• (bkz: incoming call)
  • türk reklamcılık sektörünün en kötü reklamında kullanılan iğrençlik.

manajans, saatchi, pars mccann ve birikim reklamcılıkta çalıştım.

ferit edgü, ege ernart, egemen berköz, vural sözer, hulki aktunç, daha gençlerden doğan yarıcı gibi türk reklam dilini yaratan edebiyatçı ve yazarlarla çalıştım.

hiçbirinin aklına böyle bir iğrençlik gelmedi.
  • aniden duraklamayı, kalı kalıvermeyi belirten gayet aklıevvel bir lakırdı.. gizlisi saklısı yoktur; cümle içinde, yükleme, 'kim geliyor, nereye geliyor, bunlar hangi avanak dimağdan türüyor' gibi sorular sorularak rahatça bulunabilir nitekim..
  • nutku tutulmak deyiminin turkceyi ikinci dil olarak konusan bazi cevrelerce dile getirilmis hali.
  • (bkz: katatoni)
  • "sen kal ben geliyorum" anlamına gelmesi de mümkün olan kelime grubudur.
  • kilitlenmek. mesela a kişisi birşey düşünmüş tam söylemek üzereyken b kişisi ona konuyla alakasız ve saçmasapan başka bir soru sorarsa a kişisine kal gelir. yani a kişisi mavi ekran verir.... (bkz: mavi ekran vermek)
  • babalar kullanmamalı bu sözü. yani kimse kullanmamalı ama baba olan insan daha bir kullanmamalı, kullanmamaya özen göstermeli.

hadi kullandı, arkasından sırıtmamalı.

lütfen ama ya, lütfen baba ya.
  • ilk duyduğumda bilgisayarın kitlenmesini tabir etmek için kullanıştı. şuurum kayıyordu nerdeyse, böyle katıla katıla güldüğüm azdır.

- tam save ediyodum falan kal geldi bilgisayara.

lakin bu alay anlamında anlaşılmasın, çok hoşuma gitti, kendim de kullanmaya başladım. hatta bişii gelmesi şeklinde şablonu alıp yenilerini üretmeye başladım.
  • akıldan beşbin tane düşünce geçerken hiçbirini eyleme dönüştürememek, ağzını açıp konuşamamak, olduğu yerde kala kalmak gibi aşık olduğunu sanan veya şok geçiren insanlarda sıkça görülen bir durumdur.
hesabın var mı? giriş yap