• mükemmel bi heavy metal grubu, metal seviyosanız büyük ihtimal dinlemişsinizdir, dinlemediyseniz de dinleyin 25 senedir türk britiş dostluk vakfında kanun taksimi yapmıyo adamlar.
  • 30 mart'ta krakow tauron arena'da uriah heep, saxon ile birlikte en önden izlediğim efsanevi gruptur.

konser ağzına kadar doluydu. genel giriş early entry biletiyle, saat 15.30'da genel girişte, 16:00'da early entry girişindeydim. genel kapı açılışı olan 18:00'den 30 dk önce bize giriş izni verdiler. ben de çitlerin önünde yerimi aldım. hatta saxon'un çıkmasıyla birlikte ön tarafta baya pestil olma durumu yaşandı. ( allah'tan cüsseliyim : ) ) bu sanırım dinleyici kitlesiyle ilgili bir durum. rammstein, megadeth, iron maiden, metallica 'da böyle bir durum yaşamadım.

rob hala sesinden bir şey kaybetmemiş. richie faulkner, seyirciyle harika iletişim kuruyor.

bu yaz istanbul'a geldiklerinde de orada olacağım ama kasmam sanırım en önde olacağım diye.

en önden çektiğim 4k videoları aşağıya bırakıyorum.

breaking the law

electric eye

hell bent for leather

painkiller

living after midnight

turbo lover

you got another thing coming
  • heavy metalin babaları denince aklıma zincirli,deri giysiler içindeki bu adamlar gelir.yaptıkları müzikden metallica dahil bir çok metal grubu etkilenmiştir.breaking the law ve a touch of evil en sevdiğim parçalarıydı...
  • judas priest 71'de kurulmustur. ilk kadrodan bu gune gelen k.k downing(gitar) ve ian hill(bass) olmustur. priest benim hayatim grubu diyebilecegim bi gruptur. elemanlar 73'te gruba ian hill'in kiz kardesiyle evlenen rob halford'u vokalist olarak almistir ve 74'te de glenn tipton'i(gitar) da alarak jugulator albumune kadar davulcu disinda hic deismeyen efsane kadroyu olusturmuslardir.
    ilk albumleri rocka rolla'da 74'te cikmistir ve grubun soundu o yillarda blues'la black sabbath'ın rock'ı arasinda deisir. tabi 76'da gelen sad wings of destiny grubun soundunun belirlenmeye basladigi albumdur. 77'de sin after sin,78'de stained class'le killing machine(amerikada hell bent for leather die cikti), 79'da ilk live album unleashed in the east cikti.80'de donnington kalesinde ilk monsters of rock'a ciktilar. 81'de point of entry, 82'de screaming for vengeance,83'te amerikada 300.000kisiye konser verdiler ve screaming for vengeance'in ne kadar super bi album oldugunun kanitidir.84'te grubun ve bence metal tarihinin en iyi albumu defender of the faith cikti. 86'da turbo albumu cikti. bu yil cok onemli bi yildir iron maiden'da somewhere in time'i ayni yil cikarmistir ve ikisi de ayni synth guitarlari ve elekronik efektleri kullanmislardir.87'de priest live cikmistir ve bu en iyi live albumudur, albumdeki sarkilar da mukemmeldir. 88'de ram it down cikar ve albumde chuck berry'nin johnny b. goode coveri vardir. priest bunu johnny be good filminin soundtracki icin yapmistir. 89'da dave holland(davulda en cok kalan eleman) gruptan ayrilir ve yerine racer x'ten scott travis gecer. 90'da en garip priest albumu painkiller cikar. boyle bi kadro metal tarihine bi daha gelmeyecek tabi. album scott travis'in davul solosuyla girer k.k ve glenn'in gitarlari ustune rob'da cigliklariyla girince o zamana kadar gelen en iyi priest albumu ortaya cikar(bence ikinci). 92'de rob halford gruptan ayrilir ve scott travis'le beraber fight grubunu kurar. 96'da glenn, tim owens isimli barda soleyen bi vokalisti victim of changes solerken gorur ve hemen gruba alir sora da jugulator cikar. priest bu albumde soundunu tamamen deistirmis ve fanlarini uzmustur ama yine de 30 senedir metal dunyasindaki en buyuk grupturlar ve onlara fanlari gods of metal demektedir. priest bu yil demolition albumunu cikardi.
    rob ise halford isimli bi grup kurdu ve ilk albumu resurrection ile hala en iyi oldugunu gosteriyo.
    judas priest'in 93'teki 2cdlik 32 sarkilik metalworks albumu hic dinlemeyenlerin almasi gerektigi eger metal dinleyen ve priest'i yeteri kadar dinlememis insanlar varsa alsin die cikarilmis mukemmel bi best of.
  • otuz yaşını geçmiş heavy metal dinleyicilerinin, kendi babaları gibi sevdiği grup.

örneğin lisedeki türkçe hocam* sağlam bir oldschool metal dinleyicisiydi ve müzikten konuşurken "judas, megadeth, blind guardian... bunlar hep babamdır" deyip derslere judas tişörtü giyip gelen bir insandı.* yine lisedeki beden eğitimi hocam da* sınıfı voleyboldan sözlü yaparken bana - sözlü yerine - "metalin kralları kim lan" diye sormuştu.* judas yanıtını vermem üzerine de bana sözlüden 90* vermişti.
  • çok net söylüyorum, acımaz yakalar tutar siker atar. heavy metal diye bir tanım, tarz, görüntü ve temsil varsa bunun adını koyan bir numaralı gruptur bu. bugünün metal grupları statlarda arenalarda verdikleri her konserin başında ve sonunda kıblelerine dönüp yatsın kalksın bu kulvarı kendilerine açan bu gruba teşekkür etsin.

bir adım daha ileri giderek denebilir ki, rob halford heavy metal'in freddie mercury'sidir. kalabalıkları avucunun içine alıp konser boyunca orada hapsedebilen daha büyük bir isim yoktur, olamaz da metal dünyasında. bu grubu metallica, dream theater vb. gibi şeylerle yan yana koymadan önce bi oturun en azından birkaç dakika araştırın. bütün o grupların üyeleri röportajlarda bu adamlar için neler demiş ve neleri de daha diyemediklerini ifade etmiş öğrenin öyle gelin.
  • -judas priest'in ilk vokalisti al atkins'tir.
    -dünyada metal gods olarak bilinir.
    -gruba "metal gods" lakabını kazandıran olay ise 1980 yıllarında çıkan british steel albümündeki "metal gods" parçasıdır.
    -rob halford 4 oktavlık ses aralığıyla 1974-1992 yılları arasında grubun vokalisti olarak görev yapmıştır
    -rob halford painkiller albümü sonrası artık farklı şeyler yapmak istediğini açıklayıp gruptan ayrılmıştır ve gruptan ayrıldıktan sonra solo grubu olan fight'ı kurarak daha farklı bir müzik yapmıştır.
    -judas priest'in tüm albümleri altın plak ödülü almıştır.
    -judas priest birçok müzik türlerini de keşfetmiştir. power metal ve speed metal tarzları ilk kez judas priest albümlerinde hayat bulmuştur. ( örn:ram it down , screaming for vengeance )
    -1980'de konserlerde iron maiden , judas priest'in açılış grubu olarak sahne almıştır.
    -çift lead gitarlar ile heavy metal'in en büyük grubunun en çok sükse yapan albümü painkiller'dır.
    -painkiller albümünden sonra rob halford guruptan ayrılmıştır,rob halford'un ayrılmasıyla birlikte grup bir süre bocalamış , 1997 - jugulator albümüne dek bir kayıt yapmamıştır.
    -baterist scott travis'in bir akşam barda izlediği tim owens'ı keşfetmesi 2. priest dönemini başlatan olaydır.
    -tim owens bir judas priest tribute grubunun vokalistidir.
    -1993 tarihinden itibaren ise artık judas priest'in vokalistidir.
    -tim owens yüksek aralıklı çığlıkları ve vokal tarzı ile rob halford'u örnek almıştır.
    -rob halford'un olmadığı sürede , judas priest'i ayakta tutan tim owens'tır.
    -fanlar judas priest'in en ünlü şarkılarından olan 'ripper' parçasını tim owens'a ithaf etmişlerdir.
    -judas tim owens ile birlikte 2 stüdyo 2 live albüme imza atmıştır.
    -judas priest 2003 yılında tüm haryanlarının ortak isteği olan rob halford ile re-union gerçekleştirmiştir.
    -tim owens bu olaya ilgili hiçbir sorun çıkarmamış,sessiz sedasız çekmiş gitmiştir..
    -daha sonra tim owens iced earth ile anlaşmış ve orada vokal yapmaya başlamıştır.
    -rob halford ile 2004 yılında başlayan reunion konserleri tüm dünyada büyük yankı uyandırmıştır
    -judas 2005 senesinde angel of retribution albümü ile dünyayı sarsmıştır.
    -angel of returbituon rob halford'un judas priest ile birlikte 15 senenin ardından yaptığı ilk albümdür.

peki şimdi judas priest'in metal god olmadığını söyleyebilecek biri var mı?
  • cogu metal gruplari sert muzik yaparak basladiklari kariyerlerine gittikce yava$lasarak devam ederken bu amcalarimizin tam tersini yapmasi ilginc degildir de nedir? 80'ler ve 90'lardaki halleri iyidir ama ilk bikac albumdeki sertlik kaygisiz muzige biterim. ripper, cheater, tyrant vs... a$mi$tir bunlar.
  • a touch of evil gibi allahsal bir eserin yaratıcısı olan harikalar kumpanyası..
  • isanın cevresindeki 13 haveriden isayı satan havari...
hesabın var mı? giriş yap