• türkiye'deki türü dvb-t2'dir. ve bu teknik 2007 civarında duyulmaya başlanmış, 2010 gibi ingiltere'de ilk ciddi geçiş yaşanmıştır. kısacası oldukça yeni bir yayın türüdür. avrupa'da birçok ülke 2013 yılında geçişleri tamamlamayı planlamaktadır. yani bilmem kaç yıl öncesinin teknolojisi türkiye'ye yeni geliyor durumu söz konusu değil.

ancak bu yayına geçmek analog ve uyduyu komple bırakalım hadi geçelim mantığı ile olmaz. öncelikle belli yıldan sonra satılan tv'lerde entegre dvb-t2 desteğinin sağlanması gereklidir. bugün gezin mağazaları hangi tv'lerde bu destek var bakın. neredeyse hiç yok. eee sen bunlara bandrol satıyorsun, ben 2013'te geçmeyi planlıyorum ingiltere'deki gibi dvb-t2 destekli modelleri getirin demek çok mu zor, değil. ama hani ilgilenen.

aynı tv markasının aynı modeline bir türkiye'deki web sitesinden bir de ingiltere'deki web sitesinden bakarsanız şu farkı görürsünüz: dvb-t2 desteği. hatta vestel bile ingiltere'de satılan tv'lerinde bu desteği verirken türkiye'deki modellerinde vermez. sonuçta bu yayına geçildiğinde herkes mal gibi set top box almak zorunda kalacak, yöneticilerin aptallığı yüzünden.

ikinci mevzu ise bununla çağ atlayacağımızı düşünenler. dvb-t yayınları özellikle ülkemizde dvb-s ile yani uydu yayınları ile boy ölçüşemez. zaten buradaki amaç uyduyu bitirmek değil. amaç, analog yayın izleyen evlere de sayısal yayın sokmak. uydu, iki çanak ile binlerce frekanstan yayın alabilirken, dvb-t ile şu an için 24 kanalı izleyebilirsiniz. türk dizilerinden başka bir şey bilmeyen aileler için uygun yalnızca.

böyle işte. bu aralar tv almayı düşünüyorsanız dvb-t2 (evet 2 yazacak) tuneri olanları tercih edin. tabi bulabilirseniz.
  • ha bu a.q teknolojisi gelecek diye 10 sene önce aldığım tvnin miadı doldu, artık gelirse de gelemezse de ekime kadar ben iptv den emekli olurum arkadaş.
  • samatya'dan, yemek çatalı ile şu 22 kanalı net bir şekilde alabildiğim yayın türü;

kanal d, show tv, star, atv, ntv, ntvspor, tnt, cnbc-e, habertürk, 24, trt haber, trt1, trt spor, trt çocuk, kanaltürk, fox, kanal a, tvnet, samanyolu, kanal7, cine5, flash tv.
  • ara sıra türkiye'deki durumuna bakıyorum. buradan da güncellemeleri paylaşayım.

çanakkale'de, kalabaklı köyü radar tepesi mevkiinde yapımı süren karasal-sayısal radyo televizyon verici kulesi tamamlanmak üzereymiş.

karasal sayısal radyo televizyon verici kulesi tamamlandıktan sonra 7 tane yerel, 49 tane ulusal düzeydeki hd ses ve görüntü kalitesinde kablosuz tv yayınlarına ulaşılmasını sağlayacakmış.

https://www.youtube.com/watch?v=-tjxv4bmy4c

deneme amaçlı dark dvb-t2mini almayı düşünüyorum.

https://www.amazon.com.tr/dp/b00n1oya6m/

küçük çamlıca televizyon kulesi vardı, oradan yayınlar başladı mı, başlayacak mı ben de merak ediyorum.

(bkz: #95592386)
    https://forum.donanimhaber.com/…a-konu--44270266-69

istanbul’da dvb-t2 dijital karasal yayıncılıkta telsiz mikrofonların geleceği semineri yapılmış geçen mart:

http://www.broadcasterinfo.net/…-istanbulda-yapildi

ne kadar güncel bilmiyorum ama rtük'ün sitesinde şöyle bir belge var:

https://www.rtuk.gov.tr/…2-ulusal-frekans-plani.pdf

bu da ne işe yarayabileceğini görebileceğiniz örneklerden biri:

https://www.youtube.com/watch?v=cq-beyhmynm
  • hazır ankaradayız ve halihazırda deneme yayını yapılıyor diyerek karasal yayın için gerekli olan, pc'min usb girişine duhul edeceğim anteninden bulayım pc'me takayım neşe katayım istedim..
    lakin yok arkadaş. yok. şu an piyasada dark marka box set var lakin usb çükündürüğünden yok. boxsetin fiyatı da sazansiken.avi gibi.
    190 kaat.

bu işten anlayan bilen biri varsa bi yeşillendirsin yav. bi çükündürük bulamadık gitti.

(ayrıca aramızda kalsın ama bu işin altında da herhangi bi devlet büyüğünün veledi çıkar diye korkuyorum. )
  • hakkında basit bir arama yapıldığında 10 yılı aşkın süredir ha geldi, ha geliyor diye belirli aralıklarla gündeme geldiğini görebilirsiniz. 1-2 senedir pek ses çıkmıyor nedir son durum diye baktığımda yine ülkenin über aksiyonlu gündemi dolayısıyla buna sıra gelmediğini anlayabilmek mümkün.

3g nasıl ki cep telefonları için memleketimizde 2008 yılında bir devrim yarattıysa, bu da tv ve radyo için aynı anlama gelmekte. artık neredeyse her evde hd destekli tv'ler var. tv izleyen kitleyi daha fazla kaybetmemek adına bence atılması gereken adımdır. herkes apartmanda yaşamıyor veya her yere kablo tv hizmeti sunulmuyor. şahsen kullanmıyorum ancak anten kullanan da önemli bir çoğunluk mevcut ve bu kitleye daha kaliteli bir hizmet sunulması elzem.

bununla birlikte gelmesini istediğim bir diğer konu digital audio broadcasting . yıl 2019 ancak hala araçta radyo yayınını kesintisiz ve yüksek kaliteyle dinlemek pek mümkün değil. şehrin az biraz dışında çıkıldığında, kesilen karışan radyo frekansları sürekli yolda olanlar için şüphesiz sinir bozucu bir durum. uzun yıllardır avrupa'da bulunan bu altyapıyı buraya getirmek için beklenen ne, açıkçası bilmiyorum. ancak yıllardır varlığından haberdar olup da memleket dahilinde bu hizmeti alamamak üzücü.
  • bir dev akp hizmeti daha.
    ne oldu acaba? niye olmadi? bir zamanlar yaladiklari cemaatcilerin mi projesiymis acaba?
    yoksa bu iste yeteri kadar yolsuzluk potansiyeli olmadi mi? belki de coktan bolustuler parayi herkes tuydu. bir arastirsan altinda yeni bir skandal yatar. badem biyiklilar kurtaracak ulkeyi. otomobil yapiyoruz, aya gidiyoruz, sus kopek.
  • 54 kanalın yayın yapması planlanıyor. şehirlerin karasal sayısal yayına geçiş takvimi ise şöyle;
    http://www.rtuk.org.tr/upload/file/(4)dvbt2 .pdf

bu 54 kanalın, 8 tanesi genel hd türünde olacak ki, ihalesi bugün yapıldı en düşük 48.600.000 tl ye on yıllığına alındı bu 8 frekanstan biri. sektör liderleri buraya büyük para akıttılar resmen treni kaçırmamak için. kanal d, fox, star tv, atv, kanaltürk, samanyolu, show tv ve habertürk bu sekiz hd kontenjanın sahipleri oldular. 3 adet tametik hd kanal olacak. bunların, ntv spor, a haber ve bir kanal daha olması bekleniyor. ihalesi yapılacak. 11 adet tematik sd kanal olacak. burada ihale sadece sıralama için yapılacak zira zaten 11 başvuru oldu. bunlar, sky türk, 24, bugün tv, ırmak tv, krt, samanyolu haber, mehtap tv, dream tv, tgrt belgesel, tgrt haber, yeni asır tv. 11 adet genel sd yayın olacak. 10 trt yayını olacak, 4 bölgesel ve 7 yerel yayın olacak ve toplam 54 kanal barındıracak.

ihale takvimi yanlış bilmiyorsam, genel sd, tematik hd, tematik sd, bölgesel ve yerel sıralamasıyla devam edecek.

şimdi kullanma oranı muhtemelen %20'leri geçmeyecek bu sistem için bu kadar para akıtmanın manası ne diye sorulabilir. bunun sanırım en büyük nedeni reyting ölçümlerinde, bu sistemin etkili olacağı öngörüsü. bugün milyonlarca dolarlık pazarı yönlendiren reklamverenler ve reyting sistemi sonuçta.

pazar payında uydunun yaygınlığını geçmesi mümkün görünmüyor tabi ancak bir alternatif olarak güzel olduğunu düşünüyorum. uyduları parçalayacaklar türü paranoyaları ise mübalağa olarak değerlendiriyorum. böyle bir şey olmayacağı rtük tarafından özellikle belirtilmişti yanlış hatırlamıyorsam. rtük de bunu alternatif olarak değerlendiriyor. uydunun pazarını geçmeyi bırak yaklaşması dahi mümkün değil bana kalırsa. ancak pazarı arttıracağı muhakkak. benim öngörüm, maksimum %20-25 bandından bir kulllanım payı olacaktır genel içinde.
  • bu tarz bir uygulama, sansürü kolaylaştıracaktır. uydu antenin yasaklanması demek, yerel makamlarca bütün tv yayınlarının kontrol edilebilir olması demek. sanırım iranda da uydu antenleri yasak.
  • bir türlü ülkemizde yaygınlaşamamış yayıncılık türüdür. dvb-t tuneri olan tv'ler tarafından herhangi bir set top box'a ihtiyaç duymadan alınabilmektedir. şu an yapılmakta olan trt yayınları sd oldukları için evlerimizde bulunan uydu alıcıya göre tek avantajı çanak anten kirliliği yaratmaması.
    eloğlu karasal dijital yayın üzerinden hd yayıncılığa geçmişken bizim hala sd yayıncılığı bile yapmıyor olmamız gerçekten çok büyük bir ayıp. bu memlekete her türlü markanın en son seri televizyonları geliyor, insanlar hd ready televizyonların yüzüne bakmıyor. ne için, cicitürkle d-smart iki tane sikindirik kanal verecekler de yeni televizyonla onları izleyeceğiz. teknoloji ancak bu kadar götünden takip edilebilir. adam ne aldığını bilmiyor, satıcı ne sattığını bilmiyor. full hd daha pahalı, ver oradan bir tane.
hesabın var mı? giriş yap