• cumartesi sabahı temizlik yaparken çok iyi gidiyor, neredeyse temizlik yaptığına sevindiriyor insanı. bir de chopin'li ballerina cif reklamı vardı bu konseptte. ama test ettim onayladım, strauss temizlik konusunda çok daha başarılı. deneyin görün!
  • seytanin yilda bir kere verdigi partide orkestrayi strauss yonetir.
  • oh güzel mavi tuna. iki tanedir bunlar. 1.si baba, 2. oğul. ben oğul strauss için bir şeyler söylemek gerektiğine inanıyorum. çünkü babanın bir eseri dışında dinleyebileceğimiz çalışması yok denecek kadar az. şimdi efendim,
    uzun yıllar oğul babadan korkuyor. ondan gizli müzik yapıyor. müziğe babasından gizli aldığı keman dersleriyle başlıyor 2. strauss. daha sonra gene babasından gizli olarak bir restoranda kendi orkestrası ile sanat hayatına atılıyor. nihayet baba, edebiyet alemine göçünce bizim oğlan babasının orkestrasını kendi orkestrasına ilhak eyliyor. süper valslerin sahibi yumurcak strauss baba eserlere imza atıyor arka arkaya.
    gerçi klasik müzik eksperlerince biraz piyasa malı gibi kalan strauss bir dönem görmezden gelinse de zaman ilerledikçe sanat dünyası içindeki ismini pekiştirecek yerini sağlama alacaktı. tabi strauss asla bir bach değil, chopin değil ne biliym, beethoven değil. ama valslerini dinledikçe sanki o şaşaalı dans salonlarına, balo salonlarına akıyorsunuz. yumuşak ezgisinin eşliğinde dalgalanıyor, coşuyorsunuz.
    bir dönem marşlar da bestelemiş. hele bir mısır marşı var ki türk müziği (acaba mehter mi ola) etkisinde kalmış gibi geldi bana.

bu arada baba strauss için;

(bkz: radetzky march) o da az değilmiş hani. ama mukadderat işte. emir büyük yerden, boynuz kulağı geçecek... geçti de.
  • yaşasaydı vals fabrikatörü olmakla suçlanabilecek avusturyalı vals insanı.
  • avusturyalı baba - oğul bestecilerin ortak adı. mavi tunanın bestecisi olanı ve daha meşhur olanı johann strauss jr'dır. hayatı filmlere konu olmuştur. babanın en piyasa eseri ise radetzkymarschdır.
  • gamsız hayatların fonuna soundtrack yazmış kompozitör(ler).
  • vals kralı..
  • besteleri tuvalet temizleyicisi reklamlarında kullanılan müzisyen. iyi ki şu günleri görmedi. görse zaten kahrından ölürdü*
  • oğul olan (johann strauss 2) zor sabahları neşeli sabahlara çevirir.
    özellikle çizgi filmlerden hatırladığınız, bestecisini bilmediğiniz çoğu eser strauss'undur.
    bir de (bkz: bunlar babadan oğula nesil herhalde)
  • matlab ile uyum icinde olan besteleri olan straussgil. tezimi onlar sayesinde bitirecegime inaniyorum.

her sene viyana'da yapilan yeni yil konserini sabirsizlikla bekliyorum, bir gun canli da izleyecegim umarim.
hesabın var mı? giriş yap