1003 entry daha
  • dünyanın 1 numaralı yazılım dilidir.

javascript bilmeyen kendine yazılımcı demesin

yapyoruz bu sporu ağam

console.log("fuck yeah");
  • bayılıyorum şöyle abartmalara, işte dünyanın bir numaralı yazılım dili gibi. bütün yazılım dilleri alanlarına göre zaten iyidir, iyi olmasa bugün bu teknolojinin ışığında tercih edilmez hızlıca yok edilirler. kullanım alanı yaygınlığı ile en iyi iddialarının birbirine girdiğini gördüğüm insanların yazılım geliştirici ya da daha doğrusu bilgisayar programcısı olduğundan bazen şüphe duyuyorum.

javascript özellikle günümüzde internet tabanlı ya da işte mobil web tabanlı platformlar için gerçekten de diğer dillere göre bir numara. yoksa kimse kalkıp al sana c hadi web sitesi programla demez. ama şimdi otur da operating system geliştir ya da bir system programming yap işte ne bileyim microcontroller programla denilse javascript kullanmazsınız.

gerçek yazılım mühendislerinin bildiği şey aslında budur.
  • frontend olma yolunda çalışma arkadaşı arıyorum, dc ve tg var.
    yeşillendirebilirsiniz.
  • çok büyük bir topluluğa sahip. dikkat ederseniz dilden önce topluluğa değindim çünkü bu dildeki topluluğun büyüklüğü dilden önce geliyor. bu büyüklükte bir topluluk demek aktif bir gelişmişlik demektir, haliyle uzun süre daha işimizi görecektir. şimdilik mutlu mesut kullanıyoruz ama yarın buraları da tüketirsek, değiştirmemiz gerekirse de acımayız *

bu arada neredeyse bu dili bitirmek isteyen herkes artık burada *
    - mesela microsoft, silverlight denedi tarayıcılar için ama tutmadı şimdi ise typescript, npm, vscode falan epey büyük destekçisi.
    - mesela google, dart denedi olmadı, flutter tarafına kaydırdı. angular ile aktif olarak js içindeler, v8 engine saymıyorum bile. adamlar nodejs'nin babası sayılırlar.
    - mesela facebook, bitirmeye çalışmadılar aksine deli gibi destekleri var: react, react native vb...
    - mesela amazon, facebook elindeki hermes'in static hermes ismiyle derlenen sürümü üzerinde çalışıyorlar. enteresan bir şey olacak.

yani uzun lafın kısası bu dil ile gerçekten herşey yapılıyor çünkü bu kırık topluluğu her şeye bir alet geliştirmiş. sorun şu ki acaba en iyi çözüm bunların sunduğu çözüm mü? genelde günü kurtaracak çözümü sunuyorlar o yüzden bu kadar rağbet görüyor.
1 entry daha
hesabın var mı? giriş yap