• istanbulda tüm peynircilerin izmir tulumu dediği şeylere "şunun tadına bakayım bir" dememin ardından "abi sen izmirli misin" diye sorup "evet" cevabını aldıktan sonra "o peynir sana yaramaz güzel abim bak bundan veriyim ben sana" dedekleri için bulamadığım peynir
  • dünyanın gelmiş geçmiş en lezzetli peyniridir. en lezzetli olanları hafif kuru, sert ve damak yakan cinsleridir. ötesi yoktur. gurbette en özlenen yiyeceklerin başında gelir.
  • istanbul'da tadıyla yemenin imkansız olduğu peynir.

aslında "izmir tulumu" deyişi izmirli olmayanlara özgüdür. biz ona kısaca tulum peyniri deriz. ikiye ayrılır. direkt tenekeye basılan teneke tulumu ve asıl değerlisi hayvan derisinde bekletilen deri tulumu ki bunu her zaman bulamassınız.

bilenler bilir. beyaz peynir izmir ve çevresinde ciddiye alınmaz, böreklerde falan kullanılır genellikle. öyle kullanırken bile 'tat versin' diye içine tulum karıştırılır. her egeli bölge dışında yaşamaya başladığında beyaz peynirle kahvaltı yapmak zorunda kaldığında ilk travmasını yaşamış olur.*
  • gercek izmir tulumu her yerde bulunmaz, aldınız ve beğenmediyseniz büyük ihtimalle gerçek izmir tulumu değildir, o kadar güzel bir peynir yani.
  • mubarektir. misal besin zehirlenmesinden öleceksiniz, bir yemek seçin bakalım pro hanım deseler, izmir tulumu diye cevap veriririm. bu cevabı vermekle de yetinmem, üstümü başımı yırtıp kendimi yerlerde yuvarlar, bu konuda ne kadar ciddi olduğuma iyice ikna edene kadar debdebeli hareketler yaparım. fakat bu bizim "şöyle öleceğinizi bilseniz ne seçersiniz" senaryolarımız muhteşem değil mi? birtek ben mi görüyorum bu muhteşemliği soruyorum? misal ibrahim tatlıyanakla yatmak için ne kadar para istersin? gerçekten bu konuda çirkin bir kültürümüz olması bir yana, düpedüz terbiyesizlik olması da cabası. resmen rezillik. de, eğri oturup doğru konuşmak gerekirse, donuna kadar alırım; bu net.
  • kavunun yanında yenilebilecek en güzel şey
  • karpuz - peynir karışımında karpuzun yanında en baba duran peynir türüdür.
    bir de sabah kahvaltılarında sıcak ekmek veya çıtır gevreğin yanında süper olur.
    e, bir de kumru içinde kullanılır ki ayrı bir olaydır.
  • migrosla 6 sene mücadele ettikten sonra istanbul'da ki reyonlarına da koydurtmayı başardığım peynir çeşidi. söz konusu izmir tulumuysa gerisi teferruattır hatta.
  • en güzel peynirlerden biridir, orjinali koyun sütünden yapılır, koyun-keçi-inek karışık olabilir ama yalnızca inek sütü olanları dikkate almıyorum kesinlikle. kahvaltılık tüketim için en az 9 ay olgunlaştırılmış olması iyi olur, fakat tercihim en az 2 yıl olgunlaştırılmış olanlardır. en az 3+ yıl olgunlaştırılmış olanlar parmesan gibi sert olur ve bana göre lezzet olarak parmesana fark atar. bu peynir tosta inanılmaz yakışır, eridiği zaman tadı inanılmaz olur. kaliteli bir ekşi mayalı ekmekle tost yapın, içine başka bişey koymaniza gerek yok, uçar gidersiniz.

ankara'da yukarıda bahsettiğim şekilde üst düzey kalitelisini bulabileceğim yerler varsa lütfen yesillendirin.
  • izmir tulumu tırttır. bergama tulum şahanedir. mümkünse mandıradan, pazardaki peynirciden falan alın. markettekiler de tırt oluyor.
hesabın var mı? giriş yap