• fr.
    je taime: (jötem). seviyorum.
    jitem: (jitem). sikerim.
  • en ağır işkence yöntemlerini kullanan, özel askeri birlik. yapılan bu işkenceler, normal bir insanın yapabileceğinin çok üstündeydi. (bu yüzden, terör örgütlerinde bulunup daha sonra örgütten kaçıp itirafçı olup devlete sığınmış kişilerden seçiliyordu genelde bu işkenceleri yapan kişiler)
    yakalanan masum kişiler de, bu ağır işkencelere dayanamayıp yapmadıkları suçları üstüne alabiliyordu. işkencede ölüp kayıplara karışanlar da oluyordu.
    film izleyip bu örgütün sadece kötülerle savaştığını sananlar kendilerine şunu sorsun “bir gün iftiraya uğrayıp o sorgu odalarına çekilseydiniz, yüzünü bile göremediğiniz kişilerce haksız yere aylarca işkenceye uğrayıp (canlı çıktığınızı varsayıyorum) hakkınızı daha sonra arayabileceğiniz yer olmasaydı ve en kötüsü ömür boyu bu işkencelerin izlerini üzerinizde taşıyıp geceleri uyumadan kabuslarla geçirseydiniz hala bu örgütün gelmesini ister miydiniz?”
    pkk ile mücadele ediyormuş vs...
    pkk ile mücadele ediliyor ayağına arkada dönen olayları içlerinden kaç kişi anlattı.
    internette googledan yine bu yazılara ulaşabilirsiniz.
    ölen ve işkence gören masumların sayısı yakalananların kaç katı hiç düşündünüz mü?
    vitrinde gösterilenlere bakıp “keşke” diyenler önce bir halının altına baksın...

edit: bu yazıya özelden çok mesaj atan, soru soran oldu. jitem neden kuruldu ve neden kapatıldı? bunu şuan emekli olan herhangi bir albayımıza da sorup öğrenebilirsiniz. verdikleri yanıt “pkk ile mücadele etmesi için ordu içinde kurulan özel bir birlikti. ancak zaman içinde kuruluş amacı dışında işler yapmaya başladığı için kapatıldı” oluyor.

ilk dönem ve iyi komutanların emrinde iyi işler elbette çıkarıldı. ancak son dönem, para karşılığı özel şahısların işlerinin de yapıldığı, zengin iş adamlarını kaçırıp para istendiği gibi söylentiler mevcut ordu içinde. ki bu söylentiler ile ilgili googledan yazı da bulabilirsiniz. emekli olmuş albaylardan bilgi de alabilirsiniz.
    haa benim işkencelerini nereden bildiğimi soranlar için de, haksız yere aylarca sorguya çekilmiş iki farklı arkadaşımdan biliyorum (birbirini tanımayan bu iki kişi, farklı zaman, farklı yerlerde ve farklı nedenlerle sorguya alındı. ve ikisinin de alınış sebepleri pkk ile alakalı birşey değildi). yapılan işkenceleri lütfen özelden sormayın. yazmak istemiyorum.
    jitemde bu sorguları yapan askerlerin seçimi de önemliydi. itirafcı pkk’lıların genelde kullanılmaya çalışıldığını söylemişti tanıdığım bir komutan. sorguda, işkencede askerlerin yüzleri kapalıydı. normal bir ere mesela “adamın canlı canlı tırnağını çek” deseler zaten kaç kişi yapabilir ki... işkence yapabilecek askerler seçiliyordu.
    jitem’in tamamı, öyle dışarıdan bakıp mafya özentili tiplerin “keşke devam etseydi” diyeceği kadar basit, masum, adil, haksızlığa karşı duran bir yapı değildi.
  • gerçekte var olup olmadığına dair türlü hikayeleri olan kurum.

biri şöyle: bir jitem çalışanının diyarbakır'a tayini çıkmış. e ilk gidişte nasıl bulucak bu binayı, birine sorsa da olmaz, yok çünkü öyle bişey. demişler, imam hatip lisesi'ni sor onun karşısındaki binaya gizli jitemin binasıdır. adam şehre varınca boyacı bi çocuğa rasgelmiş ve "imam hatip nerdedir?" diye sormuş. çocuk demiş "abe, valla jitem'in karşısındadır."
  • 2004-2005 yılları, ankara etimesgut zirhli birlikler okulu ve egitim tumen komutanligi. yakında kuraları çekilip dağıtımı yapılacak yedek subaylara jandarma'dan bir subay konferans veriyor:

bir yedek subay adayı: jitem'de nasıl görev alabiliriz? yedek subaylar için mümkün mü? (oha!)

.... cok uzuuun bir sessizlik. devasa salonda kimseden ses çıkmıyor ...

muvazzaf subay: jandarma içinde jitem diye bir birim yok. diğer soruya geçelim...
  • devlet tarafindan varligi surekli olarak inkar edilmi$ olmasina ragmen dogu tarafinda dolar vurgunu, uyu$turucu kacakciligi, tarihi eser kacakciligi yapan i$ adamlarina yonelik yaptigi operasyonlar ile, ordu icerisindeki local anla$mazliklari gayriresmi resmiyet icerisinde ula$tirdiklari cozumler ile surekli olarak bir donem adindan bahsettiren, bir kac ust duzey askeri yetkilinin olumunun sorumlusu olarak gosterilip bir donem surekli olarak kacirilan i$ adamlarinin faili olarak one cikartilan birim.
  • hiç bir resmi kurumun varlığını kabul etmediği ancak bu kurumlarda çalışmış yetkililerce derin derin anlatılan sanal kurum.

elazığ komando taburu' nun girişinde yanda kalan bina için jitem derdi tüm askerler, yani gizlisi dahi yoktu.

bi de tabi (bkz: ahmet cem ersever)
  • " şu anda yoktur ama zamanında olmuştur" diyerek geçiştirilen yapılanma.
    jandarma genel komutanlığı kendi bünyelerinde böyle bir yapılanmanın olmadığını söyleyedursun. akıl mantık sahibi her insan bilirki jandarma istihbarat diye bir oluşum geçmişte vardı ve gelecekte de var olacaktır.
    öyle kendimizi komplo teorilerine, varsayımlara sürüklemeden bile askerliğini jandarma olarak yapan kişilere sorup varlığını ispat edeceğimiz bir oluşumdur jit ya da jitem.
    şimdi ben nizamiye' de nöbet tutuyorum. sivil bir toros ile gelen 2 sakallı adam kapıya doğru yönelip nizamiyeden giriş yapmaya çalışıyor. kimlik istiyorum. jandarma kimliklerini gösteriyorlar. bölük komutanıyla görüşüp gidiyorlar.
    rütbeli gazinosunda pide yaptırıyorum. sakallı adamlar arka sıradakileri izliyor. bir telefon çalıyor koşarak gidiyorlar. lan diyorum okan kim bu adamlar? abi diyor jitem bunlar. sivil istikbarat (şiveli söylüyor istikbarat diye).
    soruyorum kendi kendime bunca yıldır bu adamların varlığı tartışılıyor ama bu adamlar senin benim gibi ulu orta gezip dolaşıyorlar. nasıl oluyor bu iş?
    sonra askeri lojmanlara yolluyorlar bizi. götümüz dona dona nöbet tutuyoruz güneydoğu'nun sert ayazında. her sabah askeri servis gelip topluyor komutanları. içlerinde sivil giyinimli, bıyıklı adamlar var. lojmanlarda kalıyorlar. çocukları var. okul dönüşü muhabbet ediyoruz. aileleri var. börek yapıp getiren insanlar bunlar. olm diyorum ardahan bu adamlar mı faili meçhul cinayet işliyor? bu adamlar mı örtülü operasyonlar gerçekleştiriyor?
    gel zaman git zaman bir istihbaratcı komutana soruyorum. komutanım siz jitem misiniz? diye. yok diyor biz başkayız. lan diyorum salak sen jitem olsan lapin gibi söyler mısın kısa dönem adama? söylemem.
    velhasılı jandarmanın içinde bir istihbarat birimi var. haa bu jitem midir? jit midir? orasını meçhul.
    birde şöyle birşey var;
    jitem: karanlık, ürkütücü birçok olayda bizzatihi rol oynamış, faili meçhul cinayetlere imza atmış, paramiliter yapıdan nemalanmış korkutucu bir yapılanma.
    valla açıkcası ben jandarma genel komutanı olsam bende jitem yok derim.
  • pkk kesiminin tek laf etmemesi gereken katiller sürüsüdür.çünkü pkk en az jitem kadar kirlidir.pkk karşısında suspus olupta konu jiteme gelince ağzını açıp saydırmaya başlayanlar ikiyüzlüdürler.
  • neoliberallerin, ölüsünü tekmeleyerek mevcut statükoya şirin gözükmeye çalıştığı eski statüko organı. yalaka memurların klasik huyudur, yeni müdüre yaranmak için eskisinin en büyük düşmanı olurlar... cemaate bulaşsana, bulaşır tabii. hele bir devrilsin iktidardan...
hesabın var mı? giriş yap