzü zehir edebilecek meslek. allah*hepsine kolaylık versin.
  • yeryuzunde daha streslisini bulamayacaginiz adi batasica meslektir. sikayeti olan, sikintisi olan alakasi olmasa bile kasiyere kosar. reyoncu yanlis etiket takar, kasada farkli fiyat gecer, musteri kasiyere patlar "neden oraya baska fiyat yaziyorsunuz" diye. lan ben mi koydum o fiyati oraya, armut?!

buyuk marketlerde banka kartiyla 10 tl ve uzeri alisverislerde bilmem kac liralik hedenin bilmem kac liraya denk geldigi, aptal aptal kampanyalar var. sirf teknik bir sorun yuzunden bu kampanyadan yararlanamadi diye kocasiyla kavga eden kadin gordum yaa! 9 tl'lik cayi 5 tl'ye alacaklar diye yuvalar yikildi yemin ediyorum.

bozuk para verirler, sayarsin, "bu kadar var" dersin, "hayir, ben sana o kadar vermedim. yanlis saydin" derler ya hani, kasanin uzerine cikip avazin ciktigi kadar bagirmak, sovmek istersin. inatla 1 kurus isteyen zihniyetle aynidir bunlar.

sana bakkal muamelesi yaparlar. parasinin yetecegi kadar almadigi kiymayi okutup "geri kalani yarin getireyim" diyeni gordum. izah ediyorsun, anlamiyorlar. ustune bir de azar yiyorsun.

"baska kasa acmiyor musunuz?"cular; o burusturdugunuz suratiniza 2 tane patlatmayi cok istiyorum. baska kasiyer olsa seni ne diye ceksinler?

ve rica ediyorum biri ya da birileri buyuk poset bagisi ile ilgili bir dernek kursun. buyuklukle ilgili takintisi olan insanlara bagis yapilsin ki kasiyerlere "daha buyuk posetiniz yok mu?" diye sormayi biraksinlar.

2.5 yildir bu isi yapiyordum, dayanamayip departman degisikligi yaptim. yoksa kasanin hemen yanindaki sigaralik diregine asacaktim kendimi.

pasif insanlarin kendini gostermeye calistigi yerdir kasa ve kasiyerler. al urununu, gecir kasadan, s*ktir git afedersin. sorun varsa "sorun var" de, seni danismaya yonlendirsinler. iade alinacaksa iadesi alinsin. aldigin 3-5 kurusluk urun icin tantana yapmak niye? geri zekali misin?

"afedersin" lafin gelisiydi.
  • şu sıralar yaptığım meslek. bugüne kadar yaptığım işler arasında en sıkıcı olanıdır.

ayrıca çok komik diyaloglara yer veren meslektir;

ben: iki icetea'niz var. 12 lira.

müşteri: şeftali olanın yarısı ticket olacak, üzerini multinet 'den alın.

ben: peki*.

müşteri2: diğerinin de yarısını buradan* kalanını da buradan alın*.

ben: peki*.
  • "yazık ya, canım" denilesi, binbir insanın kaprisine hedef olan, minicik maaşlar için buna katlanmak durumunda kalan meslek grubu sahibi.
  • bunlara 50-100-200 lira verdiğinizde, maaşından kesilecek 50-100-200 lirayı engellemek için sike sike o 50-100-200 lirayı sahte mi değil mi diye kontrol ederken, sizi kalpazan mafyası lideri gibi hissettiren bikaç hareket yapmış olabilir. günde onlarca 50-100-200 lira giren kasaya bir adet sahte girme ihtimali, o anlık durgunluğun yanında ne ki.

bi de pilezarvatif alınca tip tip bakıyolar. kız olanları çok güzel.
  • kendi paramı kendim kazanayım düşüncesiyle atıldığım, ama binbir türlü insanın binbir türlü triplerinden bunalmış bi şekilde ( edit : bi zamanlar ) çalıştığım ve günlük brüt kârı 200 milyarın üzerinde olan çok büyük bi alışveriş merkezinde göz göre göre sözleşmeye uyulmayarak hakkımın yendiğini bilerek daha ne kadar dayanacağımı test etmek zorunda olduğum ( olmuşluğumun olduğu ) çok stresli ve yorucu meslek grubu.. ama güzel ülkemiz üzerinde yaşayan odunları 100 metreden fark etmeyi öğrettiği için savunma mekanizmanızı geliştirebiliyosunuz.. muhtemel kasa fazlalarının da kasiyerlerin cebine girdiği yönündeki yanlış bilgiyi düzeltir, kabaca bi hesapla bu kasa fazlalarının şirkete aylık olarak açıktan 3-4 milyar kazandırdığını da belirtirim..
  • bi kaç zamandır yaptığım hala yaptığım ilerdede yapacağımı düşünmüp kafayı yememe sebep olan kimilerinin meslek olarak gördükleri ama benim bunun sadece para alıp vermek olduğunu düşündüğüm özel sektöre kasiyer devlet dairesinde veznedarlık olan para alıp verme işi.
  • kasada verdikleri açıklar maaşlarından kesilen, ve fakat kasa fazlaları tıkır tıkır ana kasaya devredilen, en riskli ve çileli meslek grubu...
hesabın var mı? giriş yap