• henri cartier bresson'un karar anı başlığıyla bilinen ünlü makalesi ile fotoğraf hakkında diğer önemli yazılarını barındıran genç fotoğrafçılara yol gösterecek bir kitap. ciddi anlamda fotoğrafla ilgilenenlerin kesinlikle okuması gerekir. büyük usta çok güzel tanımlama ve fikirlerle fotoğrafın nasıl yaşam biçimi olduğunu anlatmış.
    ustanın söylediği şu söz hiç aklımdan çıkmıyor:

--- spoiler ---
    fotograf bir nevi bir haykırış, bir özgürleşme biçimidir. her zaman özgün olma çabasını kanıtlamak değildir mesele, çünkü fotoğraf bir yaşam biçimidir.
    --- spoiler ---
  • fotoğraf çekmek gözün, beynin, kalbin aynı anda bir arada bulunmasıdır, yaşamın bir yoludur" diyen henri cartier-bresson'un fotoğrafın anlamını ve tekniğini kaleme aldığı manifesto niteliğindeki kitabı, orjinal adı ımages à la sauvette (karar anı).

görsel
    görsel

karar anı türkçe altyazılı.
  • "itişip kakışmadan, balık avlamadan önce suyu bulandırmamak gerektiği gibi, ışığa saygı göstererek, şayet ışık eksikse bile fotoğraf çekerken flaş gibi yardımcı ışık kaynakları kullanmamak gerekir, yoksa fotoğraf dayanılmaz şekilde saldırgan bir kişiliğe bürünür."

...demiş bresson. ışığın bol olsunculara sevgiler.
  • erman toroğlu-siz şimdi tacettinin motoru bozulduğunda hasanın motorunu kulanıyordunuz yani..

hasan-bu tacettin pantolonlarını değiştirmeye giderdi hepsinin gıcı delikti
    erman toroğlu-nasıl yani?
    hasan-bu her yerde,resmi dairelerde bile gıcını barnaklıyordu
    (tacettin burda yer bitirir kendini)

hasan-bide her evden çıkışımızda tacettin zattırıyordu, 100 metre ötedeki komşular rahatsız oluyodu
    erman toroğlu-yani evde yapmıyo dışarı çıkınca yapıyo
    hasan-evet
    erman toroğlu-havayla temas edince oluyo herhalde

gibi diyaloglarıyla zaga ya ve millete daşşak konusu olmuş program..
    bi de bu kadar ilginç laf bir programda geçiyo...
  • başlarda seviyeli bi tartışmayı sürdürme çabası içinde gibi görünürken, daha sonra erman toroğlunun (moderatör olmasına rağmen) bariz şekilde taraf tuttuğu, dolayısıyla sağlıklı bi tartışma ortamının önüne geçtiği; daha sonra yerinden kalkan konuğa (ki konuk demeye dilim varmıyor zira sanık muamelesi yapılıyor kendisine) 'beni arkadaşı başınızda beklemek üzere göndermek zorunda bırakmayın' diyerekten sekizbin kiloluk bir herifle gözdağı vermeye çabaladığı, muhabbetin gittikçe seviyesizleştiği, ucubik program. kısaca: iğrenç.
  • gecenlerde bir gun tv'de rastladığım ve agzımın bes karıs acık kalmasına sebebiyet veren rezil program... erman toroğlu yargıç rolünde, karbonatlanmış mr t'yi anımsatan bir çam yarması kavgaları ayırma misyonuyla abuk sanıkların ortasında, her yerde birbirine saldıran insanlar...tez elden ekranlardan kaldırılması gereken, ahmak program...
  • hasan ve tacettin ile ilgili olan programiyla beni resmen koparan, aklima geldikce gulmemi saglayan program. ozellikle tacettin'in suclamalar karsinda gosterdigi yuz ifadesi unutulmayacak cinstendir. ayrica tacettin'in cikardigi gazin 200 metreden duyuldugunu da ogrenmistik bu programda.
  • nassi yani dedirten televizyonculuk saheseri
  • - anakin, bak yaz geldi, şimdi gel senle yavin'e gidelim bu mevsimde süper oluyo ora.
    - mastır ben geçen yaz gittim ya bi skim yok orda dooru dürüst.
    - evladım, canım padawanım, ya benim dediğim olacak ya da benim dediğim olacak *. şimdi ne diyosun, nedir karar ani?
    - eeaa ne desek boş mastır. vah benim dertsiz başım.
  • okan bayulgen'in icinde ya$ananlarin gercek olmadigina, bir duzmece olduguna inandigi ve benim de okan bayulgen'e hak verdigim televizyon programi.
hesabın var mı? giriş yap