• çok eski devirlerde tarih sahnesinde boy göstermiş bir uar-hun siyasal birliği. birliğe juanjuan * ismini çinliler vermiş ve günümüz türkçesindeki meali devamlı kıpırdanan küçük çirkin böcekler.
    juanjuan kavmi çok oyuncu ve hayta süleyman bir kavimdi. işleri güçleri ebelemece oynamaktı. sabahın köründe kalkar, daha kahvaltı bile etmeden şöyle bir gerinip atlarına atlar, çinlilerle ebelemece oynarlardı. tembel çinlileri yataklarında yakalar, ebeler ve akşama kadar peşlerinde koşturturlardı. illallah diyen çinliler çin seddini yapmışlar. sonrasında.. şafak daha sökmeden, juanjuan çadırlarını basan hunhar çinliler; kadın, çoluk, çocuk demeden koca bir kavmi ebelemiş ve çin seddinin arkasına kaçmışlar. çaresiz kalan juanjuan kavmi ise pılını ve pırtını toplayıp göç etmek zorunda kalmış. ebeleyecek kavim araya araya asya içlerinden batıya doğru uzanmışlar. tarih boyunca görülmüş en büyük göçebesi oyunu olan kavimler göçü işte böyle başlamış. dört tarafı karalarla çevrili bir su parçasına kadar varan juanjuan kavmi bu su birikintisine kısaca hazar denizi adını verir. büyük kağan, kavmini burada lağv etmiş. kimi budunlar hazarın kuzeyinden avrupaya doğru, kimileri güneyden anadoluya ve acem diyarına, kimileri ise gerisin geri dönerek bering boğazından geçip amerikaya kadar gitmişler. bugün kızılderililer diye bildiğimiz bu dunlar ise çok yorulduklarından etraftaki ağaçlar ve hayvanlarla göçebesi oynarak doğayla bir olmuş ve başka bir yola girmiş. taa ki beyazlar gelip kendilerini ebeleyene dek.. dünyamızın dört bir tarafına dağılan bu dunlar önlerine gelen her kavmi ebeleyerek özellikle avrupada büyük bir kaos ortamı yaratmışlar. mesela ingilizler taa balkanlardan şu an bulundukları adaya kadar kovalanmış. ingilizler avrupanın en iyi yüzen kavmiydi. onlar kadar iyi yüzemeyenlerin akıbeti ise daha vahim olmuş. yunanlıların ataları olduğu kabul edilen bir çok filozof denize dökülmüş. yerleşik düzene geçilen daha sonraki dönemde göçebesi oyunu doğuda kalenderiler tarafından yaşatılmış. sanayi devrimi, filansız ihtilali filan derken iktidarı ele alan burjuvaazi, göçebesi oyununu iyice kontrol altına almış. bu uzun ve sakin dönem boyunca göçebesi oyunu batıda hippiler tarafından bir nebze de olsa yaşatılmış. modernizm sonrasıyla birlikte bu meşrep artık kişisel girişimler ve gevşek bağlı küçük gruplar tarafından yaşatılmakta.
  • (bkz: avarlar)
  • cince: devamli kipirdanan kucuk cirkin bocekler.
    gudumlu * * cagrisimlar icin;
    (bkz: janjan)
    (bkz: cem yilmaz'li doritos a la turca reklami)
  • sokakta bulduğu bütün kedilerle sohbet ettiğini sevdiğimin adamı.
  • şöyle bi bakcakmış sözlüğe beğenirse durcakmış.artiz işte. öte yandan çok tehlikeli bi espri anlayışı var,alışık olmayan bünyelerde çok ağır sonuçlar doğurduğunu ben şahsen gördüm. sözlüğün selameti açısından kendisini sağduyulu yazmaya davet ediyorum.*.
  • gun gecmiyor ki, sabahları uyandıgımda juan'a sozlukten bahsettigim gune lanet etmiyim. eminim bu lanet etme konusunda yalnız da diilim. seveni olmadıgı gibi sevmeyeni de gani gani bir insan juan. insan dedigime bakmayın lafın gelisi iste.

yaptığım büyük bir hata buna şüphe yok. amma velakin hafifletici sebeplerim de yok degil.

bu juan daha once sanal alemde cesitli mecralarda barınmaya calısmıs ama bunu basaramamıs bir zavallı bunye. zavallı zavallı olmasına ama sevimli de kerata. bir de espri yapmasa. neyse konu o degil. yine juan'ın yalnızlıktan kıvrandıgı gunlerden birinde kendisiyle karsılasma gafletinde bulundum.

her zaman oldugu gibi yapıstı ayaklarıma,"daysleeper abicim gunler gecmek bilmiyor sıkıntıdan patlıyorum,bir yardım et senin cevren genistir,elimden tut" deyyu basımın etini yemeye basladı.

kendisine nazik bir şekilde,"sevgili kerkenez juan,kusura bakma ama seni hangi ortama soksam şımarıyosun,yetmiyo insanlarla kavga ediyorsun,acıkcası ben de senden cok hazzetmiyorum,düş yakamdan yoksa kafanı kırarım" dedim ama derdimi anlatamadım.

uzun bir cumle kurdugum icin ne demek istedigimi anlamamıs "sagol daysleeper abicim sana guvenebilecegimi biliyordum" diyip bana sıkı sıkı sarılarak kendince tesekkur etmeye baslamıstı bile.oysa ki bu dunya'da juan'dan daha katlanamaz bir sey varsa, o da juan'ın sıkı sıkı sarılmasıdır.netice itibariyle o an juan'dan kurtulabilmek icin sozlugun adresini kendisine vermek zorunda kaldım. tüm sozluk camiasından özür dilerim.*
  • her ne kadar sözlük kendisi için kayıp yazar dese de,daha bugün sabah cok sevdigim ama pek saymadığım ve hatta cok da sallamadıgım juanjuan'la karsılastım bizim kayfede. beni gorunce herzaman oldugu gibi heyecanlandı.”buyur abi gel otur cay solim mi abi sana,pogaca falan ne istersin gibilerinden gereksiz bi fasıla giristi”,ben fasılı sadece rakıyla sevdigim icin kendisini elimin tersiylen itip baska bir masaya oturdum. beklerdim ki bu hareketim karsısında bezelye tanesi kadar kalmıs olan gururu juanjuan’ı engellesin ve bi daha da yanıma yaklasmasın. ama ole olmadı tabi,hemen yanıma geldi,"abicim amma da kodu be bu peseve, bu fransız futbolu da aldı basını yurudu bi daha da bunlara sittin sene yetisemeyiz dedi". biran psv eindhoven’ın hollanda civarlarında ikamet eden bi takım olduğunu söyliyim de,sagda solda da bole kendini rezil etmesin sevgili juan diye dusundum,ama sora kan kırmızı cayı gorunce vazgectim,o sırada onumdeki gazeteye dalınca da bu juanjuan kerkenezini tamamen unutmusum.

1 saat kadar sonra "abicim cevap vermiycek misin yoksa hala cevabı mı dusunuyosun kıh kıh" şeklinde, kendince espri yaparak muhabbeti yeniden alevlendirmeye calıstı bu juancık,oysa ki alevlendirdigi tek sey sinirimdi ve ben sinirlenince ilk olarak juanın burnunu kırardım,yine aynı sey oldu

arık bu sefer gider diye düşündüğüm kocum juan burnunda pamuk 10 dakka sora masaya geri gelip,"daysleeper abicim doktor bikac gun yatman gerek dedi ama ole tatlı muhabbet ediyoduk ki dayanamadım geri geldim deyince",en azından 5-10 dakka dunku mac hakkında konusmadan ondan kurtulmamın mumkun olmayacağını farkettim.

anlat bakalım dememle birlikte bu kımıl zararlısı juan basladı sacmalamaya.

10 dakika kadar konustu sanırım ben o sırada oglen ne yesem diye dusunuyodum,"daysleeper abicim" diyerek omzuma dokunmasıyla kendime geldim,normal sartlarda omzuma dokunan o eli kırar juanjuan’ın pantalon cebine "genc cocuksun ihtiyacın olur" seklinde sıkıstırırdım.ama bunun da juansı durdurmayacağını biliyordum. o yüzden söylediklerini dinlemiş gibi yaptım ve kendisini son derece mutlu eden o sözleri söyledim.

"juans benim gözümde en az kazım kanat kadar değerli bir spor adamısın!".
  • son entrylerinde yazım dili olarak sürünen yazar. bahsettiğim typo vs.. değil "baaarnca ben dedii ki baa.. simsisi sok seeerken sevmis" tadında cici lombik dötolsan kız aksanıyla yazıyor.
  • cici lombik dötolsan kız aksanıyla yazmayan, fakat dişi şiştii ve iğne yediği için ağzı yamulmuş şekilde yazan yazar. yersen
  • (bkz: #9439119)

burnu favkalade büyük. kendi gibi burnu büyük insanları yazar olup olmadığına takılmadan sever. 'ümit burnu' isimli kitabında bunu şöyle açıklamış: 'ben burnu büyük insanları severim. severim ama ikiye ayırıp severim. o koca burunlarının arkasında ve hafif yukarısında kayda değer bir beyin olanları çok severim. geri kalanları ise başka türlü severim, pek istemeden de olsa...'
hesabın var mı? giriş yap