• gani müjde'nin anlattığı kadarıyla aktarayım.

cem yılmaz, filmin başrol oyuncusu olacaktı. rol, cem yılmaz için yazılmıştı. röportajlar yapıldı, basın toplantısı bile yapıldı. yapımcı arayışları sırasında gani müjde ve ekibi kanal d binasına gitti. faruk bayhan ve armağan çağlayan'ın da bulunduğu bir ekiple toplantı yaptılar. bayhan, cem yılmaz'ın tavırlarını beğenmedi. (cem yılmaz, o sıralarda yeni yeni popüler olmaya başlamış birisi) lakin, müjde'nin ısrarı ile gösterisine gitti. yine beğenmedi. yapımcılığını almadı. başka yapımcı aradılar. bu arama süreci 1 yılı geçti. bir müddet sonra cem yılmaz, filmden affını istedi. her şey çok güzel olacak filmi için aldığı teklifi kabul etti. film bir süre daha bekledi. daha sonra tekrar faruk bayhan ile gani müjde bir araya geldi. bu kez yapımcılığını aldılar. filmi kanal d'ye sattılar. bayhan da kanal d'nin ne kadar star ismi varsa filme yolladı. mehmet ali erbil, cem davran, hande ataizi, nurseli idiz dahil olmak üzere bütün isimler kadroya bu şekilde dahil oldu.

film, 1999'da 2.5 milyon kişi tarafından izlendi. o yıllarda ülkedeki sinema salonu sayısı toplamda 800 bile değildi.
  • entry'ler genelde mehmet ali erbil'e rağmen iyi film olduğu yönünde. burada büyük bir yanılgıya düşüldüğünü düşünüyorum. mehmet ali erbil kendi alanında iyi bir oyuncu ve seslendirme sanatçısı. programlarında yaptığı aşırılıklar bu gerçeği değiştirmez. kaldi ki filmi taşıyan isim mehmet ali erbil ve kahpe bizans en iyi türk komedi filmlerinden biri. ayrıca illetyus tam bir idol!

edit: yalnız ben bu filmi küçükken hep kanal d'nin gündüz kuşağından izlerdim. sonra internetten sansürsüzünü izleyince dedim oo ben bu filmi daha önce hiç izlememişim.*
  • sabah kalktım, çalışmam lazım. debe'de başlığını gördüm. pc'yi açtım, bir taraftan da telefondan bu filmi izlemeye başladım. muhteşem bir sahnesi var. spoiler içerir.

helena, 11 ay sonra doğum yapar, kız çocuğu olmuştur. saraya dönerken süper gazi'nin üçüzlerinden birini derede bulup ikiz diye illetyus'a kaktırırlar. (zaten kurgu bunun üzerine.) helena çocuklarla illetyus'a gelir. illetyus oğlu zannedeceği bebeği kucağına alır ' sana yanlışlıkla öldürdüğüm babamın adını veriyorum. o yattıkça sen yasayasın, adın marcus antonius olsun' der. sonra da helena'ya kızar: 'salak karı , neden ikisi de erkek olmadı?' helena da' bir de kızımızın olması fena mı olur? hem ona da yanlışlıkla öldürdüğün annenin adını verirsin, vicdanın rahatlar.' der. o sırada illetyus fade out olan sesle bombayı patlatır:

-vicdan. evet. onun da adı 6. emanuelle olsun. anama benzesin. onun gibi orospu olsun'

bir de süper gazi'nin oğluna isim koyması var: 'avrupalar'da okuyasın, laik olasın'
  • ben bu filmde yetiş bey'in babasını bizans sarayından kaçırma planına bitmiştim en çok

- planımı iyiyce dinleyin...(testiyi gösterir) burası, bizans sarayı olsun. benim ayağım da burada. böyle bi çakarsam, hepsi geberir gider.
  • yillar once okudugum bir roportajda, sonlara dogru bir sahnede(yetis beyin illetyusa kilic salladigi sahne) arkadan gecen ucak, tamamen sans eseri gecmis, senaryoda, planda ve hesapta yokmus. ancak mehmet ali erbil "o ne lan" diyerek dogaclama bir komedi otesilikle kaydi hic etmemis ve bana gore filmin en basarili sahnesine nail olmustur.

edit: sahne duzeltimi tesekkur historien
  • --- spoiler ---

-götürün bunu çay ocağına, yerin 300 metre altından çay çıkarsın da aklı başına gelsin.
    --- spoiler ---

allah belanı vermesin bu replik nedir ya. yaşımın küçük olduğu bir zamanda çıktığı için film bu repliği yemiştim itiraf ediyorum bir gün izlerken dank! etti.

yeşilçam'ı bir kenara bırakacak olursak modern türk sinemasının en iyi komedi filmlerindendir. şu an çıkan başarısız filmleri de görünce değeri iyice anlaşılıyor. gani müjde bir daha bundan iyisini yapamayacak ne yazık ki.

yeni film haberinden sonra edit: gani müjde bundan daha iyisini yapamayacak dedim. aynı filmin de daha iyisini yapamayacaksın. şurada bir ara bu film hakkında 10-15 entry girildi diye adam yeni film çekmeye karar verdi. alemsin.
  • 9 yaşında ailecek sinemaya gidip izlemiştik. annemle babam kahkahalara boğulmuştu. sonra ben de büyüyünce bir daha izledim öyle güldüm.

şarkısı hala güzel geliyor

“imparator olmayı canım kolay mı sandın?
    dünyaya kazık çaktım duyulsun adım.
    doğada hiç değişmeyen bir kanun var.
    güçlüler yaşasın diye ölür zayıflar.

kral da benim sultan da benim bin kere ölsem yine gelirim.
    zayıfı da ezerim rüşvet de yerim tüm sofralarda hazır yerim.

ne demek sevgi ne demek dostluk, benim kendimden başka dostum yok.
    ne halkı takarım, ne fakire bakarım; keyfimi bozanın anasını satarım! “
  • -avrupalarda okuyasın. laik olasın.

kim ne derse desin. izler izler hala gülerim.
  • hande ataizi'de bu film icin giyinmisti*
  • pek kimsenin beğenmediği ama benim içinde başarılı espriler bulduğum şu an kanal d'de yayınlanmakta olan film, özellikle sümer tilmaç muhteşem.

(nacarlar saman yüklü bi at arabasında samanların içine saklanmış bizans kalesine girmeye çalışıyorlar, gözcü metin şentürk kapıda arabayı durduruyor)

gözcü: ne var arabada?
    arabacı: saman
    gözcü: bakalım nasılmış bu samanlar

(mızrağını samanlara batırır, içindekiler ah uh diye bağırmaya başlar)

gözcü: niye bağırıyo bu samanlar?
    arabacı: cinsi öyle beyim
    gözcü: tamam geç

(2. araba gelir)

gözcü: sende ne var?
    2. arabacı: bağıran saman
hesabın var mı? giriş yap