• --- spoiler ---
    aklımı cidden kaçırmak üzereyim.. jaime lannister gibi adama hem de herkesin yanarak öleceğini bilirken; ölsünler, ben zaten insanları hiç umursamam dedirttiniz ya sizin allah hakikaten belanızı versin..

ulan bu jaime değil miydi kingslanding'deki insanları kurtarmak için aerys'i öldüren. hadi onu siktir et o hikayeyi izlemedik. ulan bu jaime, daenerys'in lannister ordusuna saldırdığı bölümde yanarak ölen askerleri görüp bunun üstüne çıldırıp b12 model ejderhaya süvari saldırısı yapmadı mı? ben ölsem de daenerys'i de öldürürüm diyerek?

ulan bu insan şimdi nasıl olur da finale 2 bölüm kala birden 70 bölüm boyunca işlenen hikayesinin tam tersine hareket eder. jaime geçtim cersei'yi öldürmeyi hadi yine cersei'ye kıyamasın, yine kurtarmak istesin de bunun yolu adama bu lafları ettirmek mi amk çocukları?

sizin yazacağınız dizinin ben ta anasını sikeyim. senin de allah belanı versin şişman, 10 senede 1 kitap yazamadın bizi ite köpeğe muhtaç ettin..
    --- spoiler ---
  • oathbreaker. jon snow halasını sikerken sorun yok jaime lannister'a gelince auuuvv.
  • --- 4.sezon 10. bölüm kitaptan spoiler ---

tyrion'ı zindandan serbest bırakırken aralarında geçen dialog dizide atlanmıştır ki bu dialog ikisinin de sonraki ruhsal durumları için son derece önemlidir. jaime kardeşinden özür dileyip kendisini affetmesini istemiştir. çünkü tyrion'ın ilk sezonda shae'ye ilk karısı tysha hakkında anlattığı hikaye gerçekten de doğrudur, tysha fahişe değildir. babası tyrion'ın evliliğini ve tanışma hikayesini öğrendiğinde çok sinirlenir. cüce de olsa bir lannister'ın sıradan bir köylü kızla evlenmesini kabul edilemez bulur ve evliliğin bozulmasını sağlamak için jaime'yi, aslında tüm tanışma hikayesinin bir mizansen, tyrion'ı bir kızla yatağa sokmak için tezgahlanmış bir oyun olduğu konusunda tyrion'ı ikna etmesi için zorlar. her ne kadar istemese de jaime boyun eğer ve denileni yapar. sonrasında tyrion'ın önünde onlarca asker babasının emriyle tysha'ya tecavüz eder ki tyrion bunun tecavüz değil para için bir fahişenin kendini satması sanmaktadır. işte jaime'nin bu itirafından sonra tyrion çıldırır, her ne kadar birkaç dakika önce kendisini kurtarmış olsa da abisine olan nefretinin çığ gibi büyümesi için bu birkaç dakika fazlasıyla yetmiştir. jaime'nin cercei'ye olan aşkını bildiği için onu incitmek için daha önce üzülmesini istemediğinden sakladığı şeyler dökülür ağzından, cercei kendine güç, iktidar getireceğini bildiği herkese bacaklarını açmaktadır. cercei'nin yattığı bütün adamların adını sıralar. sonrasında o sinirle gidip babasını ve shae'yi öldürür. babasını öldürmeden önce tysha'nin nerede olduğunu nereye gittiğini sorar, babasının cevabı tyrion'ın bundan sonrası için mottosu ve yerli yersiz herkese sorduğu bir soru olacaktır: "orospular nereye giderse oraya gitti."

--- 4.sezon 10. bölüm kitaptan spoiler ---
  • --- spoiler ---
    lan madem cersei'ye dönecektin niye brienne'in kısmetini kapadın amk salağı?
    --- spoiler ---
  • gerçi kitabın anasını ağlatmışlar ama bronn ile fena yakışmış piç. bir jackie chan & chris tucker bir legolas & gimli bir votka & vişne bir eflak- boğdan gibiler. seyirciyi daha baya eğlendirecekler gibi görünüyor bu ikili.

evinin adamı, çocuklarının dayısıdır.
  • cüce kardeşi kadar karıya kıza düşkün değildir. kız kardeşi kadar "ben ben ben" ci değildir. babası kadar şan, şöhret ve para düşkünü değildir. starklar gibi onuruna da pek düşkün değildir.

bütün bu gerçekler ışığında; ne ayak olduğunu çözemediğimiz bir adamdır.
  • --- spoiler ---

yazılmış ama yazmadan edemeyeceğim, bu kadar yakışıklı adamsın, yediğin önünde yemediğin arkanda. kralı arkadan bıçaklamana rağmen sana sempati duymak için pozisyon bekliyoruz ama sen gidip ablanı bafileyip akabinde stark'ların en tatlı oğlanını kötürüm bırakıyorsun. senin ben amına koyim sarı pipi!

--- spoiler ---
  • --- spoiler ---

7 sezon boyunca orospu çocuğu olmayan, ikinci ve üçüncü sezondan itibaren (özellikle kılıç elini kaybettikten sonra) törpülenmeye başlayan game of thrones karakteri.

bu adam westeros'un en zengin ailesinde, aman oğlum, canım oğlum, hanedanın yegane varisi kafasıyla yetiştirilmiş. üstüne bir de allah vergisi yeteneği var, ortamın en iyi kılıç ustalarından bir tanesi. yani bu herifin ukala olması, herkese üstten bakması, yavşağın teki olması son derece normal.

ama adamın içinde düzgün bir adam olma potansiyeli ve mantık varmış ki, başından geçen olaylardan sonra doğru yolu bulabildi. yaptığı korkunçlukların haddi hesabı yok, evet: ikiz kardeşiyle yatmak, bran'i öldürmeye çalışmak, tutsaklıktan kaçmak için kendi akrabasını öldürmek, kendi hanedanının çıkarı uğruna bilimum orospu çocukluğu yapmak filan gibi.

ama hiçbir zaman cersei gibi böyle derinden entrikalar kurduğunu, milletin arkasından iş çevirdiğini filan görmedik. en piç olduğu zamanlarda bile, ned stark ile düello yaparken müdahale eden adama sinir olup yumruklamıştı, bu da içinde bir nebze de olsa onur olduğunun göstergesidir bence. tyrion'u küçüklüğünden beri kollaması da, içinde biraz olsun insanlık olduğunu gösteriyor zaten.

elini kaybettikten sonra, daha mütevazı oldu. brienne ile olan ilişkisi insanlığını hatırlattı, eskiden olduğu kişi için pişmanlık duymaya başladı. önceden ne kadar iğrenç bir herif olduğunu fark etti filan. bence jaime game of thrones içerisindeki en güzel karakter gelişimlerinden bir tanesine sahip. önce tiksiniyorsun, sonra da sevmeye başlıyorsun adamı.

son sezonda da artık cersei için voice of reason olmaya çalıştı, ama olmadı, olamıyor. çünkü cersei güçten kafayı yemiş bir insan. artık işler son raddeye geldiğinde bile cersei'nin sadece kendisinin ve ailesinin çıkarını gözettiğini görünce, dayanamadı, çekti gitti.

--- spoiler ---

edit: bir sürü insan demiş ki, neyi gelişti lan, karakter gelişimiymiş, sikerim öyle gelişmeyi filan. karakter gelişimi derken, jaime lannister'ın insan olarak karakterinin gelişiminden bahsetmemiştim. bana göre o açıdan da gelişiyor gerçi, ama bahsettiğim şey karakterin başından geçen hadiseler, ve sonra da başka bir şeye evrilmiş olmasıydı. breaking bad'de de walter white'ın gelişimi inanılmaz, herif düzgün, iyi niyetli bir aile babasından katıksız bir orospu çocuğuna dönüştü. bu demek değil ki daha iyi bir insan oldu, sadece değişimi muazzamdı.
  • --- spoiler ---

game of thrones'ın özeti olan karakter. çok az dizide böyle muhteşem bir karakter dönüşümü gördüm. hepimizin beklediğini yapıp kendini özgür bıraktı en sonunda.
    --- spoiler ---
hesabın var mı? giriş yap