• 1,5 saatlik harika bir belgesel.
    emeği geçenlerin eline sağlık denir.
    izleyiniz, izlettiriniz.

http://www.istanbulunkusculari.com/
    (bkz: naki tez)
  • "sakacılık ölmüştür, fluryacılık ilerler"

"o sırada bir gök gürültüsü, bir başlar kuş... durrrmuyyyoooorr, 10 sayı ,20 sayı, 80 sayı"

(kuş öter ve ötüşünü bitirir, sahibine dönülerek;"hayrını gör kardeşim"

gibi günlük hayatınızda, size slogan olacak repliklere sahip belgeseldir efendim.

youtube'da en beğenilen yorum çok iyi açıklar durumu

"her gün izliyorum, yeter artık.? zor durumdayım."
    headownzyou
  • istanbul'da sayıları giderek azalan kuşçuların dilinden kuşların dilinin öğrenebileceği, çok güzel, naif bir belgesel. sakacı yannis, örtücü şerif, çantacı orhan, arap nedim gibi lakapları bulunan bu ustalar sakaların lisanını duymanızı sağlıyor. mesela diyor ki arnavut şevket;

çipetpetle başlayan sakanın sesi
    hayran eder ehl-i merak herkesi
    olursa bir de kaba ile vestesi
    daha da artar dinleyenin neşesi.

evet bunlar hep sakaca lisanından kelimeler, çipetpetler, kıskıslar, cercerler, cafcaflar...
  • yahu ne güzel, epey insan haberdar olmuş bu belgeselden. yazalım, safları genişletelim. istanbul'un kuşbazları ekseri eski yalı semtlerinde, efendim beşiktaş, üsküdar vd., ayrıca elbette suriçi'nde yaşamışlar. beşiktaş'da kamburun bahçe merkezmiş. nice ağızlar, ötüşler, yarışmalar, hatıralar... şimdiyse bahçe olmuş bildiğin otopark, arabalar ötüyor. bereket, edirnekapı'daki kuş pazarı hâlâ canlı.

elli sene evvel flürya en yakışıklı, flüryacılık en gözdeymiş. flüryacılar, ellerinde kafesler gezerlermiş [florya, istanbul ağzında flürya]. flüryanın keyfiyeti gezinmesindeymiş zahir, yabani ya gezmek istermiş. flürya filan ara ki bulasın şimdi, küsmüş hayvan istanbul'a. kuşlar uçucu ve çok uçucu diye ikiye ayrılsa yeridir. işte bu flürya da çok uçucu, ele avuca gelmez cinsten. örtücü eşref ilerler demiş, inşallah.

naki tez'in belgeseli bu manada pek mühim, giderek kaybolan özel bir kültürün tanığı olması hasebiyle. kuş babalarını kayda geçirmesi hele, büyük iş, büyük yadigâr! hatta orkinos dalyanlarını da yaşamış bu babalar. istinye'de, sarıyer'de. inşallah orkinosçular için de bir belgesel yapar diyeceğim ama, kuşbaz var da, orkinosbaz kalmış mıdır, bilmem. öyle ya, orkinosun su kütlesinde işi ne? (bkz: bal badem balık)

bu kuş hastalığı akdeniz'e özgü bir gelenek. ispanya'da misal bizden fazla hastası varımış. adalarda da kuş kültürü devam. kafesi, örtüsü, süsü, hepsi bir inceliğin, bir güzelliğin nişanesi. ellerinde boncuklu kafesleriyle gezinen, fotörlü, yaka cebi çiçekli bir sürü beyefendi. harbiden masal gibi.
  • yerli ve yabancı bir çok belgesel izlememiş olmama rağmen, defalarca ilk seferki zevkle izlediğim belgeseldir. yapanların ellerine sağlık.

bütün bu işe gönül verenlerin ellerinden öpmek lazım.

sonuçta bu belgesel sayesinde yeni bir lisan daha öğrendim.ne demişler bir dil bir insan iki dil insan. kuş da olabilir bilemedim.

--- spoiler ---
    bolca çipet pet pet şak şak şak lezzetli olması lazım.
    velis velis kef kef kef kıya kıya

--- spoiler ---

not: artık yolda bayırda kuşları dinleyerek yürür oldum. dikkatli izlenmesi gerekir.
  • tektipleşiyoruz diye basbas bağırıyorum deliler gibi.. bilen bilir.. gibisi de fazladır ya aslında.. bu tektip dünyanın içinde itelenen "sen özelsin" pisliği delirtti bünyeyi..

bu sonsuz özel insanlar çölünde bir vahadır "istanbul kuşçuları"..

dünyayı yemiş bitirmiş, her şeyi çözmüş koca bir güruhun karşısında yüzlerce yıllık birikimden kendilerine intikal eden güzellikleri yaşatmaya çalışıyorlar..

ve "normal"lere inat, kendileri gibiler..

şu "normal"lerin tümünün köküne kibrit suyu dökme isteğimi arttıran elleri öpülesi insanlardır hepsi.. allah uzun ömürler nasip etsin, sabır ve gayretlerini arttırsın..
  • naki tez'in, kafayı kuş ötüşleriyle bozmuş bazı yarı-çatlak amcaları konu alan çalışması. oldukça hos, özellikle kuş seslerinden iştahla bahsettikleri bölümler pek eğlenceli.
  • arnavut sevket'in ornek verdigi kus sesleri (22:44) icin bile izlenmesi gereken belgesel. faydali eser kategorisindeki yapit.
  • "çipetpet" komik videosundan gaza gelerek "ehehe izleyeyim de güleyim" yavşaklığıyla izlemeye koyulduğum, birkaç gün içerisinde 3. kez izlediğim, kuşlardan zerre anlamamama rağmen bünyeme garip bir şekilde huzur veren bir garip belgesel. favorim elbette çipetpet şevket, bir de floryacı tuncay'dır.

corcorcorcor....
  • şimdiye kadar izlediğim en güzel belgesel. insanların ömürlerini kuş sevdasına vermelerinin öyküsünü çok güzel anlatıyor. belgeselde izlediğimiz abiler artık kuşların sahipliğinden ziyade, kuşlar o abilerin sahipleri olmuşlar. adam 52 sene boyunca 4 tane gerçekten öten kuş bulabildim derken gözlerinden 52 senesi okunuyor resmen.

kesinlikle izlenmeli.
hesabın var mı? giriş yap