• kayak yapmayı yeni öğreniyorsanız ve giderek uzaklaşan bir ses arkanızdan " kar sapanı yap" diye bağırıyorsa, işte o zaman korkabilirsiniz.
  • acemi kayakçının kara gün dostu. başlangıçta bunu yapabiliyim diye uğraşır didinirsiniz, azıcık ilerleyince de bundan kurtuluyum diye.
  • kayak yapmaya kasan bünyenin yapmaktan zevk aldığı,görünüş itibariyle çirkin ama yapılmasının her daim gerekli olduğunu düşündüğüm,benim gibiler için emniyet kemeri gibi birşey.
  • türkiye de iseniz ve geçen sene kayak öğrenmiş bir arkadaşınızdan ders alıyorsanız o size kar sapanı hareketini a yap a diye öğretecektir.
    eğer yurt dışında özellikle orta doğudan geçen sene öğrenmiş arkadaşınız varsa vi diye öğretecektir.
    ama işin gerçekğine gelirsek ikisi de bakış açısı olarak doğru ama teknik terim olarak yanlış.
    kayakların topuk kısmından açılarak uç kısımların birbirine yaklaştırılması kişinin kensine göre baktığında a harfinin sağ ve sol kenarlarını andırabilir.. aynı zamanda sizd öğreten kişi karşınızdaysa ona göre de v harfine bencediği için v yap v yap da diyebilir. bana sorarsanız ama v...
    pozisyonun amacı kayakta sağ ve sol tarafta bulunun iki adet keskin çeliğin karı keserek sürtünmeyi artırıp yavaşlayıp durmasıdır. bir sapan görevi gördüğü için ismi kar sapanıdır. kayak yaparken diğer insanların slalom yaparak hareket etmesi, paralel yaparak durması sizi hevesledirecek tabi siz kar sapanı yaparken ama en güvenlisi ve acil durum kar sapanıdır.
    21 yıllık bir kayak geçmişim olmasına ragmen baktım duramıyorum baktım kontrol benden çıktı yine son çare, güvenebileceğim son dal, umudumun el uzatıcısı yine kar sapanı olacak.
    ne olursa olsun ona güvenin ve onu asla üzmeyin
  • ayakları içe doğru hafif büküp ters v şekli yaparak yavaşlamaya yarayan teknik. başlangıçta dönüşlerde kullanılabilir fakat erken terk edilmelidir.

koca pisti kar sapanıyla inmeye çalışırsanız çok yorulursunuz.
  • kayağı başlayanların ilk öğrendiği stil. genellikle kayak merkezlerinde böyle elleri arkalarında çocuklar kar sapanıyla inerler hocalarının arkalarında ördekler gibi. bazı yaşı geçmiş insanlar da örenicek olursa böyle ulu orta batonsuz falan eller arkada karizma reset olur.bununla her yerden inilir derler..
  • ırgat bir ülke olduğumuzun tespitidir bu terminoloji. üstteki entaride de belirtildiği üzere aslında doğrusu “kar sabanı” yani tarımsal kökenli bir kelime. belli bir eğimden sonra da kesmiyor. bugün az daha bacaklarım kırılayazdı. paralel kaymayı öğrenmek önem arz ediyor.
  • fakir sözlük yazarlarının hakkında sadece 10 giri girebildiği stil. bunun dersini almak saati 100 liradan başladığı için tabi normal.

uludağ merkez, fakir herkes.
  • cok cirkin bir goruntu arz eder ve keske baslarken hic ogretilmese de adam gibi artistik durmayi ogrenebilse herkes dedirtir. cunku, kar sapaninin dadina bi varan bi daha zor olani ogrenmeye pek yanasmaz.
hesabın var mı? giriş yap