• jack shephard'ın kendisine makul gelmeyen her olay, söz, eylem karşısında yaptığı gıcık sırıtma hareketidir. burda jack abimiz'i oynayan matthew fox'un da hafif odun olmasının payı var sanırım. örnekle açıklayalım;

kate: bugün dharma'dan birileri geldi seni sordu. amaaaliyat için sıra bekleyenler var imiş.
    jack: (kafayı sola çevir. uzaklarda neler oluyor der gibi derin bak. fıf diye sırıt. sonra tekrar konuşmayı yapana dön) bunlar beni ssk doktoru mu zannediyor ha! yapmıyacam! ayrıca amaaliyat değil. l.a.'liyim diyon ama şive kalmış yadigar.

bir diğer örnek;

sawyer: oğlum ben liderim strateji benim dedin odunu kömürü paso biz taşıyoruz. ne iş?
    jack: (kafayı sağa çevir uzaklara doğru bak fıfla. sonra yere bakıp karşıdakiyle konuşmaya başla) oğlum kafa patlatıyoruz burda. beyin yorgunluğu hiçbir şeye benzemez... sen yatar dinlenirsin geçer. ama benimki öyle mi?!

gibi... umarım anlatabilmişimdir. sonuç olarak diyeceğim şudur; allahın adını verdim başka mimik yap metyuuuv. bak pınar altuğ bile sadece kaşlarını kaldırarak replik okumadan kendisini geliştirdi. lütfen metyuuuv. ismin nefis okunuyor o ayrı...
  • bu hareketin öz türkçesi bildiğin teallaam'dır.
  • bu hareketin hemen ardından seri göz kırpıştırmalarla söylenen figure out next içerikli bir cümle gelir.

hareketin kralı için:

(bkz: john locke un ortama bıçak atarak girme tutkusu)
  • ha tabi bunun bir benzeri de sawyer'da var. kısılmış gözler + zorla yapıldığı belli olan gamze çıkarma gülüşü+ kelimeleri karizmatik şekilde yuvarlama... ama jack hareketi kadar gıcık değil...
  • jack'in burun kemerini gösterme hareketi de denilebilir tabi.
  • genelde babasıyla ilgili duygusal temalı tırt bir konuşma yaptıktan sonra ünlü fıflamasını yaparken, ağzından yavşak amerikan ağzıyla şu cümle dökülür :

'a jıst.. keeğğn't'

(bkz: i just can't)
  • keanu reeves'in aha repliğim geldi hareketine benzer bir hareket. kavgaya girişeceğinde de yapıyor buna benzer tripleri.

öyle bir karakter ki jack shephard, olaylara karşı takınacağı tavrı kendisi de biz de kestirebiliyoruz. fıflar fıflamaz tahminleri karşılayan hareketlere başlıyor. yönetmen mi böyle istiyor yoksa matthew fox mu kalıplaştırmış hadiseyi çözemedim?
  • bu hareketin ardından büyük olasılıkla kaşları kaldırıp hızlı hızlı göz kırpma hareketi gelecektir ki, bu 3 karakteristik hareketin hiçbirisi, ortamda fiziksel güç gerektiren hiçbir aktivite olmamasına rağmen yapılan "jack shephard soluk soluğa konuşması"ndan daha sinir bozucu değildir. bu metyuu kesin sigara olayını abartıyor dediydim ilk izlemeye başladığımda ki harbiden her sene yılbaşında sigarayı bırakmaya karar verdiğini söylemiş bir ellen degeneres programında. inşallah bırakmışsındır metyü seviyoruz seni, hallet şu nefes olayını.
hesabın var mı? giriş yap