• orjinali spartacus benim şeklindedir. her ne kadar kulağa çok tanıdık ve bir o kadar da geyik gelse de aslında son derece dokunaklı bir sahnedir. hanginiz spartacus sorusuna tüm savaş esirleri "benim!" diye karşılık verir. kirk douglas yüzünde gurur ve acının izleriyle hiçbir şey söylemeden ayağa kalkar. gerçek spartacus'un o olduğu her halinden bellidir.

bu klişenin ilk kez bir kubrick filminden çıktığını görenler tarık tarcan'lı shining i izleyene kadar şaşkınlıklarını belli etmesinler lütfen.
  • - bu kara murat benim..dagilin lan
    - ver onu bize
    - sittirin kendinize yeni bir kara murat bulun
    - tamam bu kara cevat da benim olsun
    - haytrea bea
  • (bkz: no comment)
  • bizans imparatoru * elindeki esir grubuna sorar;

hanginiz kara murat?

kara murat ileri atilir gibi olsa da tutarlar "yapma abi" gibisinden ve bir sure yasanan sessizlikten sonra iclerinden biri cikip;

kara murat benim der

daha sonra oradaki herkes birer birer atlar lafa ve bir "kara murat benim" enflasyonu baslar. bunun uzerine imparator alayina kara murat muamelesi yapar.
  • salak bizans imparatorunun afallayarak gerçek kara muratı tespit edememesi için güruh halinde sarf edilen lakırdıdır. be adam şöyle bir baksana kara murat benim diyenlere. hepsi ufak tefek, veremli, cılız, zavallı köylüler. fatihin fedaisi öyle mi olur.
  • hababam sınıfı'na da girmiş meşhur replik.
  • genellikle "hayir benim!" $eklinde devami gelen bir cumledir. karikaturculerin altin madenidir ayni zamanda.
  • fi tarihinde fransa'da, yari turk yari fransiz topluluk tarafindan yapilan bir paintball karsilasmasinda turklerin sik sik "kara murat kim" diye geyigine bagirmasi akabinde turklerin siperlerinde dayanamayip cevap verip, yerlerini belli ederken bagirdigi cumle. olay fransizlarin ilgisini ceker bir sure sonra onlar da ayni soru cevap ciftiyle bagirmaya baslar. karsilasma sonunda turklere anlami soruldugunda aciklamasi zorlu anlara neden olan alakasiz cumle.
  • bizanslilarin kara murat kim diye seslendigi toplulukda herkesin karizma yapmak icin "ben, ben" diye seslendigi fakat orjinal kara muratin kendisinin kurtarilmasi icin yapildigi zannetigi bir diyalog.
hesabın var mı? giriş yap