• joaquin sanchez rodriguez,

sevilla şehrinin takımlarından biri olan real betis'in aktif olarak futbol oynamaya devam eden ve elbette yaşayan efsanesi olan 21 temmuz 1981 doğumlu topçusu.

yakında 41 yaşına gireceği bu dönemde uzaklarda bir yerlerde önemli bir ligin, önemli bir kupasını kazanarak alkışı ve saygıyı sonuna kadar hak ediyor. böyle hikayeleri seviyorum.

joaquin sadece kulüp kariyerinde profesyonel olarak 800 maç* barajını geçmiş; bu maçlarda da 100 gol* ve 100 asistin* üstüne çıkabilmeyi başarmış, çok iyi bir kariyer yapmış, 26 yaşında olup çok iyi oynadığı bir dönemde olmasına rağmen aforoz edildiği ispanya milli futbol takımı'nın da çok önemli oyuncularından biri olmayı başarmış bir isimdi.

bu sezonun copa del rey'in finali olan 23 nisan 2022 real betis valencia maçı'nın uzun özetini izlemeye koyuldum akabinde joaquin için bu entry'yi yazayım dedim.

uzatmaya giden maçı real betis kazanınca, copa del rey 40 yıl 9 aylık olan kaptan joaquin'in ellerinde yükseldi. joaquin'in halen üst düzey futbol oynamaya devam ettiğini biliyordum zaten ama bu yaşta kupa kaldırdığını görünce eskiden sevdiğim ve oyununu çok beğendiğim topçulardan biri olan eyt mağduru abimizin bu entry'ti hak ettiğini düşündüm. aynı dönemde oynadığı futbolcular torun severken joaquin abimiz kupa kazanıyor. respect.

işin ilginç yanlarından biriyse şöyle; joaquin bu kupayı 3. defa kazanıyor. bu kupayı ilk defa 23 yaşında bir gençken yani tam 17 sene önce 2005 yılında o dönem alt yapısından yetiştiği ve şimdi efsanesi olup kaptanlığını yaptığı real betis'in formasını giyerken kazanıyor, 2008 yılında kazandığındaysa bu sene finalde mağlup ettikleri eski takımı valencia cf'nın formasını giyiyordu. şimdi ise bu iki takım finalde karşılaştı ve 2022'nin kupasını joaquin'i olan ve üstüne üstlük çok iyi bir takım kuran real betis kazandı. maç sonunda joaquin abimizin sevinciyse görülmeye değerdi. beni 15 yıl öncesine götürdü diyebilirim. bilenler bilir çok kaliteli bir isimdi. kesinlikle kıymeti az bilinen dünya çapında bir topçuydu kendisi. sözleşmesi 30 haziran 2022'de bitiyor. devam edecek mi? (fizik olarak da sağlık olarak da devam edebilecek durumda olduğunu düşünüyorum) yoksa eyt'li mağduru arkadaşlarıyla meydanlara çıkıp grev sözcülüğü yapmayı mı seçecek yakında göreceğiz.

kariyerinde şu kulüplerde oynandığını da ekleyeyim;

real betis
    valencia cf
    malaga
    fiorentina

ispanya milli futbol takımı'nda da 20-26 yaş arasında oynamış. fifa 2002 ve 2006 almanya dünya kupası ile euro 2004'te de forma giymiş ve toplamda 51 maçta 4 gol atıp 4 asist yapmış. 2007'de ise daha 26 yaşındayken değişim vs ayağına sebepsiz yere ve bence haksız şekilde takıma alınmayan oyuncular listesine girmişti zira yaşı gençti ve üst düzey bir performans sergiliyordu. joaquin'in en önemli özelliklerinden biri de devamlılığı olan bir isim olması. 21 yıllık profesyonel kariyerinde ilk sezonu hariç 30 maçın altına düştüğü sadece 1 sezon var. sezon ortalaması da 38.5 gibi yüksek bir sayı. tek kelimeyle saygı duyulası harika bir kariyer. umarım futbola devam edip bizim gibi futbolun romantik yanlarını da sevenler için yeni hikayeler yazmaya devam eder.

respect!
  • bir zamanlar pes'te valencia'yı alma sebebim.diğerleri ise: kluivert,aimar,villa,silva,mista,angulo,ayala,marchena,del horno,miguel,vicente.
    edit:baraja,albelda ve 2004 yıllarında carboni sizi nasıl unuttum ya.
  • tam adi joaquin sanchez rodriguez olan sag acik. gonul ister ki vicente'yle ayni takimda oynasin, akin akin gitsinler bir sagdan, bir soldan..
  • bir inceleme yazısı:

'joaquín sánchez rodriguez. herkesin bildiği adıya 'joaquín'...

1981 doğumlu ispanyol joaquin ilk olarak real betis'te parlamış o dönemde championship manager oyuncularının yakinen bildiği denilson, assuncao, ikpeba, alfonso ve tote'li kadrosuyla real betis ile birlikte oyunda bile olsa kalbimizi fethetmişti. yeşil-beyazlı formanın 17 numaralı sağ açığıydı. güçlü, kuvvetli, hızlı, çok iyi orta açabilen o dönem kanat oyuncusu deyince akla gelebilen isimlerden biriydi joaquin.

o dönemde real betis, henüz 'aurelio'lu betis' olarak anılmadığı için maçları ancak real madrid, barcelona gibi devlerle olacağı zaman televizyonda izlenebiliyordu. biz de 'quim'i figo'nun sağından atıp solundan geçerken ya da zinedine zidane'ın bacak arasından topla geçip sağ kanattan akmaya devam ederken görebiliyorduk. bazen de dünyada sol bek denince akla gelen ilk isim roberto carlos'u yerlerde süründürebiliyordu. etkileyici bir hızlanma ve güç kontrolü vardı.

real betis'te inanılmaz bir süreklilik sağlayan joaquin 6 sezon boyunca hiç bir sezon 34'ün altında maç oynamamış. bu dikkat çekici performansı sonucu olarak da valencia'nın dikkatini çekmiş ve 25 milyon euro'ya ispanya'nın üçüncü büyük şehrine transfer olmuştur. david villa ve david silva gibi takımın asıl adamlarının arkasında yeteneğiyle takımda kolayca kendisine yer bulsa da hiç bir zaman o kendisinden beklenen patlamayı yapamadı ispanyol sağ açık.

david villa ve silva'nın takımdan ayrılması ile takımdaki en önemli futbolcu rolüne bürünen joaquin 7 numaralı formayı sırtına geçirerek 3.kaptanlığa yükseldi. valencia'nın bu seneki başarılı sezon açılışında önemli rol üstelenen ispanyol, milli takımı ile de 51 maça çıkıp 4 gol atmış. kulüp takımlarında ise 370 maçta 49 gol 71 asist istatistiği yakalamış quim. 2005 yılında evlenen futbolcunun bu evlilikten daniela ve salma isminde 2 kızı bulunuyor.'

http://redsofkop.blogspot.com/…joaquin-sanchez.html
  • 2006 2007 gibi universite zamanlarinda pes oynarken sevilla'dan daniel alves ve valencia'dan bu kardesimiz ile rakip defanslari kevgire cevirdigimiz gunler ne guzeldi. vicente ve bu arkadas kanatlardan uzar giderlerdi, cift orta gonderince, otturuvermek kalirdi forvete.

buradan eskiye ozlemin nedeni konulu felsefi basliga atliyor, roberto carlos'u maymun ettigi videolardan bulan varsa bana da gondermesini rica ediyorum.
  • adamı sahada görünce mekan zaman algım kayboluyor, başım dönüyor. bu adamı 2002 dünya kupasında izlemiştik. hatta meşhur şaibeli güney kore ispanya maçını anneannemin evinde izlemiştim. ne anneanne kaldı ne de dede ama bu adam hala top oynuyor.ilginç.
  • cm'de öküz gibi abaran ve bugün 54 milyoncuk sayarak transfer ettiğim, sağ açıkta bulunması gereken datalarının hepsinin 20 olduğu enfes oyuncu..gerçek hayatta da enfes olma adayı, oldukça seri, yere sağlam basıyor ve fazla teknik..bir de artiz ki sormayın..
  • 25 milyon euro bonservis bedeliyle real betis 'den valencia'ya transfer olan sağ kanat. la liga'da son 6 sezonda en fazla maç oynayan futbolculardan. hiçbir sezon 34 maçın altına düşmedi. ligde ortalaması 38'de 36 maçtır. la liga'da 6 sezonda 32 gol attı. fernando morientes 'e orta yapacak.
  • tarifi zor bir futbolcu. adam refah partisi varken oynuyordu. şimdi hala oynuyor. üstelik kanatta.

(#3139990)
  • 39 yaşına girecek olmasına rağmen 20 dakikada hat trick yapan underrated futbolcu. betis’in efsane kadrosunda bir kanatta denilson diğer kanatta kendisi rüzgar estiriyorlardı bir zamanlar. görüyoruzki hiçbir şey kaybetmemiş.
hesabın var mı? giriş yap