• kendisinde olanını paylaşmadığı gibi, gerekirse başkasındakini de çalması halinde kimsenin suçlanamayacağı eylemin nesnesidir. kilo ile yenmesi için gerekenin yapılması mübahtır.
    tuzsuz ve kavrulmamış olan versiyonları da pek güzel olan bu fıstık türü türkiye'de fransızcadan tornistan bir adla kaju olarak muhtelif kuruyemişçilerde, gramı, utanmasa altına denk düşecek bir fiyattan satılmaktadır.
    latince adı anacardium occidentale olan fıstığın özelliği besleyici ve tonik olmasıdır. içinde kalsiyum, fosfor, beta karoten, riboflavin gibi çok önemli maddeler yanında aspirinin etken maddesi olan salisilik asidi bulundurması ilginçtir. ayrıca bu yemişin elma ya da meyve olarak adlandırılan ve aslında bir çıkıntı olarak büyüyen etli kısmının suyu ise ateşli hastalılar ve soğukalgınlığını tedavide olduğu kadar, vücut bakımı için kozmetik amaçlı da kullanılmaktadır.
    güzelce yiyiniz.güzelleşiniz.
  • baya bi pahalı olan kuruyemiş.
    kuruyemişçiden 10 gram istedim. tarttı. 10,2 gram geldi. bi tanesini ikiye böldü tam 10 gram yaptı. yaa.. işte böyle pahalı şeyler bu kaju fıstıkları..
  • döngüsü şu şekilde olan minik kıvrımlı sincap kestanesi başı:

dolabı aç > kaseden aşır > odana git > doyma > tekrar dolabı aç > bir avuç daha al nolcak ki > odana dön > -me geri git kaseyi al gel > hepsini yemem yarısını sabah kalkınca yerim de > boş kavanoza bak > hani bizim sevdamız? < dolabı aç

directors cut: klavyedeki kırıntılarını ye
  • yakışıklı değil ama sempatik erkeğinin kuruyemiş hali. tipsiz ama leziz.
  • üretiminin paketleme aşaması hariç tamamı elle yapılmaktadır, her kaju fıstığına mutlaka bir işçininin eli değmektedir... ve yine tabiki işçileri zor koşullarda çalışmaktadır.. hatta bunu yaparken yemeleri yasaktır, başlarında zebaniler bekler..

yer fıstığının bir türü ile uzaktan yakından alakası yoktur, bu bildiğin kocaman bir ağacın meyvesinin "sapıdır"... sap bildiğin sap..
    ağacın adı anacardium occidentaledir, aslen amerikada yetişen bir ağaçtır. sonrada afrikaya hindistana filan gitmiştir..

ne diyordum?.. hah sap..

evet bu ağacın meyvesinin sapıdır...çekirdeği filan diyen de var ama çekirdeği sapındaysa doğru olabilir çünkü bu şey bildiğin "sap".. bir elmanın sapından 4-5 adet bu fıstıklardan çıkıyor, fakat elması fıstığı kadar değerli değil. elması tr de bulunmuyor bildiğim kadarıyla hiç yemedim ama tadı fena değilmiş. elma diyorum çünkü elma diyorlar ne bilim amına koyim ne diyem mahmut mu diyem?!
  • adını bilmediğin şeyden ya kaçacaksın ya da ona yüksek fiyat basacaksın, kafasının zoruyla bu kadar pahalıya yediğimizi düşündürtüyor bana.
    fıstığın,fındığın her türlüsüyle muhatap olmuş bir ülke olarak yılan gibi kıvrılarak çerez tabağına giren bu eserin konuksever köylü evindeki hollandalı turist ayağına yatması nedir? ve nicedir? bi ucuzlasın artık lan.
    fıstık değil misin? ben yemesem maymuna nimet değil misin?
  • offff ya... bi etobur olarak, yerken kendimi kebap yemiş gibi hissediyorum... bu kadar lezzetli bi yemiş mi olur ya... her aldığımda kimse yemesin ben yiyim sadece diye dua edeirm... pahalı da meret
  • ing. cashew. bir çeşit yerfıstığıdır.

yıllar sonra gelen edit: (bkz: michael jackson şarkıcısı) yapmışız da farkında değiliz yau!
  • boyle garip tatlimsi gibi sanki ama degilde bir tadi vardir
    hatta aslinda tam bir seye benzemekte bunun tadi ama cikaramadim (evet su an yiyorum)
  • enteresan bir kuruyemiştir. birçok kez denenerek elde edilmiş sonuç ise kaju fıstığını yerken badem, tuzsuz fıstık, fındıktan hangisini düşünürsen onu yiyormuşsun gibi tat oluşuyor insanın ağzında. öyle enteresan bir fıstık işte...biranın en iyi kankasıdır.
hesabın var mı? giriş yap