• yeniye dair umudu olan herkesin mutlaka okumasi gereken roman.
  • bir tanesi var ki önde gideni, en önde gideni.

(bkz: hem kansız hem hırsız)
  • ocak ayında okuyup bitirmeme rağmen hala ara ara cümleleri beynimde yankılanan kitap. ona ulaşırsanız bu kadar iz bırakmasının hiç de şaşırtıcı olmadığını takdir edersiniz.

"modern insanın içini kemirip onu yaşama zevkinden alan sorunun ne olduğunu biliyorum ben. o içlerindeki tanımlayamadıkları hastalıklı boşluğun sebebini söylememi ister misiniz? takım elbiseli erkekler, yüksek topuklu kadınlar, yüzlerinizden salınan akasya gerginliğini saklayamıyorsunuz, görüyorum ben. gözlerinizden bali akıyor, dudaklarınız fare kapanlarında, gülüşünüzde ölü doğmuş bebek kokusu var, yürüyüşünüz ıslak kum gibi bastığınız yere yapışıyor. birisini öldürmeniz lazım çünkü. bu olmamışlığın tek sebebi bu...öldüremiyoruz kimseyi. öldürme güdülerimiz karşılanamıyor bizim. çaresiziz...bu yazdıklarımdan etkilenip de cinayet işleyen bir kişi çıksa yeter bana, tek bir kişi."

"kendimi iyi hissetmemin bir önemi yoktu. nasılsa cesedimi görüp de intihar ettiğimi anladıklarında her türlü zavallı bulacaklardı beni. bunu kesinlikle kaldıramazdım. yoksa cenaze törenimde birçok götün sırf yaşadıkları için kendilerini değerli sanarak bana acıyacaklarını düşünmenin yanında çok daha kolay bir şeydi intihar."
    http://www.okuyanus.com.tr/kitap/kansiz/
  • --- spoiler ---

birisine aşık olduğumuzda da ondan ayrıldığımızda da etrafımızdaki insanlara dair hep aynı şeyi hissederiz; gereksizler, onlarsız da yaşanabiliyor, benim için hiçbir şey ifade etmiyorlar, hiçten ibaretler; sırf bu gerçeği gösterebildiği için bile çok değerli bir şeydir aşk.

--- spoiler ---
  • balıkesir'in kepsut ilçesine bağlı bir köy.
  • deger yargilarindan yoksun, art niyetli ve ultra merhametsiz insanimsi kisileri niteleyen sifat.
  • bağırarak bu kansız evlerin suratına
    bağırarak bu kansız sokakların suratına
    bağırarak bu kansız insanların suratına
    bağırarak yüreğimdeki kanı
    gece vakti kimdir kapıyı çalıp gelen

(bkz: ataol behramoğlu) (bkz: gece vakti kimdir kapıyı çalıp gelen)
  • adilik yapan insanlar için kullanılan bir sıfat.
  • soyadı bu kelime olan kişiler de mevcuttur efem.
  • huysuz, kötü veya kanlı olmayan..ne kansız kız derler mesela
hesabın var mı? giriş yap