• tipik bir ulusoy otobüs şöförü havası vardır bu adamda. güven verir, ulaştırır, deneyimlidir vs. gibi...

edit: ah be neşeli abicim, karadeniz gibi simsiyah ettun bizi.
  • oha aq. (bkz: #31386671) şu entirimi şimdi okurken kendimi tarafsızlığıyla meşhur bbc'de haber sunan spikerlerden hissettim.. öyle pat diye , kısa , net.. duygusuz..

ben bu adamı çocukluğumdan beri hep severdim.. karadenizli - ordu~giresun - bir aileydik.. babaanne, dede, amca, yenge hep yakın oturduk büyük şehirde - gurbet elde- de.. bu adam trt'ye her çıktığında biraz daha kısılırdı evde sesler benim çocukluğumda.. televizyonun sesi artırılırdı hep.. dedemin adamıydı.. "senin adam çıktı" derlerdi dedeme o televizyona çoğu zaman süreyya davulcuğlu'yla beraber çıktığında.. şimdi süreyya davulcuoğlu da öksüz kaldı gibi.. yazık..

sonraları ben biraz büyüyünce ve bu adam televizyonlarda daha az boy göstermeye başlayınca unutur gibi oldum ama televizyona her çıkışı yine de bir göz atma kulak kabartma sebebiydi benim için acaba ne diyor diye.. baktım fıkralar aynı gibi.. türküler aynı gibi.. ara ara düşünmedim değil "neden yeni bir şeyler söylemiyor?" diye.. yeni bir şeyler söylemiyordu ama tüm karadenizli sanatçıların - ya da televizyona çıkan şarkıcı, türkücü, tiyatrocu artık ne derseniz- kamil dede'siydi yine de.. seviliyor sayılıyordu onlar arasında çok.. bizim evde ona duyulan saygı ve sevgiye paralel olarak..

gülen gözleri, sevimliliği, sevecenliği, içtenliği vs bilmem ne.. hepsini söylemişlerdir zaten yukarda.. ben en çok dedemi düşünürdüm o hasan geliyi hasan türküsünü söylerken.. dedemin adı hasan.. e kamil dede de dedemin adamı ya.. dedemi özlerdim o türküyü söylediğinde.. garip bir şekilde düşünürdüm "acaba dedem mi önce ölür kamil dede mi?" diye.. nedendir diye sormayın öyle düşünürdüm işte.. çocukluk heralde.. belki de hayatta en çok dedemin ölümünden etkilenirmişim gibi geliyordur bana..ya da ne bilim dedemin yuvarlak ton ton yüzüyle özdeşleştirmişimdir kamil dedenin yüzünü.. kim bilir.

şimdi dedem yolun sonuna yaklaşıyor/yaklaştı ama kamil dede yok.. dedeme bakıyorum arada.. hasan geliyi hasan dinlemek istiyorum.. elim varmıyo mp3'leri karıştırmaya.. youtube da çok uzak değil ama işte.. olmuyor.. şu dörtlük geliyor aklıma:

vade gelmeye görsün
    allahım alır cani
    hızlı namaz kıldırır
    bizim köyün imamı..

kıpırdayamıyorum.. susuyorum.. dönüp duruyor kafamda..

tanım da gelsin: tüm karadenizlilerin kamil dede'si..
  • yıllar önce hugo'ya göndermek için doldurduğum ankette, "en son gittiğiniz konser nedir?"'in cevabıdır. toprağı bol olsun.

ankete tekrardan göz atmak gerekirse şöyle bir komiklik var;

en sevdiğiniz müzik tarzı: rock
    en son gittiğiniz konser: kamil sönmez

ne ironiyim ama...
  • bir yıldız "sön"dü.

sene 1973.
    alemdağda bir cezaevi.
    selimiyeden buraya sürülürken zamanın ünlü kaçakçıları da koğuş misafirimiz olmuştu.
    onların marifetiyle koğuşa alınan tv de görmüştüm onu.
    bir türküyü seslendirmişti ilk defa.
    "çekin uşaklar çekin" nakaratı kalmış aklımda.
    gözlerine bile baksanız sadece, anlardınız güldüğünü.
  • beyefendi bir insandı. sabah sabah çok üzdü ölüm haberi. allah rahmet etsin.
  • son derece pozitif gulumsemesi ve her daim yaydigi olumlu eneji icin bile medyada dolanan $ebeleklere elli kere tercih edecegim sanatcidir kendisi.
  • bir dönem çandarlı'nın obaköy tatil sitesinde ev tutmuşluğu vardır. 5-6 yaz aynı eve tatil yapmaya gelmişti. murat adında bir oğlu vardır. oğlunun ön tarafında metallica, arka tarafında da iron maiden resmi bulunan, iki grubu aynı potada eritmeyi başaran fantastik bi tişörtü vardı.
  • gözlerinin içi gülen adam. herhalde bizim kuşaktan onu tanımayıp sevmeyen yoktur. ben karadenizli filan değilim, türküden de çok anlamazdım ama çocukken televizyonda onun gülen yüzünü gördüğümde mutlu olurdum. nur içinde yatsın.
  • yillarca ismini niyazi sandiğim ulu kişilik. bide ne zaman temel fikrasi duysam , nedense aklimda , temel i hep bu herif olarak getirirdim aklima.. bilinçalti işte..

çok güzel biyiklari var.
  • "muhabbeti akortlayan adamdi" - arif sag

ne guzel bir ifadedir bu. ne guzeldir boyle bi insanin arkadasi olmus olmak.

nur icinde yatsin.
hesabın var mı? giriş yap