• güneş altında dünyanın en zengin kişisi olduğu biliniyor. tabii ki resmi olarak açıklama yapanlar arasında. yoksa belki kimbilir ne servetler vardır.

amazon hikayesini zaten az çok herkes biliyordur. asıl bana ilginç gelen hikaye diğer yatırımları. bunlardan birisi mesela google.

amazon’u kurduktan dört sene sonra jeff bezos, google’ın fonlama turu tamamlanmasına rağmen kuruculara ısrar ediyor, alttan giriyor üstten çıkıyor 1998 senesinde kişisel fonundan 250,000 dolarla google’a yatırımcı oluyor. bundan önce de amazon junglee diye başka bir şirketi satın alıyor, bu bir hintli online evlere servis şirketi. şirketi kuran eleman da ram shriram diye bir hintli. mına kodumun hint fakirinin şimdi 2,2 milyar dolar serveti varmış. ona geleceğiz. niye küfredip ırkçılık yaptıysak durduk yerde.

şimdi bu ram shriram olacak ala gavat, amazon’a giriyor yönetici olarak. fakat meğerse bu daha öncesinde iki tane stanford öğrencisine danışmanlık yaparmış. kim bu iki genç? sergey brin ve larry paige. yani google’ın kurucuları. ve 1998 yılının şubat ayında gitmiş google’a 250,000 dolar yatırımla ortak olmuş.

6 ay sonra jeff bezos veya pezos pezevengi karısıyla bay area’da tatil yaparken shriram’a yalvarıyor ne olur beni bu elemanlarla tanıştır diye. shriram peki diyor evine kahvaltıya çağırıyor dünyanın en zengin kahvaltısıdır herhalde mına koim. kahvaltıda brin ve paige arama motorlarının nasıl işlediğini anlatıyorlar. jeff çayından hüüüüüürp! diye bir yudum alıyor, ağzındaki bageli ıslatıyor (buraları dramatik etki yaratmak için uyduruyorum) diyor ki “tamam aga, beni de yazın” paige ve brin birbirine bakıyor nereden çıktı bu mına kodumun keli, sanki senin parana kaldık der gibi. ama öyle bir şey demiyorlar tabii misafir sonuçta. misafir hintçede de misafir sanırım. neyse bu misafir sanatçı bezos, yenilmez gönül çıkıyor. ısrar ediyor. shriram zor ikna ediyor gençleri çünkü erken fonlama turu tamamlanmış. fakat tabii o zamanlarda bile hayvan gibi zengin olduğu için bezos (1,6 milyar dolarlık şirketi var ceo filan boru değil) diyorlar ki zengin adamdan zarar gelmez.

ve jeff bezos , 250,000 dolar (bugün aşşa yukarı ümraniye’de bir ev parası) vererek ortak oluyor.

2004 senesinde google halka arz ediliyor (ipo ya da initial public offering denilen hadise) ve jeff pezosuna kaç hisse düşüyor? 3.3 milyon hisse. evet.

peki şimdi bir adet google hissesi kaç dolares?

şimdi baktım. goog hisse koduyla nasdaq’da işlem gören hissenin değeri 1,513.64 dolar.

yani? yuvarlak hesap bir hisse 1513 dolar desek. 3,3 milyon hisse ne yapar? 4,992,900,000 dolar. rahatlıkla yuvarlayıp 5 milyar dolar yazabilirim ama yapmayayım haydi. dünyanın en zengin kahvaltısı derken haksız mıyım? tam zengin kalkışı olmuştur herhalde.

tabii bu dediğimiz hala hisseleri tuttuğu varsayımına dayanıyor, arada bir yerlerde satmış galiba. yani 5 milyar dolara satmasın da 3 milyar dolara satmış olsun, yine güzel para kanka.

zenginin malı züğürdün çenesini yorarmış. herif amazon’u garajdan alıp dünyanın en büyük şirketi haline getirmeseymiş, ense yapıp hiç kasmadan kalan saçları da dökmeden göt büyütseymiş de dolar milyarderiymiş zaten. bu arada gitmiş bir ara über’e 3 milyon dolar yatırmış, o yatırımı da über halka arz edildiğinde 400 milyon dolar olmuş. sallıyorum gibi geliyor değil mi? daha airbnb, twitter, basecamp falan bir sürü böyle yatırımı var. şu pandemide hemen herkes zarar etti bu pezevenk salgın hastalığı bile kaldıraç (leverage) olarak kullandı. bir ayrıldığı karısına para kaptırdı, kadın da allah için gayet medenice ayrıldı. başının gözünün sadakası olsun. gerçi baktım ona da 38 milyar dolar vermiş settlement bedeli. medeni olmayıp ne yapsın?

merak ettim şu hint fakiri ne yapmış diye. hani şu google’ın erken yatırımcısı olan ram shriram. ekim 2019’da 2.2 milyar dolarmış serveti. onun da bir ara 3,4 milyon google hisse senedi varmış. yarısını satmış filan işte, para lazım oldu zaar. gözü tok işte herifin belli. halbuki takılsaydı bizim kelin peşine şu an taj mahal’i filan almıştı. ha istese yine alır mı? bence alır. yanına da hannibal gibi fillerden oluşan bir ordu alır.

jeff bezos’un serveti bu arada 180,2 milyar dolar olmuş. twitter’dan mesaj attım “what do you get someone who already has everything?” yani herşeye sahip olan birisine ne verebilirsin ki? diye.

what? dedi. yani “ne?”

tabii ki “serpme kahvaltı” dedim. demek istedim daha doğrusu şöyle samimi candan bir anadolu insanı (anatolian shepherd) görüntüsü çizmek babında. tam hatırlayamadım serpmenin ingilizcesini şimdi “open buffet breakfast” desem tam anlamı vermiyor, breakfast desen yavan kaçıyor, bir de buffet warren buffett’ı çağrıştırır diye düşündüm. “spread breakfast” dedim. bloklamasa iyiydi.
  • isterse serveti 1 trilyon dolar olsun, anadolu'da lokantaya tek gitse aile salonuna giremez.
  • az önce amazon üzerinden yapacağım alışverişi iptal etmem ile servetinin 200 milyar 10 dolar olmasını engellediğim kişi.
  • adam yanımızda elini cebinden çıkarırken yanlışlıkla bir şeyler düşürse hayatımız değişir vallaha*
  • aha yukselen amazon hisseleri ile birlikte serveti 100 milyar dolari gecmis...

bi bira al desek, sekilden sekile girer ama kel pezevenk!
  • bir gün arabasıyla new york'tan seattle'a giderken "hanım geç biraz sen kullan benim aklıma bir şey geldi" deyip, arka koltukta amazon.com'u tasarlamış bu emice.
  • 1. "gunu kurtarma modunda olamayiz. buyume modunda olmak zorundayiz."
    2. " basarisiz olduktan sonra pisman olmayacagini biliyordum. tek pisman olacagim konu hic denememektir, girisimde bulunmamaktir."
    3. "hayat, pratik zekali olmayanlarla takilmak icin cok kisadir."
    4. "cogu zaman hakli olan kisiler, fikirlerinde esneme yapabilen kisilerdir."
    5. "icat, aykiri bir durumdur. her zaman anlasilmak istiyorsan yeni bir sey yapma, icat etme." *
    6. " elestirilmek istemiyorsan yeni bir sey yapma."
    7. "online satilmayacak urunleri bulmak zordur."
    8. "musteriler urunlerden memnun kalirsa o urunleri aralarinda konusurlar. musterilerinin kendi aralarinda konusmalari sonucunda ortaya cikan reklamdan daha guclu bir reklam yoktur." *
    9. "yenilikci biri olacaksan yanlis anlasilmalara hazirlikli olmalisin."
    10. "uzun donemli dusunuyorsan sonradan pisman olmayacagin, hayatini iyilestiren, guzellestiren kararlari almalisin."

jeff bezos
  • sadece bill gates sayesinde afrikadaki susuzluk oranı yarı yarıya azalmıştır. kendisi bağış yapmadığı için forbese göre dünyanın en zengin insanıdır, bill gates bağış yapmasaydı fark atıyordu. pek yardım sever biri değil gibi.
  • tabi bu olup bitenin arkasında trump’ın bezos’a karşı olan kişisel kini rol oynuyor. bu da yeni bir şey değil. yani bezos’un sahip olduğu washington post’un trump’ın foyalarını ortaya dökmeye başlamasından çok önceleri trump’ın bezos’tan nefret ettiği biliniyor. bunun nedenleri için teori çok, ama aralarında akla en yatkın olanları şunlar.

teori 1: sıfırdan gelmiş bezos’un, baba parasıyla zengin olmuş trump’ın mal varlığını yüzlere hatta binlere katlar şekilde dünyanın en zengin kişisi olmuş olması, tüm egosunu zenginliğine bağlamış olan trump’ı kıskandırıyor.

teori 2: amazon’un başını çektiği internetten alışveriş yüzünden alışveriş merkezleri ve megastore’lar artık eskisi kadar karlı işletmeler değil. durum böyle olunca bundan trump’ın gayrımenkul şirketi de doğrudan zarar görüyor.

teori 3: bu da yukarıdakiyle ilişkili. walmart’ın sahipleri başta olmak üzere, eski usül megastore işletmelerinin sahipleri genelde trump ile eskiden beri iş ilişkileri yürüten kişiler. bunlar da trump’a seçilmesi için maddi yardım yaparlarken karşılığında amazon’un etkisinin kırılmasını şart koymuşlar.

bu skandalın bir de suudi prens bin salman’la ilgisi var. hem trump salman’la iş ilişkileri içerisinde, hem de dolaylı olarak, fransız bir dostu aracılığıyla national equirer’in sahibini salman’la tanıştırtarak enquirer’in suudi’lerden iş almasını sağlamış. karşılık olarak da başkan adaylığı süresince ve başkan olduktan sonra enquirer kendisi için paratoner görevi görmüş.

bunu daha açmak gerekirse, ne zaman trump hakkında bir skandal ortaya çıkacak olsa enquirer haber kaynağına para vererek skandalın yayın hakları için imza attırıp haberi iç etmiş. bunu yapamıyorsa ya haber kaynağını trump’a iletip onun rüşvetle susturmasını sağlamış, ya da kaynağın açıklarını kullanıp doğrudan şantaj yapmış.

suudi’lere geri dönersek, olayın bir de kaşıkçı cinayeti kısmı var. ne tesadüf ki kaşıkçı bezos’un sahibi olduğu washington post için çalışıyordu. washington post cinayetin peşini bırakmayarak abd’de gündemden düşmemesini sağladı. yine ne tesadüf ki cinayet haberinin patlamasından bu yana trump üstünü örtmeye ve prens bin salman’dan habersiz işlenmiş olduğunu kamuoyuna inandırmaya çalışıp, bir yandan da abd’nin suudi’lere yaptırım uygulamaması için elinden geleni yapıyor.
  • evinin bodrum katında birikmiş kitapları satmaya çalışırken bir anda zengin olan bir adam. bir de kitabı var.
hesabın var mı? giriş yap