• eşofman giymenin hayata karşı yenik düşmenin bir belirtisi olduğuna inanır.

bu satırları paçaları kesilerek kısaltılmış, dizleri çıkmış bir eşofmanla yazan ben, birazdan burnumu kapatıp köprüden atlayacağım.
  • potansiyel bira markasi. karl var, lager var. ilginc.
  • selfie için 'elektronik mastürbasyon' demiştir.
  • senelerce kör sandığım adamdır.
  • - herr lagerfeld, üzerinizde ne kadar para var su an?
    + röportaj icin buraya geldim, paraya ihtiyacim olmadigi icin üzerimde para yok.
    - cüzdaninizda ne var peki? kredi karti? hic mi para yok?
    + cüzdan da yok üzerimde su an.
    - tamam. peki normalde cüzdaninizda ne kadar tasirsiniz?
    + para hakkinda konusmayi sevmiyorum. ayrica cüzdan kullanmiyorum.
    - hic mi?
    + evet. hem ben cüzdanlari cok cirkin buluyorum. günümüzde kim kullanan kaldi ki bu torbaciklari?

(bkz: bravo)
  • bana kalırsa pablo picasso sendromundan müzdarip kendisi.
    bilenler bilir, picasso daha tüyü bitmemiş bi veletken reprodüksiyonunu yapamadığı eser yokmuş.
    tabii o kadar küçük yaşta tekniği mekniği yalayıp yutmanın bir neticesi olarak adam* sıkılmış şekilden, biçemden.. sonrası hooop, kübizm.

bu amca da çok yaratıcı, hakkaten. bazen öyle şeyler tasarlıyor ya da aklına öyle bir fikir gelmiş oluyor ki insanın dibi düşüyor(mesela geçen ss defilesindeki chanel market seysi ) ok. ismi bir marka, ona da ok.
    kendisine bi garezim yok, hatta bi ara fendi için tasarladığı peluş karl anahtarlıklarından almayı bile düşündüm.
    ama biraz bokunu çıkarıyo arkadaş. kübizm yüz bin kat daha iyi şerefsizim. örnek vermek için bir akım düşünüyorum, bulamıyorum yani.
    her sezon bakıyorum ne var ne yok diye, ağırlıklı olarak işlevsellikten uzak parçalar. bi biçemsizlik, moda dergilerinin ağzıyla 'rüküşlüğün şıklığı'..
    abi sen uçuklaşacaksan kendini kaybedeceksen karl lagerfeld markası adı altında kaybet.
    chanel bunun yeri mi ya?
    chanelin ready to wear kitlesi teyzeler döpiyes kumaşından motorcu eldiveni almak için mi para veriyo?
    valla aklım almıyor yani. nerde yünlü kumaştan yapılan döpiyes etek ceket takımları; nerde motorcu eldivenleri, donuna kadar uzanan boksör temalı çizmemsi sneaker.
    coco mezarında ters dönüp dönüp duruyordur.
    bu kadar mı uzak olunur bir markanın ruhundan aklım almıyor.
  • tombuldu bi zamanlar, sonra zayifladi, filinta gibi oglan oldu zannetti kendisini. sonra da guzelim chanel t-shirtlerinin uzerine 'for thin people only' gibi sloganlar yazdirdi ki, hani modaevinin bas musterileri orta yas ustu, 34-36 bedenden daha 'tombul' bedenlerden giyinen hatunlar olmasa ayip degil derdim ama diyemeyecegim, ayip diyecegim onun yerine.
  • 1938 hamburg doğumlu modacı. 14 yaşında parise gelmiş. 17 yaşında perre balmain ile çalışmaya başlamıştır. bir ceket tasarımının onu başarıya ulaştırdığı bir yarışma sonrası jean patou ile bir dönem çalışmıştır. serbest olarak çalışarak krizia, charles jourdan ve valentinoya verdiği tasarımları vardır. 26 yaşında paristen ayrılarak italyaya gidip eğitim almış. 3 sene sonra moda dünyasına geri dönmüş fendi'ye tasarım danışmanı olmuştur. 1983'te chanel'de çalışmaya başlamış 1993'te chanel'den ayrılan tasarımcının yerine geçerek şimdiki pozisyonuna sahip olmuştur. chanel'deki tasarımlarında entellektüel seksilik olduğunu söylemektedir. hobi olarak fotoğraf çekiyor, resim yapıyor ve kendisi antika koleksiyoncusu. 4 dil biliyor. genç yaşta saçlarını talk pudrası yardımıyla beyaz göstermeye başlamış ki insanlar saçlarının beyazlamaya, kendisinin de yaşlanmaya başladığını fark etmesin. zamanında bazı filmlerde rol almış. 2000 yılında artık istediği giysiler bedenine uymadığı için 42 kilo vermiş daha sonra da rejimlerin en iyisi adında bir kitap yazmıştır. kanlı canlı haliyle gördüğümde (bkz: colette/#3998879) kendisiyle ilgilenen mağaza sahibesine colette için yaptığı sınırlı sayıdaki ceketin vitrinde yeterince kalmadığı ve bu yüzden yeterince ses getirmediği konusunda memnuniyetsizliğini belirtiyordu, o dönemde bu kadar sık vitrin değiştirdikleri için kısaca azarlamıştı.
  • sırf eşofmana karşı olan tutumuyla gönlümde taht kurmuş bir modacıydı, 85 yaşında vefat etmiştir, allah rahmet eylesin :(

ne demişti reis?
    “eşofman giyen bir insan hayatında kontrolü kaybetmiştir!”

(bkz: wer eine jogginghose trägt, hat die kontrolle über sein leben verloren!)
  • ölümü üzerine yeniden paylaşıyorum..

"imkansız olmak istiyorum, sevdiğim kişiler için bile. diğer insanların hayatlarında gerçek olmak istemiyorum. hayalet gibi olmak istiyorum. görünüp sonra kaybolmak. başkasının hayatında bir gerçekliğim olsun istemiyorum. kendiminkinde bile. her şeyin sırrı bu. bu bir savaş ve yalnızlık bir zaferdir. "

karl lagerfeld
hesabın var mı? giriş yap