• okuyan-okuyucu
  • (bkz: okur)
  • kâri olarak yazıldığında, kuran-ı kerim'i ezberleyen kişi, kıraat alimi anlamına gelen kelime...
  • (türkçe karakter olmayan bir klavye mesela)

- ... evet ben zaten karisiyim ahmet altan'ın
    - ...heh heh alemsin asli, ben de dunyanin en guzel karisiyam ehiekekehe
  • (bkz: kari wuhrer)*
  • (bkz: kurra)
  • bir arkadasimin calistigi, guney kore'nin nasa'si.

(korea aerospace research institute)

su da web siteleri.
  • taliban'ın silahlı "kuvvetlerinin" en alt rütbesi.
  • kurra, kuranokumanın kurallarında uzmanlaşmış kıraat bilginleri demekmiş. kurrâ (arapçada okuyanlar anlamına geliyor), tekili kâri. (bkz: kurra/@ibisile)

kaari (kuran) okuyucu; kâri. karia suresi varmış ve ikra da aynı kökten.

["dilber ne olacak?" dedim bir kari merakıyla.] tomris uyar - gecegezen kızlar

(bkz: okuyucu), okur
    (bkz: kıraat)
  • kurrâ *, tekili ise kâri, kuran’ı okumanın kurallarında uzmanlaşmış kıraat bilginleri demektir. islam öncesinde şiirlerin bellekte saklanarak aktarılması gibi hz. muhammed’e inen âyetler de önceleri sahabelerce * ezberlenirdi *. kuran’ın bugünkü yazılı biçimini almasından sonra da müslümanlar arasında hıfz geleneği yaygınlığını korudu.

din bilginleri, kuran’daki sözcüklerin doğru okunuşlarını ve ilk dönemlerde- ki arapça yazımın yetersizliğinden doğan anlam belirsizliklerini açıklığa kavuşturmak için sık sık kârilere başvururlardı.

böylece kâriler arapça dilbilgisi ile dilbilim ilkelerinin tanımlanmasına önemli katkılarda bulundular.

9. yüzyıla gelindiğinde artık bir uzmanlar zümresi oluşturan çok sayıda kâri, aralarında küçük farklar bulunan çok çeşitli okuma biçimleri geliştirdiler.

bunun sonucunda abbasi halifesi kahir* döne-minde yedi kârinin okuyuş biçimlerinin hz. muhammed’e dayandığı kabul edildi *

sonradan üç kârinin daha okuyuş biçimi bunlara eklendi* . 7. yüzyılda kâriler, hz. ali’yle muaviye 657’de sıffin’de * karşı karşıya geldiğinde hz. ali’yi hakeme başvurmaya zorlayacak kadar etkiliydi. 9. yüz-yıl başlannda bağdat’ta, kârilerin seçtiği, başlarında şeyhü’l-kurrânın bulunduğu bir kurrâ birliği vardı.
hesabın var mı? giriş yap