• bana çok küfür ediyorsun diyorlar. ediyorum evet. küfür etmek benim isyanımdı çünkü. nasıl etmeyim ki ? küfür etmemek çok saçma. hiç bir şeye insan gibi doğru dürüst isyan edemiyoruz çünkü. küfür ediyorum ben de.

mesela sabahın 7'sinde hava karanlık olur mu amınakoyim. oluyor işte. peki ben nerden biliyorum bunu ? çünkü yarrak gibi sabahın köründe kalkıyorum. sağlıklı yaşayım diye spor yapmak için değil. 24 saat pozitif takılan elemanlar gibi ''önünde uyumak için sonsuzluk var. uyan! '' mottosunu benimsediğim için de değil. işe gitmek, el oğlunu zengin edeceğiz diye üç kuruş para kazanmak için kalkıyorum.

hal böyle olunca artık dayanamayıp isyan bayrağını açıyorum. güneşe bile küfrediyorum. ben o ışıldayan güneşin ışığını sikeyim. o 5000 derecelik yıldıza benim kafam girsin, o da rahat etsin, ben de edeyim.

ayrıca o güneşin ışınlarının ulaştığı dünyanın da ben ta ekzenini sikeyim. yörüngesine sokayım afedersin ben o dünyanın. sabah olmuş 7, bak sabah! dedim dikkat edersen; hava hala karanlık. olmaz olsun böyle gün dönmesi olayları.

ayrıca ben uyumak için sonsuzluğu bekleyen dalyarak arkadaşıma da sormak isterim; e be yarraam sen nasıl keyif alıyorsun böyle bir hayattan da, uyumak istemiyorsun amk ya !? ayrıca o nasıl bir kafa amk ? ne demek uyuma ? ne yapayım peki ?

patronun verdiği para istanbulda sik gibi semtlerde, göt kadar evlere istedikleri 1500 tl kira ödemeye, haftada az kez içmeye, otobüse, boka püsüre anca yetiyor. para bitince de götün götün eve gidip yatıyorum mecburen. en ucuz maliyetlisi o çünkü. uyumak. karışma bana sikerim belanı. uyuyacağım ben !

ayrıca asıl sen uyuma amın düdüğü! sen de benimle sikiliyorsun haberin yok. asıl sen uyan da, sen de benimle isyan et. otobüse verdiğin birden fazla yüz liraya isyan et mesela. insaf ve mantığını kaybetmiş ev sahibine isyan et !

bak ev sahibi dedim canım sıkıldı bir kat daha.

sevgili vicdanını eşşekler sikesice evsahipleri;

mecidiyeköyde virane dairelere, dükkandan bozma stüdyo dairelere hangi akla hizmet 1500 tl kira istiyorsunuz siz lan ? size soracak çok sorum var ama sormuyorum. ben sizin evinizin beton kalıplarını sikeyim. kıymetli evinizin rutubetli duvarlarındaki her bir çelik çivili kroşe sizin götünüze tek tek girsin.

toplu taşımaya da isyan ediyorum !

otobüs. otobüsçüler. otobüsçülerimiz. o otobüslerin süspansiyon yayları sizin götünüze girsin e mi !

ayrıca arkadaşlar, `aranızda hala metrobüse binmeyi bilmeyen hayvanlar var`.
    bu metrobüs denilen ömür törpüsü icat çıktığından beri eskiden nadir de olsa otobüse binmek için girdiğiniz sıralar direkt bize girer oldu. !? bu ne lan !?

yapma güzel kardeşim, yapma arkadaşım, ittirmesene orospuçocuğu! bekle 2 dakika sonra gelecek yeni araç, ona bin amınakoyim ? gerçi 2 dakika mı, 20 dakika mı allah bilir. çünkü belli bir saat çizelgesi yok bu mendebur sistemin. hareket amiri bakıyor insanlar yeterince konserve olmuş mu diye, eğer yeterince dolduysa araç, duraklara servis etmek üzere kapıları kapattırıyor. ileriki duraklardakilerin vay haline. artık tek şerit yolda kaza yapan otobüs yüzünden gecikmeler mi olur, otobüs arıza mı yapar, üstüne köprü mü düşer allah kerim.

lan bu ülkede otobüs beklerken üstgeçit düşüyor insanların üstüne, biz nasıl isyan etmeyebiliyoruz ya ? bu arada uzun zamandır küfür etmiyorum, biraz önce bahsettiğim ileriki durakta duran isyan etmeyenleri de sikeyim !
    ben abicim; o metrobüsün olmayan sefer saati çizelgesini sikeyim. daha isyan edecek, küfür edecek o kadar çok şey var ki hangi birinden devam edeyim bilmiyorum. devam de etmiyorum amınakoyim. isyan etmek iyi güzel de tek başına isyanın tadı yok. amacına ulaşmıyor. amacına ulaşmayınca saçma oluyor. isyan etmek değil, saçmalamak oluyor.

gerçi bazen saçmalamak da iyidir.
  • başkaldırmak.

insan neden isyan ederi değil, neden isyan etmezi düşünüyorum. kaderine mi razı gelmiştir? ürkek ve çekingenliğinden ve sabrının sonuna gelmediğini düşündüğünden mi? bu da mı gelecekti garip başıma deyip ağlamaz mı? hayıflanmayı bile kendine çok mu görür?

hayat, getirdiklerinin kestirilemezliği ile kabul edildiği zaman başa gelen çekiliyor galiba. isyan bayrağı değil beyaz bayrak çekiliyor, gözyaşları aktığı kadar akıyor ama duruyor, yaşam seyrinin güzergahına devam ediliyor. ne gözyaşında, ne isyan duygularında kalıcı olunuyor. hayat devam ediyor, görevler, sorumluluklar, enerjisi ve hatta keyfi ile...
  • mutsuzluktur. böyle koşup koşup duvara kafa atma ve pekmezi akıtma isteği doğurur çoğunlukla.
  • düşünürsün bazen.
    isyan etmek gelir içinden.
    etrafındaki herkese, her şeye.
    edemezsin.
    kabuğuna çekilirsin aklındaki sorularla.
    cevabı bulamayacağını bilmene rağmen sorarsın kendine binlerce kez herşey neden böyle oldu, nasıl kaybettin içindeki o mutlu çocuğu.
    günlerce,saatlerce düşünsen de kandıramazsın ruhunu.
    yine dönersin sana göre boktan,kimilerinin imrenerek baktığı hayatına.
    devam edersin içindeki kasvetli havayı dışarının kirletilmiş oksijeniyle harmanlamaya .
    bir yanın inansa da bulutların arkasındaki güneşe ,diğer yarın devam eder seni aşağıya çekmeye.
  • kızamamak, hiçkimseye kızamamaktır. düşünmek ve bir cevap bulamamaktır. haketmediğine inanmaktır. diz çökmek, gökyüzüne bakmak ve kolları iki yana açıp haykırmaktır: "neden?"
  • bir çok seye yönelik olabileceği gibi tanrıya, kadere yahut daha materyalistik bir bakışla olayların gidişatına da olabilir. yaşanmış bir örnektir:
    köyünde hafif çatlaklığıyla bilinen dayının bir sene boyunca binbir emek ve özenle büyütüp hasata erdirdigi bir tarla mısır, bir gece ansızın çıkan fırtınayla yerle yeksan olur. sabah erkenden tarlasına giden dayının gözüne tarlanın tam ortasında yalnız başına fakat dimdik ayakta kalmış bir tek mısır çarpar. yanına gider, mısırı govdesinden kopararak ayırır ve eline alır. havaya kaldırdıgı mısırla beraber yüzünü de göğe çeviren dayım şöyle bağırır: "al bunu da götüne sok!!!"

dayımın bu olaydan yaklaşık iki sene sonra felç geçirmesi ise tamamen bir detaydır...
  • ilahi armağan'dan:

yaptığı işleri için allah’a çıkışma. çıkış yapacaksan nefsine yap. kötülenecek biri varsa, o da nefsindir, ona söyle. iyilik, yumuşak başlı kimseye yapılır. kötülük, dik kafa ve isyan eden kişiye olur.

allah, hayır dilediği kulunu kendi yoluna bağlar. sabra koşarsa yükseltir. bağlarını çözer, semaya çıkarır. iyilik verir, imanı kuvvet bulur.

* * *

allah’ım, belasız olarak bize yakınlığını ver. kaza ve kaderin hükmü anında, bize lutfeyle. şerli kişiler ezmek isterken bize yetiş. kötü kimseler, bizi yıkmaya gelirken yardım eyle. nasıl istersen ve ne zaman dilersen bizi esirge. din işlerinde yaptığımız hatalar için bizi affeyle. dünya ve âhiret işlerinde bize afiyet ihsan eyle. iyi işleri başarmayı istiyoruz. bütün işlerde bize ihlâsı nasib eyle. âmin!

(27.meclis)
  • insanın dünyaya geliş sebebi.

sen kimsin ki onu bastırıyorsun?
  • niye bizim başımıza güzel şeyler gelmiyor?

biz neyi yanlış yapıyoruz? ya da biz mi yanlışız? insan ne yapar da doğru olur ki zaten? doğru olmak demek ne demektir ki?

bi biz bilmiyoz zannımca..

isyan etmek böyle bir şey işte.
  • son yıllarda nerede görsem aklıma şu dayıyı getiren eylem.

isyan ettim başkanım.
hesabın var mı? giriş yap