• sanirim bu ixir 50 milyon lira karsiliginda omur boyu sinirsiz internet veriyordu (tabii telefon parasi haric) . hala ixir'i olup da kullanan var midir merak ettim simdi
  • ilk çıktığı zamanlar saf mı diyeyim iyi niyetli mi diyeyim garip bir ruh halinde bulunan şirket. şöyle oluyor efendim; alıyorsunuz bir adet ixir pakedi. arıyorsunuz müşteri hizmetlerini. diyorsunuz paket numarası bu. kimlik bilgilerim bu. adresim bu. karşıdaki kibar insanlar da "tamam beyefendi(hayatımda bana ilk beyefendi bir ixir çalışanı tarafından söylendi ühüh) açıyorum hesabınızı. lütfen 1 ay sonra gelecek faturanın yanındaki sözleşmeyi imzalayıp bize gönderin" diyor. kullanıyorsunuz doyasıya. 1-2 ay sonra faturanın yanına sözleşme geliyor. bu konulara pek kafa yormayan, iyi niyetli bir insan olmanıza rağmen "eheh şimdi ben bunu imzalamazsam bi bok olmaz ki!" rahatlığı ile kullanıyorsunuz.
    1-2 ay sonra avukat imzalı "sikertiriz, sokağa atarız, çocuklarınızı köle kadınlarınızı cariye yaparız" tadında bir tehdit mektubu geliyor.
    hem sözleşmeyi imzalamamış hem de 18 yaşından küçük olmanız nedeniyle ciddiye almıyorsunuz. 4-5 ay daha rahatça aynı hesabı kullanmaya devam ediyorsunuz. sonunda bir gün kesmek akıllarına geliyor. yıllar sonra 3-5 ayrı ortamda bu durumu anlatırken hep "ehueh ben de yaptım lan aynısını" tepkilerini alıyorsunuz. vay be el birliği ile batırmışız koca şirketi diye hayıflanıyorsunuz. yalandan. eheh.

eeey siz sevgili iyi niyetli mi saf mı olduğunu anlayamadığım ixir çalışanları. hakkınızı helal edin. çok hayrınız geçti bana. sizin hakkınızı nasıl öderim bilemiyorum. tehditkar avukat amca o kullandığım beleş internet ile sözleşme nedir gibi bir kaç şey öğrenmiştim sayenizde. size de dolaylı olarak teşekkürler. zaten size vermediğim parayı 100 milyon lira gelen telefon faturası dolayısıyla babamdan yediğim fırça nedeniyle ödeştiğimizi düşünüyorum.
    öptüm. seni seven vecna.
  • gizemli bi isp... hedef kitlesi olarak kofteci ve seyyar kokorec cileri sectiklerini saniyorum... turkiye nin bunada ihtiyaci vardi...
  • babam hep teknolojiye meraklı olmuştur. o yüzden eve ilk bilgisayar 1996 yılında girdi yanlış hatırlamıyorsam. biz o bilgisayarı hiç kullanamadık bozulur diye.

zaten o zaman internet efsane paralarla bağlanabileceğimiz bir şeydi. doğal olarak bilgisayarlar da çok pahalıydı. dolayısıyla o bilgisayar benim yıllarca sadece ve sadece dyna ve sabrina the teenage witch oynadığım büyük bir atari vazifesi gördü, kalın muşamba kaplarıyla kullanılmadığında örtüldü, monitör ya da hoparlörü kazayla açık kalırsa bırakanın (muhtemelen ben) ağzına itinayla sıçıldı.

bir ödev falan oldu muydu, ya da mirc'te takılmak için internet cafe'ye giderdim. bizim evdeki bilgisayar internet cafelerdekilerin çok daha iyisiydi ama mal gibi yatıyodu evde işte.

o aralarda mı yoksa sonrasında mı hatırlamıyorum ama ixir ve e-kolay falan çıktı. ilk çük kadar cd'yi de bunda görmüştük. bunun 24 saatlik, 18 saatlik falan cd'leri vardı.

ama babam da vardı tabii bir yandan. hem o cd'leri alıp alıp getirir, sonra da bir kenara dizerdi ya. hey allahım. "çok para yazar" diyerek hiç açılmadı o cd'ler. yıl oldu 2016, hiç açılmamış, o kare şeklindeki kaplarında sıfır bir şekilde cd'leri hala kitaplığının bir köşesinde duruyor. ixir mixir kalmadı artık anasını satayım.

içimde kaldı o cd'ler hep. o bilgisayar eskidi, bozuldu, babama "abi sen ver onu ben çok güzel yapçam" deyip, orijinal parça ve ekipmanını satıp yerine ordan burdan topladığı saçma sapan şeyleri takıp "aa niye yandı ki bu alet" diyen dayı oğlunun eline bile düştü; ama sonuç olarak ben o bilgisayarla bir kere bile internete bağlanamadım. eve 2006'da adsl bağlatılana kadar elimizde ixir cd'leriyle mağaramızda duvarlara resimler falan çizdik.

neyse, sonuç olarak babam mutlu şimdi. sabaha kadar mynet'te okey oynuyo.

bi gün gidip splitter'ını sökücem, eline de tutuşturucam ixir cd'sini. artık ixir de olmadığına göre, belki o zamanlar yaşadığım dramı anlar.
  • 56k modem döneminin internet paketi satan kurumlarından birtanesi.

*alternatifleri süperonline ve e-kolay.net olan,
    *yazıcıoğlu ve çevresinin cıvıl cıvıl olduğu,
    *toplama bilgisayar mı? marka bilgisayar mı? tartışmalarının hararetli bir şekilde sürdüğü,
    *satın alınan paket bitince çaresizlikten ttnet 146'dan (şifresiz internet) bağlanıp faturaların kabartıldığı,
    *internete bağlı olunduğunda ev telefonunun meşgul tonu verdiği,
    *internet cafelerde lan'dan half-life, hl-opposing force, cs, starcraft, alien oynandığı (biraz sonrasında battlefield 1942)
    *matrix'in çıktığı, dönemin içerisinde kendine yer edinmiştir.

(bkz: hey gidi hey)
  • türkiye'deki çoğu insanın ufak cd ile tanışmasını sağlamış ex-internet service provider.
  • taşınmak ne kadar nefret edilen bir durum olsada geçmiş ile alakalı bulduklarınız sonrasında yüzünüzde oluşan tebessüm ve hey gidi günler dedirten anlar. yine bir taşınma arefesi ve nerden elime düştüyse (bkz: ixir) paketi.
    fiyatı 1 dolar, her ay 50 saate kadar saat ücreti 0.28 dolar, 50 saatten sonrası bedava. ixir'le internete nasıl bağlanacaksınız? - cd'yi bilgisayarınıza takınız. kurulum ekranı çalıştığında, mesajları takip ederek kurulumu tamamlayınız. - cd-rom autorun özelliği aktif olmayan pc'lerde kurulum ekranı otomatikman çalışmayacaktır. windows başlat/çalıştır menüsünden d:\setup yazarak "enter"a basınız. ( cd'niz "d:\" olarak tanımlı değilse e:\setup, f:\setup... şeklinde deneyiniz. )
  • mottosu "iskir... yazıldığı gibi okunur" idi.

bunun yetkilisinin odtü bilgi işlemi arayıp (o zaman nic.tr bilgi işlemin içindeydi), alacağı alan adını (ixir.com.tr yi zorluyor tabi) kodlamaya çalıştığı, odtü tarafındaki görevlinin iksir anlayıp xi eleman kodlayacak kelime bulamayınca neaay? tepkisini verdiği ana denk gelmiştim.
  • yahu adamlara 10 tl kadar borcum vardi. hala odemedim. haciz gelirmi acaba?
  • daha dün aldım 24 saatlik baalantı paketini
    batmış meerse eşoğlueşşekler
    haram olsun 500.000 lira
    yazıklar olsun cahilliğime
hesabın var mı? giriş yap