• gece geç saat... kuşadası'nda bir otel odasındayım. radyoda john scofield'in 2005 yılında yayımladığı "that's what i say" adlı albümü çalınıyor. ray charles parçaları yorumlanmış. diyorum ki kendi kendime, kim ne derse desin scofield yaşayan en iyi caz gitarcısı... kendisini geliştirmeyi sürdüren, sürekli yeni şeyler üretmeye uğraşan, üstelik bunu başaran başka kim var? pat metheny mi? bence çoktan şişti o, uzun süredir kendini yineleyip duruyor. babaların babası john mclaughlin en son doksanların başındaki akustik üçlüsüyle kendini aştıydı, sonra gene döndü hint müziğine. başka kim? scott henderson çok iyi ama o da kendi yolunun yolcusu. değişiklik istediğinde "blues" çalıyor, ki bu bir ilerleme sayılamaz. mike stern dünya müziği denilen kandırmacaya bulaşmış durumda, kendi çevresinde dönüp duruyor da iki adım öne gidemiyor semazenler gibi. bill frisell çalış tekniği olarak ilerliyor belki ama onun müzikal gelişimi de mehter adımlarından hallice. gençlerden kurt rosenwinkel belli ki iyi gitarcı, ama niyeyse sahnede iyi gitarcıyı oynamaya çalışıyor. oysa hiç gereksinimi yok. geriye kalıyor eski babalar (bilen biliyor onların kim olduklarını). onların da duvarlarını elekler süslüyor.

john scofield ise pırıl pırıl parlıyor alayının içinde. ray charles'ın çalına çalına, söylene söylene sakız edilmiş parçalarında bile ışıltısını esirgemiyor bizden. yalnız bu albüm mü, kırk yıldır dokunduğu her şeyi altına çeviriyor scofield.

*

ekleme : (bir kez daha) şerefine kaldırıyorum ucuz şarabımı; bu kez ev yapımı!
  • 17 temmuz'da aşkın arsunan, sezen aksu ve istanbul superband ile birlikte konsere çıkan ünlü caz gitaristi. konser fotoğrafları için :

http://www.aycanteztel.com/isb_galeri4.htm
  • improvisation isimli bir eğitim videosu bulunan şahıs. aslında eğitim videosundan ziyade kendisinin yaptığı bir workshopun videosudur bu. kendisi 1 saat içinde majör, melodik minör, half diminished ve whole tone gamlarının modlarından bahsediyor ve çalıyor. sonra da "doğaçlama işinde büyük bir sır yok. tek yapacağınız bunları çalışmak, gerisi zaten zamanla oluyor." diyor. heyecanla takip ediyoruz.
  • 1951 doğumlu amerikalı gitar üstadı. kendini hala sürekli geliştiriyor olması tarzını tek bir janrda sınırlandırmayı engellese de sanırım en ağır basan tarzı fusion, çünkü scofield'ın müziği de her yeni albümde önceki sınırlarını aşıyor.

miles davis, dave liebman, joe henderson, charles mingus, joey defrancesco, herbie hancock, pat metheny, bill frisell, pat martino, mavis staples, phil lesh, billy cobham, medeski martin & wood, george duke, jaco pastorius gibi duayenlerin yanında john mayer'le bile çalışmış, ortak eserler vermiş.

medeski martin and wood'u çok sevdiğimden dolayı 1998 yılında çıkan "a go go" ve 2014 yılında çıkan "juice" albümleri en sevdiğim, en fusion albümler.

çok büyük adam, çok!
    scofield medeski martin & wood (2014) chicago, il @ the vic theatre
  • bu aksam harika bir grupla birlikte iksv salon'da calan ve bizleri mest eden muthis caz gitaristi, sempatik insan.

(bkz: 13 kasim 2013 john scofield uberjam band konseri)
  • neredeyse her sene taş gibi albümler çıkarmaya devam etmekte olan, adeta enis batur üretkenliğine sahip caz gitaristi.

(bkz: swallow tales)
  • john scofield r&b quartet grubuyla salon iksv'de 23-24 eylül akşamı konser verecek.
    çılgın atmamak mümkün görünmüyor ekip listesini görünce:

john scofield gitar
    nigel hall vokal, klavye
    andy hess bas gitar
    terence higgins davul
  • 10 temmuz 2006 akşamı, onüçüncü uluslararası istanbul caz festivali kapsamında, harbiye açıkhava'da sahne alacaktır kendisi; jack dejohnette ve larry goldings'le birlikte.
  • gitarinin sesini nerede duysaniz taniyabileceginiz fusion insani. "uberjam" albumunde john medeski ile yaptiklari takdire deger.
  • nitekim 10 temmuz 2006 akşamı sahne almasına almıştır ünlü caz gitaristi.ancak maalesef performansından çok şey kaybetmiş gibi geldi.hatta öyle ki kendisi sonuna kadar bizi dinleyen ve yerlerini terketmeyenlere teşekkür ederim demiş, ve bir anlamda özeleştiri yapmıştır.ya da ben öyle anlamak istedim.
hesabın var mı? giriş yap