• baştan sona bu rotayı yürümek ölmeden önce yapılacaklar listemdedir. bu yaz kısacık bir etabını yürüyüp gördüm ki bi gençlik iksiri filan varsa buradadır. hem etkinliğin kendisinde hem de her adımda hayran kaldığım doğada. çok zor, teknik bilgi ve deneyim gerektiren kısımlarının olduğunu biliyorum. bu eksiğimi tamamlamam gerek. rotaları çalışmak ve iyi bir planlama da yapmak gerek. sonra aslında pek beklemeden başlayacağım. neyi bekleyeceğim ki zaten...
  • iç karia latmos dağı etabını dün bitirdiğim yoldur. manzaralar müthişti etkisinden çıkmam biraz zor olacak. yaklaşık 60 km kapıkırı-bağarcık-kapıkırı loop yaparak bir rota çıkarmıştık. açıkcası 5 günlük yürüyüş boyunca çok az yürüyen insan görebildik. popülerliği likya yolu ve diğer karia patikalarına göre daha az. ama böyle daha güzel. bu yolun gps kayıtlarını isteyen arkadaşlarla paylaşabilirim ve gerekli tavsiyeleri söylebilirim. kesinlikle diğer yürüyüş yollarından hiç bir eksiği yok. kaybolduk yol yanlış ama yol nasıl güzel sözüyle bitirmek istiyorum:)
  • altuğ şenel ve mehmet koçdemir'in likya yolu sonrasında başladığı rotadır. karia yolu hakkında kişisel deneyimlerini ve yürüyüşçülere yol gösterecek bilgileri sundukları karia yolu web sitesi bulunmaktadır.
  • marmaris'in turgut köyü/mahallesinde hakim bir tepede bulunan rodoslu diagoras'ın anıt mezarı, mimari yapı anlamında türkiye’de ayakta kalan tek piramit mezar olma özelliğini taşıyor. diagoras ile karısı aristomakha'ya ait olan heykelin yurtdışına kaçırıldığı tahmin ediliyor. bağlantıyı kuran karia yolu'nu ilk keşfeden isimlerden birisi olan profesyonel turist rehberi altay özcan'mış. (bkz: diagoras/@ibisile)
  • kültür rotaları kapsamında geliştirilen yürüyüş yollarından biri. zaten likya yolu, frig yolu ve karia yolu şu an en uzun yürüyüş rotaları ve eşsiz güzelliklere sahip. likya yolu'nu bitirdim. sırada frig yolu var. ondan sonra da karia yolu. ömrüm yeterse ispanya'dan fransa'ya uzanan st. james yolu ve amerika'da bulunan pacific crest trail var. pacific crest trail işin en uç noktası tabi artık; ama neden olmasın? trekking'e başlarken de böyle düşünerek başladım. yaparım dedim ve yaptım; ama şimdi gerekli ekipmanlarla, daha donanımlı bir şekilde yapabileceğimi düşünüyorum. pacific adına iddialı değilim tabi; fakat gidip bir kısmını görmek bile yetecektir diye düşünüyorum.

edit: bir kaç ekleme yapıldı.
  • marmaris'le turgut arasını 3 günde yürüdük. üçü de birbirinden farklı karakterdeki yolların hepsinin keyfi ayrıydı. rotalar kolay değil. bazı yerlere eşek bile çıkmaz anca keçi. yol boyunca keşfedilmemiş sayısız antik kent var. keşfedilmemiş dediysem turizm açısından yoksa defineciler ırzına geçmişler. hayatımda yaptığım en güzel şeylerden birisiydi. sağlığınız el veriyorsa mutlaka deneyin.
    edit:wikilog uygulamssında tüm rotalar var. bir kısmını ben yükledim :)
  • yürüyenlerin eşsiz anılar biriktirdiği doğa harikası.

başlığa akbelen ormanları' ndaki talana dikkat çekmek için geldim. kaira, karia yolu başlığında birçok entry var. yazar arkadaşların akbelen ormanları için başlığa yazma duyarlığı göstereceğini umarım

bağlantı :https://www.cumhuriyet.com.tr/…fa&utm_medium=gündem
  • datça yarımadası ve latmos etabını sırt çantalı yürüdüğüm yol. özellikle latmos etabında sanki başka bir evrendeymişsiniz hissi verir. yol hakkında sorusu olanlar yeşillendirebilir.
  • muğla ve aydinda bulunan 800 kilometrelik bir yuruyus rotasi. acikcasi haritasini inceleyince likyadan daha fazla ilgimi cekti. özellikle hisaronunden baslayip bozburuna uzanan kismi enfes gozukuyor.
  • bir aksilik olmazsa cumartesi aydın/karpuzlu'dan yürümeye başlayacağım yol. gelen var ise karşılaşalım.
    edit: iç karia ve gökova etaplarını tamamladım. bodrum, datça ve bozburun başka bahara kaldı. iç karia ve gökova bölümlerini yürümek isteyenlere yardımcı olabilirim.
hesabın var mı? giriş yap