• akreplerin kuyruklarında bulunan her bir boğuma verilen isimdir.
  • dilek yarımadası nın güney yüzünde söke didim yolundan giderken tuzburgazı köyü sapağına dönüp 12 km sonra varabileceğiniz yarımadanın güney yüzünün karayoluyla gidebileceğiniz son noktası.karina eski bir limanmış vakti zamanında.zeytin ve zeytin yağı yüklenirmiş gemilere. şimdi bu küçük koyda eski liman yapıları restore edilerek yapılmış balıkçı lokantaları ve bir jandarma karakolu var.kışın giderseniz ortalama bir dürbünle flamingo , tepeli pelikan , ördek kaz vs bir çok su kuşunu rahatlıkla izleyebilir , her mevsim taze çupra levrek yiyebilir , şansınız varsa ve jandarma müsaade ederse tekne kiralayarak deniz yoluyla diğer güzel koyları görebilirsiniz.
  • geminin su altinda kalan gövdesinin dıs tarafi (suya temas eden taraf) icin kullanilan denizcilik tabiri.
  • kar amacli satis
    zararina'nin zit anlamlisi
  • bir teknenin su altında kalan ıslak kısmı, dolayısıyla dış kısmı.

ayrıca şunlara bakmakta da fayda var:

(bkz: alabanda)
    (bkz: borda)

karinayı boyamak için kullanılan fırçaya ise malahtar denilir.

gemilerin başına koyulan bulb ise tekneye gelen dalgaları tekne formuna benzettiği için direnç açısından tekneye avantaj sağlar, bu da teknenin daha verimli sevkine sebep olur; yani daha az yakıt kullanılır. bulb aynı zamanda karinaya uygulanan basıncın azalmasını sağlar.

her gemicinin içerisine girmekten tiksindiği, arzın
    merkezi olan double bottom ise karina yaralandığı zaman teknenin su almaması için** postaların* iç tarafına koyulan kaplamadır.

altı serbestlik dereceli gemi hareketlerinden biri olan yalpayı engellemek için karina kısmına yalpa omurgası* koyulur, baş ve kıç istikametinde kanada benzeyen zımbırtılar bunlardır.
  • dandik bir alman çikolatası. hollanda da daha çok bulunuyor ama garip.
  • izmir bostanlı'da yer alan balık lokantası.

bostanlıda, sabaha karşı sahiplerinin balık haline gidip kendi balıklarını seçtiği mekanlardan biri olta balıkdiğeri de karina'dır. sacda kremalı levrek kavurma tadılması gereken lezzetlerinden biridir.
  • dilek yarımadasında olan için; ömür biter yol bitmez lafının yalanlayıcısıdır.
    karayolunun bittiği yerdir.
    ilk gittiğim günden beri kemdimi oraya ait hissederim.
  • huzur bulduğum ender yerlerden birisidir. çoğu kişi olumsuz yorumlarda bulunmuş ama ben aynı görüşte değilim. arkadaşımın yeni açtığı mekanına bugün ziyarete gittim ve ona “ bana kalsa kimseciklerin gelmesini istemem buraya” dedim. evet telefon çekmiyor, elektrik de yok hatta anın tadını çıkartmak isteyenler gitsin.
  • ruhantir'in hayali sevgilisinin adi.
hesabın var mı? giriş yap