• senelerdir su arıtıcı/ayrıştırıcı firmaların çamurlarına maruz kalmış süper su. 10 yıl önce ihlas'ın su arıtma/ayrıştırma departmanında pazarlamacı olarak çalışmıştım. şeflerimiz ha bire kötülerdi kalabak'ı, lan derdim ne alaka, delisiyim halbuki. elektroliz sonuçlarında sertlik derecesi çok fazla çıkıyordu şeflerimin tanıtımlarında. bir de örnek resimler vardı kalabaka bok atmak için; içerisinde fare bulunan damacanalar ve şu an aklıma gelmeyen onlarca resim. tanıtıma gittiğimde çeşme suyunun yarısından fazlası yeşiieniyordu içerisindeki klor ve ağır metallerden dolayı. kalabak suyunda deniyordum elektroliz denen olayı ama zerre pislik çımıyordu halbuki şeflerimin testlerinde kalabak suyu boktu. neyse aradan 1-2 gün geçti ve şefime sordum, "şefim kalabak suyunu kötülememizi istiyorsunuz, eyvallah kötülüyoruz da ancak test yaptığımda sonuç sizdeki gibi olmuyor". şef çıkıyor oradan "abicim uyanık ol biraz, bardaklar kirli olabilir diye çeşmede çalkala ve dibinde az da olsa çeşme suyu bırak. sonra yap elektrolizini". buna karşılık kötü olmayan suyu kötüleyemem diyorum ve aldığım cevap "malımızı satmak için her yol mübahtır" oluyor. hesapta bunu söyleyen türbanlı ve 5 vakitçi. zükerim sizi diyip istifamı veriyorum sonrasında.

son olarak; kalabak suyu candır.
  • senelerdir içip ailecek zararını görmediğimiz sudur. eskişehir'in milli suyudur. zararsız olduğunu kanıtlamak için gerekirse basının karşısına çıkıp bardak bardak içebilirim.
  • su ictiginizi anlayabildiginiz yegane su.. asla sisirmez, kana kana icersiniz deliler gibi, alisan birisi baska bi suyuda kolay kolay icemez..
  • anonsu süprizin içine eder, kavga sebebi olur.

- canım yaa, ben gelemicem, antalya'dayım hala.
    - hadi ya..
    (kalabaaak suuu)
    - aşkım?
    (bir anda bütün dünyam karardı, bu sesle sokaklar yankılandı, kaallaabbaakk suu!)
  • eskisehirli olmayan erkeklerin ictigi takdirde baska sehirden bir kizla evlenemeyecegi rivayet olunan su. ciddiye alinmasi gereken bir rivayettir, soyle ki, 1999 yili itibariyle bu rivayete gotuyle gulen mezopan bir sise kalabak suyunu bir dikiste icmis, aradan dort yil gectikten sonra eskisehire damat gitmek uzere oldugunu farkedip, bu entryi girmistir.
  • taklitlerinden sakınınız.

(bkz: kabalak su)
  • derler ki kalabak suyunun tadına bakanın yolu eskişehir'e en az bir kez daha düşermiş. inşallah diyoruz hacım.
  • kendimi bildim bileli var olan eskişehir'in içme suyudur. 70'li yıllarda atların çektiği büyük varil yüklü arabalarla taşınırdı. sucu geldi diye ellerde bidonlar koşardık. özlenilen sudur. eskişehirliler'in o yıllardaki basit hayatlarının vazgeçilmez lüksü idi kalabak suyu. hatta, musluktan akan su çok sert olduğundan, saç kremi niyetine kalabak suyu ile saç yıkanması bile tavsiye edilirdi. eskişehirliler'in gözünden sakındığı ve çok sevdiği değerli suyudur. es es sevgisi ne ise, kalabak suyu sevgisi de odur eskişehirli için. bir nevi taraftarlık gibi, hemşerilik ruhunu kabartandır.
  • eskiden çok büyük tankerler sokak sokak, site site gezerdi işte eskişehirde. onun çeşmesinden doldururdu herkes elinde ne varsa, bidon damacana vs. dağıtıcı da kafasına göre bir fiyat çekerdi. bidonlar ve tankerler yosun kokardı...

şu hali daha iyi tabi. dağıtım ağı vs açısından. içilebilecek en güzel sulardan biridir elbette.
  • sağlık bakanlığı'nın uygunsuz demediği sudur. bakanlığın açıkladığı su kabalak su olup, eskişehir'deki kalabak suyu ile uzaktan yakından alakası yoktur.
hesabın var mı? giriş yap