• selanike (yunanlılar thessaloniki der) gittiginizde sehre girerken cesitli yol tabelalari vardir. kavala su kadar km, atina su kadar km vs. bu tabelarin en altinda, bir tabelanın 2-3 kati buyuklugunde bir tabela vardir. ustunde constantinapolis 500 kusur km yazar. gormemeniz icin kor olamaniz lazimdir. ayrica kavalanin, selanikin hatta atinanin girislerindede gorunur yerlerde bir tabelayi surekli gorursunuz. tabelade kibris haritasi kuzey guney olarak ayrilmistir, kuzey kirmizidir ve kuzeyden guneye kan akmaktadir. haritanin altinda ingilizce olarak kibrisi unutma (hatirla) (remember cyprus) yazmaktadir. bu ibarelerin yaninda macta acilan pankart hafif ve eglenceli kalmaktadir.
  • burada yanlış anlaşılma olmamalı. "oooh 1453'te nasıl geçirdik size" değildir mesaj, "siz constantinople diyip helen geyiklerine devam ededurun, o şehir 1453'ten beri istanbuldur, kabul etmelisiniz artık"'tır.
  • mac icin yaptirilan iki bayraktan biri,
    yunan taraftarinin olaya iyi niyet ile yaklasmasi durumunda acilmasina karar verilen yunan ve turk bayraklari ustunde tokalasan iki el seklindeki bayrak yerine, yunanli kitlenin kotu niyet gutmesi sonucu acilmis olan got etme bayragi.
  • bir galatasarayli olarak sonuna kadar destekledigim, muhtesem pankart. uefa'nin bu yuzden neden ceza verdigini de hic anlamadim, anlamak istemiyorum. yok efendim neymis, gerginlik yaratiyomus.. ne gerginligi kardesim, o gerginlik bu isin dogasinda var, ustelik yalan mi? bariz bicimde istanbul since 1453 iste.. umarim 4 haziran 2005 turkiye yunanistan maci'nda bu pankart her seye ragmen tribunlerde acilir..
  • tvde gordukten sonra ayaga kalkip alkislama hissi yaratmis pankart.mukemmel.yaraticilari tebrik edilesi.
  • açıldığı sırada, o gün kadıköy'e gelmiş ve şükrü saraçoğlu stadında bulunan ve sağa sola saldırarak öncesinde de hali hazırda kudurmuş olduğu bilinen yunan taraftarlarını bir süre boyunca eblek eblek bakakalmış halde bırakan, şoku atlattıktan sonra ise iki kat öfke ile sağa sola saldırmalarına sebep olmuş, bir trabzonspor'lu olarak fenerbahçe taraftarına, bu olayı hatırladığımda saygı ile her daim selam durmamı sağlayan, gelmiş geçmiş en can alıcı, en muhteşem tribün pankartlarından biridir.

yunan taraftarların yıllardır basketbol ve futbol dahil her türlü maçlarda açtığı tüm küfürlü pankartlar, hakaret içeren veya ironik pankartları bu pankart yanında solda sıfır kalır. az çok fanatiklerinin psikolojilerini iyi bildiğimi düşündüğüm bu insanlara daha can alıcı ve daha anlamlı; bu kadar ince, sade ve güzel bir pankart açılamazdı.
  • acilis hikayesini yazmadan edemeyecegim pankarttir. macin baslamasindan kisa bir sure once yeni insa edilmis olan kapali tribunde yerimi almistim (numarali tribun hala eski halindeydi), lazaroni donemindeki heyecansiz manchester macindan sonra ilk kez yine bir maci stadda izleyecektim, o gun neden bilet aldigimi aslinda hala hatirlamiyorum. herkes sakin sakin oturuyor, futbolcular simdi migros tribunu denen tribunun karsindaki kalede (o tribunun adini bile bilmiyorum) isiniyor ve atesli fener taraftarinin gaziyla bilimum el hareketini yerlisi yabancisi ellerini gonullerine koyarak sonlandiriyorlardi. sonra birden benim de bulundugum tribun dahil, dort tribun birden hisimla ayaga kalkti. herkes siradan agzina gelen butun kufurleri misafir takim taraftarlarina donmus bir sekilde etmeye baslamisti ki ne oldugunu gormek icin ben de ayaga kalktim. hic unutmuyorum belki de macin biletini son dakikada almamdan dolayi bu rakip taraftarlari tiktiklari yer tam karsima denk geldiginden ilk gordugum sey adamlarin elinde kiskirtici bir sekilde dalgalandirilan 3 metrekarelik bir galatasaray bayragi oldu. iste tam bu sirada bahsi gecen meshur pankart hemen ustumde gurultulu bir sekilde arz-i endam etti. stadda bulunan her iki takim taraftarini da daha fazla gaza getirebilecek iki sey var midir bilmiyorum.
  • spora siyaset karıştırılmasını desteklemeyen biri olarak, yıllardır avrupadaki maçlarımızda sahaya giren pkk militanlarına ses çıkarmayan, bayrak,pankart vs açmalarına göz yumanların akıllanmasına vesile olabilecek diye düşündüğüm bir pankarttır. sonuç olarak, tamamı bizim olmadığı halde tamamı üzerinde hak iddia ettiğimiz bir adadan* veya bize ait olmayan bir bölgeden, örneğin atina, hatta *gümülcineden söz edilmemiş, estetik bir pankarttır kendisi.
  • polislerce kaldırılmasından sonra bile 3-4 kere "ac ac" tezahüratlarıyla, tekrardan acilan, yunan seyircileri fitil eden pankart.
  • fenerbahce taraftarının panatinaikos macına özel yaptırdıgı pankart*
hesabın var mı? giriş yap