• röportajlarında şöyle bir şey farkediyorum son zamanlarda. 27 yaşında vefat ettiğini düşünürsek video kayıtları 23-27 yaşlarında. ancak adam tip olarak , söylem olarak kesinlikle bu yaşlarda durmuyor. daha çok otuzlarının sonlarında hatta kırklarında bir tipe sahipken, söylemleri de bugünün kırklarında olan bir müzisyen gibi. ve bunları benden neredeyse on yaş küçükken yapmış. ilginç.
    tanım: dahi mi deli mi bilmediğimiz gitar tanrısı
  • ayrıca "insanlar beni o kadar iyi taklit ediyolar ki hatalarımı bile aynen çalıyorlar" diyen ermiş..
  • hakkında şöyle inanılmaz bir dedikodu anlatılan müthiş insan:

efsanevi the who gitaristi pete townshend, jimi hendrix ingiltere'ye ilk kez geldiğinde kendisini izlemek için jimi'nin çaldığı kulübe gider. ancak biraz geç kalmıştır ve kulübe vardığında konser başlayalı bir süre geçmiştir. pete tam içeri girecektir ki kapıda bir diğer gitar efsanesi olan jeff beck'le karşılaşır. jeff o sırada kafasını "hayır" manasında sağa sola sallayarak mekanı terketmektedir. pete sorar: "o derece kötü müydü?" jeff cevaplar: "hayır, o derece iyiydi..."
  • asım can gündüz'ün hendrix hakkında söyledikleri:

ben jimi'nin bir müridiyim. jimi hendrix bir gitarist değildi, o bir düşünürdü. wolfgang amadeus mozart klasik müziğe ne verdiyse, jimi hendrix de onu verdi. gitara yeniden bir doğuş getirdi. onun müziği 37 yıl önceki şartlarla kaydedildi bu bazen unutuluyor. o yıllarda adam şu an yapılan şeyi icat etti. jimi'nin bakış açısı, jimi’nin tuşesi, lezzeti, kalitesi, stili, giyim tarzı led zeppelin'de, guns'n roses’da, metallica'da ve bir sürü grupta yaşıyor. jimi yaşıyor! o rengarenk bir gökkuşağı döktürüyordu gitarından. o bir sosyal aktivistti. kendi milletinin savaşını, amerika'nın harbe girmesini, ırk ayrımını, insanların yapmacık tavırlarını çok güzel bir şekilde işledi. tek kelimeyle izah etmem gerekirse bir peygamberdi o. bir ekolden öteydi. kim hoparlörü gider de suyun içine koyar? herkes dişiyle gitar çalan adam diye hatırlar ama o bundan çok öteydi. türkiye'de onu daha fazla kişinin tanıması gerek. burada hala steve vai mi iyi, hendrix mi iyi diye tartışıyorlar, bu çok komik. bakın, aptallar hendrix'i dinleyemez. belli bir akıl seviyesi, iq gerektirir onun müziği. biraz derin olman gerekir. çünkü hendrix'in müziği bir felsefe kitabıdır…
  • adamimiz bir televizyon programina katiliyor. program sonunda ondan purple haze i solo calmasini istiyor sunucu, o da kirmiyor aliyor basliyor tingirdatmaya. yalniz 10-15 saniye sonra duruyor tam baslayacak soylemeye, duraliyor ve birakiyor gitari:
    "ya ben bu sarkiyi ucmadan calamiyorum kusura bakmayin, sarkiyi bozarim yoksa".
    ne buyuk adammissin sen jimi baba.
  • allahin 99 isminden biri.
  • dunyayin en pahali gitarlarindan bazilari jimi hendrix'in elinden cikan gitarlarmis. hatta oyle ugrasmamak icin jimi hendrix'i gitar dolu bir odaya koyup yuvarliyolarmis adami. sonra jimi hendrix dokundu diye satarlarmis bilmem kacbin dolarlara.
  • asil adi james marshall hendrix'tir. 27 kasim 1942'de seattle'da dogmustur. babasi onun telli calgilara olan ilgisini gormus ve ona kucuk yaslardayken tek bir teli olan bir calgi almistir(ne oldugunu hatirlamiyorum). daha sonra jimi'nin olayi a$masi uzerine ikinci el bir akustik gitar hediye etmis ve onun local band seruvenini baslatmistir. ilk grubu the velvetones'da kisa bir sure caldiktan sonra ayrilmistir.
    1960* yilinda babasi ona bir elektro gitar almistir*. daha sonra jimi the rock kings diye bir gruba dahil olmus ancak bir yil sonra amerikan ordusuna yazilmistir*. orduda para$utcu olan ve bir atlayis sonrasi ayagini kiran jimi daha sonra ordudan ayrilmis jimmy james adi altinda orda burda calmaya basladi. birinin onu kesfetmesi ile bir anlasma imzalamis ve londra'ya tasinmistir. burada mitch mitchell ve noel redding ile birlikte kalmaya basladi.
    ingiltere'de buyuk basarilar elde etti ve 67 yilinda jimi hendrix experience adinda bir album cikardi.*****.
    1968'te axis bold as love adli albumunu cikardi ve daha sonra amerika'ya dondu ve electric ladyland albumunu cikardi. 1969'da woodstock'a katildi ve cok inanilmaz bir performans sergiledi. yeni bir album calismasi icin calistigi bir sirada trajik bir sekilde hayata gozlerini yumdu.*
    oldugunde yanindaki masada yeni sarkisinin baslangic sozleri vardi.

the story of life is quicker than wink of an eye,
    the story of love is hello and goodbye,
    until we meet again.

sanki olecegini biliyormus gibi degil mi?*
    bilerek boyle acikli yazdim ki gidin dinleyin anlayin bu herifi*
  • bugün amy ile anılacağını bilse, uyuşturucuyu bırakır 27 yaşında ölmemeye çalışırdı.
  • ortalikta t-shirt'lerinin satildigini gorunce ruhunu kaybettigini anladigim adam. overdose'dan kaybetmi$ ruhunu.
hesabın var mı? giriş yap