• 97-el-kadr

kadir gecesinden söz ettiği için bu adı almıştır. abese sûresinden sonra mekke'de inmiştir. 5 (beş) âyettir. sûrede, kadir gecesinden, onun faziletinden, o gecede meleklerin yeryüzüne inişinden bahsedilir.

rahmân ve rahîm (olan) allah'ın adıyla.

1. biz onu (kur'an'ı) kadir gecesinde indirdik.

2. kadir gecesinin ne olduğunu sen bilir misin?

3. kadir gecesi, bin aydan hayırlıdır.

4. o gecede, rablerinin izniyle melekler ve ruh (cebrail), her iş için iner dururlar.

5. o gece, esenlik doludur. ta fecrin doğuşuna kadar.
  • kuran'in 97. suresi:

bismillâhirrahmânirrâhîm.
    innâ enzelnâhü fî leyletilkadr. ve mâ edrâke mâ leyletülkadr. leyletülkadri hayrün min elfişehr. tenezzelülmelâiketü verrûhu fîhâ biizni rabbihim, min külli emr. selâmün, hiye hattâ medle'ılfecr

anlami:

rahman, rahim olan allah'ın adıyla.
    şüphesiz biz, (kur'an'ı) kadir gecesinde indirdik. kadir gecesinin ne olduğunu sana bildiren nedir? kadir gecesi bin aydan hayırlıdır. melekler ve ruh, rabbi'nin izni ile her iş için o gece iner. o, tan yeri ağırana dek esenliktir.
  • allah'in 99 isminden biri.
    'her istedigini sonsuz bir guc ile yapan' anlamina gelir.
    (bkz: allahin 99 ismi)
  • christoph luxenberg bu surenin isa'nın doğduğu gece ile ilgili olduğunu söylüyor. "biz onu kadir gecesinde indirdik" kısmında "biz onu (bebek isa'yı) kadir gecesinde (night of destiny) indirdik" gibi bir okuma vermiş.

http://www.danielpipes.org/comments/196004

(bkz: noel)
  • gökcisimlerin parlaklıklarının ölcüsü olan kadir'i hipparchus icat etmiştir. bir kadirlik fark yayılan ışık miktarında 25 kat artış veya azalışa sebep olur. örneğin -26 kadir görünür parlaklık'a sahip olan güneş, -1.45 kadirlik sirius'tan yaklaşık 590 kez daha çok aydınlatır dünyayı. tabi sirius'un mutlak parlaklık'ı güneşinkinin yirmi katıdır o ayrı.
  • türk mizah tarihinin en komik olaylarından birine imza atmış üç kisiden biri. (bkz: turkishmusic orgdaki sezen aksu tartismasi)diğerleri için
    (bkz: mahmut)
    (bkz: hulusi)
  • değer, kıymet yazılmış.
    ilave yapmak gerekirse, ölçü, ölçülendiren mânâları da vardır; allah'ın kâdir sıfatını anlamada daha yerine oturur. allah her şeye kadirdir yani allah her şeye ölçü koyan/getirendir.

(bkz: #70758176)
  • nedense genelde bıyıklı olurlar.
  • bir işi yapmaya gücü yeten. kudret sahibi/ her şeye gücü yeten.
    allah (s.v.t)nın 99isminden biri.
  • hayatımızda öğreneceğimiz şey, yapanın ve yaptıranın allah olduğunu idraktır. “allah'tan başka fâil olmadığı (lâ fâile illallah) gibi, o'ndan başka varlık da yoktur (lâ mevcûde illallah)” bilincine ermek, hayatın birlik ile kıymetini bilmemizin ve kadir kavramının önemini vurgular. diğer bir vurgu da gücün, o'ndan başka hiçbir kimsede olmadığına dairdir ve şöyle ifade edilir: ''la havle vela kuvvete illa billahil aliyyil azim''; bu, ''kuvvet ve güç, sadece, büyük ve yüce allah'ın yardımı ile olur'' demektir. kadir, onun yüceliğini bilmek, insanın aczine ve hiçbir şeye sahip olmadığına uyanmaktır. o'nun aşkınlığı ve kişinin kendi acziyet keşfinden doğan allah'a övgü, birlikte büyüyen iki önemli niteliktir.

bu nitelikleri keşfedenler, tıpkı, büyük mutasavvıf beyazıd-ı bestami'nin ölüm döşeğinde ''yıllarca halka konuşmadım, onları işitmedim, duymadım ama insanlar, beni, onlarla konuşuyorum sandılar. çünkü, onlar sözü söyleyen zatı görmezler'''' diye seslendiği şekilde, hayatı yaşarlar.

benlik, allah'ın büyüklüğünü anlamamıza engel oluşturur. oysa, hayatta küçüldükçe büyürüz ve kadir, kıymet bilir hâle geliriz. benliğini yok eden, allah'ın kuluna teşekkür eder; allah'ı da şükür ve hamd duygularıyla anar. bu anlayıştaki kişi, somut olanın soyutu yansıtmakta olduğunun bilincindedir.

böylece, hayatından razı olan cennetini, ''ben'' ve ''sen'' diyen cehennemini oluşturur. razı olan, kendini hesaba çekmiştir; gücün dışarıdaki insanlarda olduğunu zannedense, zulmeder. yüce peygamberimiz hz. muhammed, önemli anlarda, iyi olanın gerçekleşmesi için allah'ın sonsuz gücünü, o'nun kadrini kabulle şöyle dua etmiştir:

“allah'ım! senden, senin ilim ve kudretinden hayır beklerim. senin büyük lütfundan talep ederim. sen kadirsin, benim gücüm yetmez; sen bilirsin, ben bilmem; sen bütün gizlilikleri bilensin''.

insanın gizli hazinesi; başka yerde değil, kalbinde saklıdır.
hesabın var mı? giriş yap