• tekelin konyak ismini kullanmasindan sonra fransiz yetkililerle uzun bir surtusme donemine girilmis ve sonunda is ataturke kadar cikmistir. ataturk iki tarafida dinledikten sonra tescilli bir marka olan cognac'i savunan fransizlari hakli gormustur. bu sirada kendisine konyak ikram edilmistir. ataturk yavas icilmesi gereken konyagi kafaya dikmistir ve ici yanmistir. bu konyak deil kanyak olur demis ve bunun isim babasi olmustur. gercek konyak sadece fransada uretilir. diger ulkelerde uretilenlere brendi adi verilmistir. ayrica viskiyle pek alakasi yoktur cunku uzumden yapılmaktadir konyak. viski ise cogunlukla arpa yada mısırdan yapılır.
  • bronşit gibi üst solunum yollarının tedavisinde etkili olan içkidir/içkiydi.

"ay bu çocuk çok üşüyor" dedi annem dedeme, ben de 6-7 yaşlarında bronşit yüzünden sabah sağa akşam sola iğne yemekten süzgece dönmüş bir çocuk, gel kızım dedi sana bir ilaç içiricem. annemden gizli içirdi bu kanyaktan bir yudumcuk, nası yaktı var ya şu boğazımdan aşağıya inişini bak üzerinden neredeyse 20 yıl geçti hala unutmam. yaktı yaktı yaktıııııı, indi aşağı. hooooooooooooh dedim bir alev çıkardım ağzımdan. gözlerim doluksudu, dedemin gözlerine kitlendi gözlerim, "ısındın mı kızım?" dedi. kafamı "evet" der gibi salladım. durduuum, durduuum, sonra bir başladım ağlamaya. dedem bi sarıldı sonra sımsıkı, işte o an geçti gitti hepsi.

dur ya ben ne anlatıyodum, evet, kanyak iyidir.
  • "kanyak" sözcüğünü, şık bir içitbilir olan atatürk bey önermiştir vaktiyle; ve sözcük zamanın mey meclislerinde takdirle karşılanıp, derhal kabul edilmiştir.. pek leziz kanyağımızın böyle bir öykücağızı vardır işte efendim..
  • cep kanyağı şişesinin omuzları genişçedir ya hani, bu omuzlar bir şekilde iyi hissettirir insana. zamanında fransızların "konyak bizim içkimiz, olmaz öyle şey" demesine atatürk'ün cevabıdır. pek şıktır. mecdiyeköy'deki kanyak ve likör fabrikasının yanından geçerken hava koklanır, geniş omuzlu şişe düşünülür ve bundan böyle bu entry hatırlanır*...
  • kolayi yati$tirici,neskafeyi daha keyifli,kremali keki tiramisu,sek olani insani koala haline getirebilen icki.
  • bahar senliklerinin en kral ickisidir. 35lik alinir gunes altinda konser karsisinda yana yana ac karna icilir. daha sonra ayaga kalkilir ve de ebesininki bir guzel gorunur...
  • super isitan icki $ekli
    cukulata ile ho$ olur
    cok icilmez
    ama acik hava konseri ickisidir
    cepte takilinir super
  • viskinin bi level oncesi
  • o tekel cep kanyağının yarısı bile adamı çarpıyor (bkz: ben bugun bunu gordum)
  • (bkz: kan)
    (bkz: yak)
hesabın var mı? giriş yap