• bir gun yegenlerimden biri gelip "dayi jeff buckley dinliyor musun?" dediginde "gorsem tanirim" gibisinden bir yanit vermi$tim. farkettim ki ben bu adamin ismini hep duyup hic dinlememi$im, sanirim jeff beck'le kari$tirdigimdan ve kendisinden pek hazzetmedigimden olsa gerek.

neyse bugun aklima geldi youtube'da arayip dinledim (grace'i soyluyordu) ve cok begendim. "ha bu herif iyiymi$ buraya konsere gelirse gideyim" dedim. video oynamaya devam ediyordu. bu arada ben comment'lere goz gezdiriyordum i$te meleksi sesti de a$mi$ muzisyendi de falandi filan.

sonunda bir tane comment'e denk geldim, adam olmu$ hem de oleli nerdeyse 10 yil olmu$. benim kafamda kendisinin hakkindaki her $ey aniden toz gibi dagildi. sonra yava$ yava$ dogru yerlerine geri yerle$irlerken video'nun kesintisiz oynamaya devam ettigini farkettim. gozumun onunde adam canlilar arasindan ruhlar diyarina goctu gitti ama sesinde tek bir duraksama, puruz dahi olmadi.

o an kendinden geriye bir $eyler miras birakarak, senden sonra ya$ayacak bir $eyler yaratip olumsuz olma olgusu son derece basit ve anla$ilir geldi... hallelujah.
  • özellikle 1991 yılındaki brooklyn konserinden sonra iyice artan, hiçbir zaman benimseyemediği ve ayak uyduramadığı tanınmışlığı (şan ve şöhreti.) bir röportajında çok güzel özetlemiş aslında.

''kısa süre önce hayatımda bir kafeye gidip, basitçe ne yapıyorsam onu yaptığım, müzik yaptığım, kendi müziğimi çalarak öğrendiğim ve benim için ne anlam ifade ettiğini keşfettiğim, beni tanımayan, bilmeyen seyirciyi, sıkarken ya da eğlendirirken zevk aldığım bir dönem vardı. bu durumda kaybetmenin, riskin ve başarmanın değerli ve değiştirilemez lüksüne sahibim.
    bu tür şeyleri, bu çalışma formunu biraraya getirmek için gerçekten çok uğraştım. sevdim ve sonra ortadan kaybolduğunda onu kaybettim. tek yaptığım bunu geri istemek.''

tıpkı şarkıları gibi, popülizm isyanı bile naifmiş gerçekten.
    huzur içinde uyusun.
  • genc yasta kaybettigimiz, yetenekli bir amerikali muzik insani, ikinci albumunu hazirlarken memphis nehrinin karanlik sularinda kaybolup oldu.
  • jeff buckley'in türkçe bir şarkısı olduğunu biliyor muydunuz?
    şaka yapmıyorum.

alim qasimov ile yaptığı düette, alim qasimov fuzuli'den aşağıdaki beyitleri ve devamını okur.

"küfr-i zülfün salalı rahneler îmânımıza
    kâfir ağlar bizim ahvâl-i perîşânımıza

seni görmek müteazzir görünür böyle ki eşk
    sana baktıkça dolar dîde-i giryânımıza"

http://www.youtube.com/watch?v=xici1s2mdrs

peki en sonda ne oluyor, hemen söyleyeyim.

alim qasimov: thank you very much, jeff.
    jeff buckley: you're welcome, selam aleyküm

ne güzel bir adammışsın sen be jeff...
  • bu adamı robert pattinson denen yavşak oynarsa gider vururum o herifi o kadar.
    heath ledger öldü. james franco yaşıyor ibneler..
  • nehrin bile dayanamayıp içine çektiği müthiş yaratık.
  • missisipi nehri onu bu dünyadan götüreli 24 yıl olmuş. nehre whole lotta love söyleyerek kıyafetleriyle girmiş. 4 haziran günü bir turist tarafından görülen vücudu karaya çıkarılmış ve polis raporlarında olaydan önce hiçbir alkol veya uyuşturucu almadığı ortaya çıkmış.

o nehre girmeseydi bugün 54 yaşında efsane ses jeff buckley diye haberlerini okuyacaktık, yeni şarkılarını dinleyecektik belki... eşsiz sesiyle söyleyeceği nice albümleri olacaktı. kendi tarzının duayeni olacağı hiç kuşkusuz. huzurla uyu masum adam...

anısına
  • cok kotu carpar, mukemmel ve meleksidir
    fakat cok acitir, arkadasinizin sizi gordugunde neyin var senin hasta misin bazli laflar etmesini saglar, butun gun kendinize gelemezsiniz
    sonra hep dinlemek istersiniz fakat korkarsiniz, ancak last goodbye'i dinlersiniz cekinmeden
  • bi arkadasim bundan 3 yil evvel jeff buckley'in annesine mektup yazdi,bi cogumuz gibi o da jeff buckley'i her dinlediginde tekrar tekrar gozleri doluyor,acisi sanki biraz daha artiyordu, ve neticede yaklasik 2 ay sonra annesinden bi tesekkur mektubu aldi,dogal olarak gozu gibi bakiyo o mektuba...
  • bir ingiliz kadar iyi müzik yapabilen ölü bir amerikalı...
hesabın var mı? giriş yap