• küçük işletmelerden aldığı bu yıl itibariyle 2x125 = 250 tl olan aidatların ne işe yaradığını sormak istediğim kurum.

ama sıkı durun bu kadarla da bitmiyormuş. karınızın binde 5 ini de ayrıca munzam aidat olarak alıyor bu kurum. ben yaptığım kardan sana neden pay veriyorum ey muhterem kurum.

2103 mayıs ayı başında 335.236 üyesi olan bir kurum. sadece aidatları toplasan 80 milyon tl ediyor. bir de üzerine munzam aidatları koy. vay vay vay ortalama 250 tl desen 80 milyonda buradan gelir ohhhhh. hadi diyelim ki yarısını topladın 80 milyon tl aidat. iyi para. afiyet olsun. (bkz: in sırtımdan ya)
  • sağ olsunlar her hafta üşenmeden gönderdikleri ağaç israfı gazete ile kızartma yapıldığında balık yendiğinde falan çok dua alıyorlar.
  • milyonlarca tl masraf yaparak pendikte, bağcılarda 4 adet imam hatip okulu yapmıştır.

ağırlıklı olarak imam hatip'lere yardımlar ve hibeler yapılmaktadır sadece birkaç örneği:
    http://www.ito.org.tr/…268041b8ceb2b08ebcb933a2a357

http://www.ito.org.tr/…f4804f5e9e2da993ffb1513cffd4

an itibari ile "ticaret odası" olayından çıkmış ve tekke olmuştur.
  • dünkü seçimlerde murat yalçıntaş ın yeni başkan olarak seçilmesiyle, akp nin yeni eminönü ofisi olacağı bariz olan oda. murat yalçıntaş ın başkanlığı, meclisteki bazı akp li arkadaşlarının en büyük başkan bizim başkan diye tempo tutmasına yol açmıştır. yeni yönetim kurulu listesindeki isimlerden şaban dişli nin de, akp genel başkan yardımcısı şaban dişlinin yeğeni olması bize göstermektedir ki;

(bkz: kadrolaşma)
  • danışmadakı iki stajyer kızın ne yaptıgını anlamadıgım ortada duran adamınsa kızlara hava atmak icin butun soruları tersleyerek cevaplamasıyla beni benden almıs deli cevat moduna sokmus kurum. e be kardesim uslu uslu sorduk oturda cevap ver.
  • garip bir yer; devlet dairesinin soğukluğu ve burundan kıl aldırmama mottoları.
    "gönüllü" olarak kendilerine üye olanlara doğal olarak maalesef kucaklarındaki kişiler olarak bakmaktalar.
    kadıköy ofislerini baz alarak söylüyorum; bana kalırsa daha geniş bi alana ihtiyaçları var, daha düzgün bir bekleme alanı, banko arkasına sığınan çalışanlar yerine masalarında müşterilerini-üyelerini ağırlamaları lazım ve bir iç mimardan biraz danışmanlık almaları lazım ofislerini dizayn ederken.

çok daha ürkütücü olması beklenen vergi daireleri ve çalışanları bile daha samimi, daha yardımcı, daha iyi niyetli buradakilerden.
  • anonim ve limited şirketler için kuruluşta harç alınmazken aldığı şube açılış harcı: 20.650,50 tl + temsilci harcı + sicil tastiknamesi harcı + ttsg ilan ücreti + ilan giderleri (güncel kur ile 616 eur + diğer harçlar)

holosko ve bir miktar para da diyebilirdi...

gerçek kişi işletmeler için 3.192,80 tl + sicil tastiknamesi harcı + ttsg ilan
    ücreti + ilan giderleri (95 eur + diğer harçlar)

mantık şu mudur? şirket kursun millet ama şubeleşirse devasa harç alırız anonim ve limited şirketlerden... bir de şahıs işletmeleri niye bu kadar kayrılır ya da daha doğrusu her anonim ve limited şirket darphane midir?
    aynı işlemi şahıs işletmesi yaparsa 3 bin tl, aş/ltd yaparsa 20.650 tl! hey maşallah

bu parayı da gişede işlem yaparken size fırça atmak için hazır bekleyen memurların maaşı için alıyorlar herhalde. .

bir de burası lafta sivil toplum örgütü!
  • kapısındaki metal istanbul ticaret odası yazısı hurdacılar tarafından çalınan kurum. hayır şaka değil gerçek.
  • çalışanların kendini sanayi ve ticaret bakanı zannettiği kurum. bu ne afra-tafradır bilemedim.
  • verdigi burs miktari bilgisine internetten hicbi sekilde ulasilamamaktadir. burs veren her kurumun yillar icerisinde verdigi burs hakkinda 3-5 bilgi bulunabilecekken ito sir perdesi aralanamamaktadir. aralanamamaktaydi... evet. artik biliyorum. allah belami versin de aciklamasam mi. her turlu bela temennisini sineye mi ceksem, belalara mi bulansam... yok yooookkk...
    yuksek lisans bursu aylik 375 tl bu sene. lisans da sanirim 160. teslim alabilmek icin her ay bizzat eminonu'ne / ito insan kaynaklarina gitmek gerekiyor. niyedir bilinmez. bursiyerlerin nur yuzleri ile meslek asklari mi korukleniyor; olabilir...
    ilk birkac ay can cekisilir yalniz, ardindan o 3 ay kadarin tutari toplam odenir. bi de sanirim ito bursu 9 aylik*.
    seni seviyorum ito.
hesabın var mı? giriş yap