• çocuk felci aşısının patentini almayarak kazanabileceği yaklaşık 7 milyar dolarlık servetten de vazgeçmiş doktor.
  • yukarıda da bahsedilmiş, bulduğu çocuk felci aşısı * sayesinde milyonlarca çocuk sakat kalmaktan kurtulmuştur. neden aşının patentini almadınız diye sorulduğunda "aşı o zaman pahalı hale gelir, bütün fakir çocuklara ulaşamazdı" yanıtını verir. insanlığa faydası ayrı, kendi insanlığı ayrı güzel insan. vazgeçtiği paranın 10 milyar dolar olduğu söylenir. o günden sonra doğacak bütün nesline fazla fazla yetecek bir meblağ..

toplumda hemen her dönemi etkileyen din istismarcıları, peygamber kisvesinden din adamı, din alimi, şıh, şeyh, hoca, papaz, haham vs. kisvelerine türlü kurallar getirmiş, türlü icraatlar yapmışlar. sözlük bile bilmem ne hazretleri, üstat abuzer minvalinde yazılarla dolu. tüm insanlık tarihi boyunca peygamber unvanına sahip olanlar da dahil olmak üzere alayının insanlığa faydası 1 jonas salk eder mi acaba? bizim topraklarda da popüler olan dinin söylemine bakarsan küffar, cehennemlik, "yaptığı hayırları boş" biri diye anarlar böyle olağanüstü insanları.

bir ahiret varsa eğer beni salk'ın olduğu yere atsınlar. pedofil, üçkağıtçı, istismarcı, çıkarcı, uçkurcu, yalancı yobazların arasında rahat edemem zaar.
  • eğer geliştirdiği çocuk felci aşısı patentini alsaydı sanıyorum buralar entry dolardı. heyhat! hipokratın dibi!
  • 1950'li yıllarda çocuk felci salgınının doruk noktasında olduğu sırada bulduğu aşıya patent almayı reddederek 7 milyar doları elinin tersiyle bir kenara itmiş ve bu sayede aşının son sürat seri üretime girmesini sağlayarak milyonlarca çocuğu ömür boyu sakat kalmaktan kurtarmış abd'li doktor. bugün çocuk felci yüzünden tek bacağı sakat kalmış insanlar görmüyorsak, çocuklarımızda çocuk felci endişesi taşımıyorsak bu adam sayesindedir.

ışıklar içinde uyusun.

ayrıca (bkz: albert sabin)
  • 1914 ila 1995 yılları arasında yaşamış olan, çocuk felci aşısını bulmasıyla ünlü amerikalı biyolog.

şu sözü meşhurdur:

"if all insects on earth disappeared, within 50 years all life on earth would end. if all human beings disappeared from the earth, within 50 years all forms of life would flourish."

türkçesi:

"eğer dünya üzerindeki bütün böcekler yok olursa, dünyadaki bütün hayat 50 yıl içinde biter. eğer bütün insanlar yok olursa, 50 yıl içinde bütün hayat formları gelişir, güçlenir."

jonas salk hakkında daha detaylı bilgi için bkz.: http://en.wikipedia.org/wiki/jonas_salk

tema:
    (bkz: evrim teorisi /@derinsular)

tekmili birden: pdf
  • bu new york doğumlu ara$tırmacı ilk çocuk felci a$ısını geli$tirmi$tir.
    ürettiği a$ıda, felcin ölü virüsleri kullanılmı$tı. kendisinden kısa bir süre sonra albert sabin, çok uzun yıllar kullanılacak olan a$ıyı geli$tirmi$tir. bu a$ıda, canlı ama gücü azaltılmı$ virüsler kullanılmı$tır ve bu a$ı, felçle mücadelede standart olmu$tur.

ömrünün önemli bir kısmını aids a$ısı ile ilgili ara$tırmalara harcayan ve 1995'te ölen salk, "time 100"'de de yer almı$tır.
    http://www.time.com/…00/scientist/profile/salk.html
  • anti-vax başlıklarından birine denk geldim az önce ve polio ile ilgili birşeyler yazıyordu . tamam daha önceden duydum ama ne olduğunu pek de bilmiyordum. biraz araştırınca gördüm ki bir insanın başına gelebilecek en kötü şeylerden biriymiş. merak edenleri şöyle alalım

eğer bugün ben ve benim gibi milyonlarca insan çocuk felcinin ne olduğunu bilmiyorsa bu adam ve ekibindeki diğer bilim insanları sayesinde bilmiyor. bugün de farkettim ki gerçek süper kahramanlar kaslı, silahlı değil, önlüklü ve gözlüklü oluyormuş.
  • cocuk felcine karsi ilk defa asi gelistirmis amerikali doktor, epidemiyolojist.
  • inandığım dini ve bazı ahlaki değerlerimi sorgulayıp reddetmemin başlangıcı olan adamdır. büyüktür. çok büyüktür.

60 bine yakın resmi çocuk felci hastası ve salgın varken aşıyı bulup, patentini almayıp, 7 milyar dolar parayı reddedip her yere aşıyı ücretsiz dağıtmış adamdır.

öyle bir adamdır ki, doğruluğundan daha önce şüphe etmediğiniz dininiz ona kafir diyince, "evet o kafir" diyemezsiniz. tersine benim gibi muhafazakar (geçmişte) bir bünyede bile, "evet bu dinde bir yanlışlık var. evet evet kesinlikle var. bu dinin insanları iyi ve kötü diye ayıran kriterlerinde büyük bir yanlışlık var." diye asla engel olamayacağınız düşünceler yaratır. başta küçük tehlikesiz acabalar gibi gelir muhafakar bünyeye ama daha sonra herşeyi, inandığınız tüm dini ahlaki kriterleri yerle bir eder. durduramazsınız.

iyi nedir?, erdem nedir? tekrar sorarsınız.

işte, jonas edward salk bu kadar büyüktür. hatta çok daha fazlasıdır.

bugün siz, çocuğunuz, yeğeniniz sevdikleriniz polio virüsünden sakat kalmamış veya ölmemişse geçmişte bu adam bunu başardığı içindir.

kendisine canlı yayında sorulan aşının patenti kimde sorusuna,

"halkındır diyebilirim. patent falan yok. güneşi patentleyebilir misiniz?" gibi bir cevap vermiştir.

ahlak'ı, erdemi, iyiliği hatta tanrıyı arıyorsanız mitolojik hikayelerden kafanızı kaldırıp bu cümleye iyi bakın. bulmanız çok zor olmayacaktır.

hacılardan, hocalardan, gavslardan papalardan, bilmem kimlerden etkileneceğinize bu adamdan etkilenin.

açın izleyin bu videoyu 1950' lerin 7 milyar dolarını elinin tersiyle iterken, bu adamın suratındaki gülümsemeye ve suratındaki tereddütsüzlüğe iyi bakın.

sonra tekrar düşünün.
  • fringe'in bir bölümünde kendisinden bahsedilen doktor. kendini insanliga adamis dahi.
hesabın var mı? giriş yap