• a.k.a. muhammed ali.

rap ve spoken word üstadı. digitalmix stüdyolarında sirhot'ın yanında pişmiş ve bugüne kadar piyasaya onlarca şahane şarkı hediye etmiştir. saian, patron, da poet, raziel nisroc, şehinşah, kayra, hayki gibi isimlerle aynı oluşumlarda yer almıştır. trajedi ve tr self confusion'ın kurucusu, pmc'nin kankasıdır. kalite olarak hala erişildiğini düşünmediğim, parayla satılmış olan şimdi git zombi albümü mutlaka dinlenilmelidir.

piyasaya girişini karaçalı olarak yapmışken daha sonra adını karachali yapmıştır ve bu kanımca berbat bir seçimdir. zira karachali deyince gözümde dj yüxxxekses, mc arsız jojuq tadında bir amatörlük canlanıyor. hep demişimdir, "sen karaçalısın karaçalı kal" diye!

ha bir de, türkçe rap piyasası bu adamı para denilen amına koyduğum kağıt parçası yüzünden kaybemiştir. kendisi şu anda e-5 otoyolunda bir dürümcü dükkanı açmıştır ve rap'ten elini ayağını çekmiştir. umarız ki bir gün yeşil sahalara geri dönecek, ancak pek ümit de yok gibi.
  • mezar virtüözü, gypsy frijit ve şimdi git zombi albümlerinin sahibi. aka muhammed ali. her bir albümünün içindeki, her bir parça güzeldir.

--- spoiler ---

hep bir önceki keşfi yeniden tekrarlamak gibi
    sen hep el sürülmüş ve üstünde adım izleri olan o kadınları sevmiştin
    dokunduğun her duyguda bir başkasına ait parmak izleri vardı
    ya da duyguları öldürülmüş bir sevdanın ipuçları

(bkz: defolu caddelerde fotomontaj)

--- spoiler ---
  • katliam mimarisinin çatısını ören insan zihninden hesabı sormaya hazırlanan yeraltı rapinin fiyakalı şairi. 9.69 da kendisinin muhammed ali* tarafını göreceğimizi zannediyorum.

rap yapan insanların arasından yaptığı müziğin kalitesiyle sıyrılmıştır. söz yazma konusunda üstad diye anılabilecek bir yazardır. örneklerle kuvvetlendirmeye çalışalım:

-renkleri tanımakla yıllar geçti. teşhisim bitti: yok senin rengin.
    -onun elleriyle bizzat çizilmiş yüzün, dokunduğumda bir kez daha 'ona' inanırdım.

bu iki örneğin yeterli olacağı tartılışılmamalıdır bile bence. tüm bunların dışında altyapılarıyla da dinleyicilere ayrı bir zevk veriyor. alacağı sample'ları çok iyi seçiyor.

tüm bu durumda diyebilirim ki karaçalı harbi bir adamdır. ve yaptığı müzik gerçektir.
  • diğer müzisyenler bir yana karaçalı bir yana. rap piyasasındaki en underrated kişi.
  • son albümü şimdi git zombi ile winamp listemi işgal etmiş rapper. her albümü ayrı güzel , her albümü ayrı iyidir. öyle rapten falan çok iyi anlamam hatta iyi bir rock dinleyicisiyim ama kendisini severek dinliyorum. türkçe rap söyleyenler arasında duyduğum en iyi ses ve kesinlikle en iyi söz yazarı.
  • şarkılarının illa ki bi yerinde sesini yavaş yavaş yükselterek insanı iyice parçanın içine çekip patlatan adam.

keşke hep olsa buralarda.
  • sesi farklı, tarzı farklı. en sağlam albümü şimdi git zombi olan rapçi.
    en sağlam şarkılarından biri de kırık madalyon. dinlemediyseniz çok şey kaçırıyorsunuz, haberiniz olsun. http://www.youtube.com/watch?v=gt4g5lgbtby
  • pandora açıl,
    pandora kapan.
  • mezar virtüözü şarkısı sadece bir şiir olsaydı ismet özel'in münacaat'ı, cemal süreya'nın üvercinka'sı, turgut uyar'ın göğe bakma durağı, edip cansever'in mendilimde kan sesleri ile aynı kefeye konulabilirdi. bana hissettirdikleri öyle en azından.

"siz üzülmeyin azizim! hatıranız dün gibi tertemizdir
    ellerimde büyüyen o kısrağın beyaz yeleleri gibi
    alın terimi titreyen kas liflerime siliyorum
    hatıranıza değil."
hesabın var mı? giriş yap