• ulan bir uygulama bir programciya "how to delete songs from iphone" diye google'da arama yaptirir mi? gebersin bu program acilar cekerek ölsün. sonra tekrar diriltilip kizgin yaglarda falan kavrulsun. allah ilgilensin.
  • itunes baştan aşağı yanlış bir yazılım. ne iş yaptığı bile belli değil: sokakta mp3 player, mutfakta web tarayıcı, yatakta uygulama senkronizasyon aleti. bu kadar işlev üstlenmesi en başta itunes'un büyük ve hantal bir yazılım olmasına yol açıyor. üzerindeki pek çok bug'ı bunlarla ilişkilendirmek mümkün.

tüm bu yekpareliğinin itunes'a tutarlı ve rahat bir kullanıcı tecrübesi sağlamasını bekliyorsunuz ama o da olmuyor. her yerinden tıklanabilir bir şeyler fışkıran, insanın başını döndüren, midesini bulandıran bir kullanıcı arbirimi.

bir de "tıklanamaz hale gelmesi" yok mu. world community grid'in aids'e çare bulan hesaplama programı bile tıklanamaz hale gelmiyor. sen ne yapıyorsun itunes? neye vakit harcıyorsun? seni bu kadar yoran şey ne? quad core, saniyede gigabyte'lar aktarabilen ram chip'li, yüzlerce megabyte aktarabilen diskli bilgisayarlar çağındayız. "tıklayınca beklemek" için hiçbir bahanen yok senin. (bkz: düşünüyor)

öte yandan itunes apple'ın başarısının önemli bir parçası. itunes'un tüm boktanlığına rağmen gidip iphone almaya devam ediyorum. apple bütçelendirmede kendine bir "zayıf nokta" olarak itunes'u tercih etmiş, bence doğru da yapmış (bkz: mükemmellik/@ssg). gerçekten de itunes, iphone'un önemsiz kısmı sayılabilir. sürekli kullanılan bir şey değil, sürekli muhatap alınan bir şey değil, yanında taşıdığın bir parçası değil. eğer pc üzerindeki yazılım kalitesi bu kadar önemli olsaydı vınn'dan, itunes'tan çok daha kaliteli yazılımlarla sunulan hizmetlerin daha çok tutması gerekirdi. tutmuyor. yazılım tek başına rekabet unsuru olmuyor.

bu açıdan apple bütçesel imkanına rağmen kasten de bunu yapıyor olabilir. mesela ben iphone'a rakip cihaz çıkartmak istesem ilk düzelteceğim şey pc yazılımı tecrübesi olacak zira hakkaten en boktan tecrübe o. ama ticari öncelikleri düşündüğünde itunes'la uyumlu çalışan cihaz yapmak daha mantıklı bile olabilir anasını satayım. işte doğrunun her zaman sürdürülebilir olmadığının bir örneği daha.
  • os x üzerinde kendini apple remote'un tek sahibi zanneden yazılım. başka remote kullanan uygulama varsa aşti çığırtkanları gibi önüne atlayıp uygulamayla arana giriyor. "dur abi o bilmez, ben ayarlarım, sesti di mi abi?" diye yapmaya çalıştığın şeyi engelliyor. bir anda müzik çalmaya başlıyor.

bundan kurtulmanın tek yolu sistemden itunes'u kaldırmak. ama sistem zaten buna izin vermiyor. "x'e tıklayıp kaldırma" seçeneğin zaten yok. dizini silsen de sonraki güncellemede itunes pat diye geri geliyor. yok edilemez. hulk gibi. zarar verdikçe güçleniyor.
  • os x'de kendisinden kurtulmak için itunes.app dizinini sildikten sonra aynı dizinde bir tane itunes.app isminde dosya yarattım. içine de "allah belanı versin apple" yazdım. şimdilik ortaya çıkmadı. eğer bu da olmazsa o dosyanın çıktısını alıp dolunayda gavur mezarlığına gömüp üstüne okunmuş su dökücem.

edit: bu işe yaramadı. apple o dizinin adını başka bir şey yapıp kendisini yine itunes.app dizinine koydu.
  • son versiyonunun anasını sikeyim. önce durup durmadık yere iphone'umdaki bütün şarkıları sildi. şimdi de bilgisayarımdaki 250 gb'lık koca library'yi üç albümlük bir playlist haline getirdi. donan bilgisayara restart atınca library'yi yok edeceksen senin ölmüşünü geçmişini sikeyim. amına koyduğumun orospu çocukları tarafından kodlanmış eniştesiyle dayısını üst üste koyup dev bir mangalda cızbız yaptığımın yazılımıdır.
  • hastalıklı bir update ilişkimiz var kendisiyle, yüklediğimin ertesi günü yenisi çıkıyor.

apple hq

steve jobs: kanzuk son güncellemeyi yüklemiş mi?
    eleman: bir güzel yüklemiş efendimiz.
    steve jobs: o zaman hemen yeni güncellemeyi yayınlayın amına koyim, yüklesin yine, işi ne?
  • şu ahir ömrümde başıma gelmiş en kötü şey. yahu abicim yapmak istediğim şey şu amına koyduğumun telefonuna 3-5 tane şarkı atıp, bu şarkılarla da bir liste oluşturmak. hepsi bu. yani uzaya füze falan göndermeyeceğim. anasını avradını siktiğimin teknoloji çağında ben böyle dangalak bir program görmedim. telefonu bağlıyorsun 120 gb'lik müzik arşivini 16 gb'lik telefona atmaya çalışıyor. yahu abicim, sürükleyip bırakıp bir şarkı nasıl atılmaz içine. allah'ını kitabını seven bi tarif etsin. yok liste oluştur sürükle içine sonra apply tuşu gelecek ona bas sync tuşuna bas bilmem ne. hiçbir gelmiyor abiciğim, amını dinini, icat edenini siktiğimin telefonuna müzik atılıp liste oluşturulmuyor. zaten iletildi raporu da yok. amk ergenleri de gelmiş hala bana bu dangalaklığı savunuyor. neymiş de whatsapp varmış. ulan telefonda saat olmasa savunacak millet. oh be rahatladım amk.

ulan günde 4 saat pes oynadığım vaio bir gıdım ısınmazken, itunes hazretleri amına koydu yaktı kavurdu bilgisayarı. neymiş de, "bağımlılık yapan program"mış. bunu diyenin ağzına kürek sapıyla vururum lan ben. sikerim öyle bağımlılığı, abiciğim 5 sene önce 6300'a, daha düne kadar c7'e bilgisayardan bluetooth'la hiç yorulmadan müzikleri listeleyip gönderiyordum ben, bu amına koyduğumla üç saattir uğraşıyorum bir tane şarkı atamadım. donup duruyor. söyleyin lan nesi avantaj bunun, neresi kullanışlı? 2000 tl'ye aldığın telefona müzik atmak için 75 tane foruma üye olacaksam sikerim ben böyle işin ızdırabını.
  • insanoğlunun bulduğu en saçma, en işe yaramaz şey. 5 tane şarkıyı telefona atmak için bilgisayardan duman çıkacak, ananı sülaleni sikeyim orospu çocuğu itunes.
  • siktir boktan 3 tane şarkı atmak için telefonu oradan oraya yedekleyen, yok onu silip buraya yükleyelim mi, yeni bilgisayar yapmışsın hacı vaio'ya n'oldu, exper bilmem neydeki silinip yeni varsayılan pc bu olsun mu gibi ibne ibne sorular sorup beni deli eden program.

ya ben bir şey almak, dinlemek, türlere göre sıralamak, parayla aldığım falanca programı bu bilgisayara yedeklemek falan istemiyorum. mahzuni şerif'in bir albümü var, onu bu amk telefonuna atıp, deniz kenarında bira falan içerken kulaklığımı takıp dinlemek istiyorum. sırf bu anasını siktiğim yüzünden turkcell'e ekstra internet faturası ödemekten bıktım. eskiden bi itools vardı, şimdi de gidip onu çince mi ne yapmışlar işyerinde 10 kişi toplandık bi sik anlamadık. allah'ını kitabını seven, bir adet şarkı listesi hazırlayıp, onun içine şarkı türkü atmanın yolunu bi söylesin, kanser olmama ramak kaldı.
  • dört saattir itunes'la bir telefondan öbürüne yedek transferi yapmaya çalışıyorum. bir yazılım bu kadar mı kendini geliştirmez? bir tasarım faciası olan ve kötü tasarım kararlarının ceremesini de bitmeyen sonsuz problemleriyle gösteren bu yazılımdan nefret edişimin yedinci yılı.
hesabın var mı? giriş yap