• 1970'lerde cehape doneminde ekmek fiyatlarini regule etmek ve halka gramaji dogru, ucuz ve saglikli ekmek saglamak amaciyla kurulmustur, akp doneminde degil.
  • geçen hafta bisikletimle evime giderken, ihe'ye ait aracı kullanan şoför beni sıkıştırmış ve bu durumu beyaz masa'sına bildirmiştim. verdiğim plakadan aracın hangi ekmek dağıtım fabrikasına ait olduğunu bulup, şoförünün ikaz edildiğini ve bu vesile ile şoförlere sabah trafikte nasıl davranmaları/davranmamaları gerektiğine ait bilgi verdiklerini söylediler. eğer yaptılarsa teşekkür ediyorum kendilerine... şikayet ispiyonculuk değildir, bir daha böyle durumların yaşanmaması açısından iyidir.
  • üniversitede iken sultangazideki fabrikasına goturmuslerdi bizi.

gözümüzle gördük her aşamasını. fabrikaya alınacak unlardan once numune alınıp test ediliyor. hem haşere/böcek acısından hemde besin degerleri acısından.

gecer notu alan unlar fabrikaya giriş yapıyor. un aşamasından kasaya konuncaya kadar el değmeden üretim yapıyorlar.

uzunca bir üretim bandında, kontrol edenler eşliğinde yürüyor ekmekler.

daha temiz bir fabrika nasıl olur inan bilmiyorum. o günden sonra cok nadir fırından ekmek almisimdir.

ayrıca altın çörek bi harika dostum.
  • 34 çeşit ekmek üreten belediye şirketi. fiyatlar için:
    http://www.ihe.com.tr/fiyat.asp

normal ekmek
    kepekli ekmek
    tuzsuz ekmek
    keten tohumlu ekmek
    tost ekmeği
    light tost ekmeği
    light tost roll ekmeği
    hamburger ekmeği
    sandviç ekmeği
    çavdar ekmeği
    tam buğday ekmeği
    fındıklı ekmek
    cevizli ekmek
    kepekli light ekmeği
    mısır ekmeği
    ruşeymli ekmek
    patatesli ekmek
    soyalı ekmek
    ayçekirdekli ekmek
    organik ekmek
    zeytinli ekmek
    üzümlü ekmek
    galeta-grissini
    organik un
    akdeniz ekmeği
    akdeniz ekmeği
    galeta unu
    glutensiz ekmek
    glutensiz miks 500
    glutensiz miks 1000
    glutensiz kuru pasta
    glutensiz kurabiye
    yufka
    altın çörek
  • tam buğdaydan üretilen, piyasadaki en sağlıklı ekmek.
    çok daha yüksek fiyatlarla satılan rakipleriyle karşılaştırıldığında en büyük farkı normal bir ekmek gibi bir süre sonra bozulup küflenmesi.
  • sanıldığının aksine recep tayyip erdoğan değil, 1971 chp belediyesi ahmet isvan tarafından kurulmuştur. bugün sosyal medyada çokça rte tarafından kurulduğu yazılsa da hepsi boş/yalan yazılardır.
  • en güvenilir ekmek üreticisi
  • özellikle tam buğday ekmeği alacaksanız fırın yerine tercih etmeniz gereken belediye şirketi. tanım biraz zoraki oldu ama idare edin, bahsedeceğim şey başka.

istanbul'da olanlar bilirler, bunların mahalle aralarında küçük büfe tarzı ekmek sattıkları bayileri var. bizim mahallede olan bayide yüzünden fedöncülük okunan bir adam var. sadece kahvaltıda ekmek tükettiğim ve tadını sevdiğim için tam buğday ekmeğini hep aynı büfeden alıyorum. genellikle günün erken ve sakin saatlerinde alışveriş yapıyorum. yüzündeki gülme kasları bozulmuş ya da gülümsememeye yeminli beyfendiyle her gün aynı konuşmayı yapıyoruz.

ben: günaydın, tam buğday ekmeği alabilir miyim? :)
    beyfendi: (geldi yine tipini sevmediğim bakışı ve "pffss" sesleri eşliğinde ekmeği uzatır) ...
    ben: teşekkür ederim, iyi günler. :)
    adam: ... (-_-)

adam suratsız oldukça beynim bana "olduğundan daha güler yüzlü ol!" komutu yolluyor. adamın neden ısrarla basit selamlaşmadan ve gülümsemekten kaçındığını anlamadığım gibi beynimin bu komutla ne amaçladığını da anlamıyorum.

neyse, geçenlerde yine ekmek alacağım ama bu sefer tam okul çıkış saatine denk geldi. evimize -haliyle büfeye- çok yakın iki tane ilkokul var. bu yüzden çocuğunu okuldan alan ekmek kapmaya gelmiş gibi bir kuyruk* oluşmuştu. sıraya girdim ve "ulan eskiden her yerde yağ kuyruğu olurdu, ekmee garneylen alırdık. şimdi ne gzel." falan diye düşünerek etrafı gözlemlemeye başladım. çünkü biliyorsunuz ki günümüzde bir kuyruk olunca* hemen insanın aklına eski kuyruklar geliyor ve haline şükrediyor.

benim fedöncü abim adeta bir zombi saldırısına uğramış gibiydi. bir yandan sıraya kaynak yapan bacılara fırça atıyor, bir yandan kasada duran ekmekleri elleyen çocukları engelliyor, bir yandan para hesabı yapmaya çalışıyor. ortam tam festival havası. gürültülü veletler ve kızgın annelerden sonra sıra bana geldi.

ben: merhaba, tam buğday ekmeği alabilir miyim? :)
    beyfendi: tabii ki :)
    ben: (dumur olmuş şekilde) teşekkür ederim, kolay gelsin :)
    beyfendi: (ne olur biraz daha kal dercesine bakışlar atarak) teşekkür ederim efendim. (*_*)

beyfendi zombi saldırısına maruz kalınca "normal ve olması gereken bir davranışın" değerini anladı. işte böyle böyle medeni olmaya başlayacaksınız.*
  • glutensiz ekmekleri epey iyi olan şirket. böyle bir hizmeti verdikleri için ayrıca teşekkür etmek lazım. iyi ki varlar. medeniyet budur.
  • geçenlerde ara sıra aldığım grisini paketinin üzerinde fason üretim olduğunu gördüğümde bütün güvenim çuvallamıştı...
    bu gün "ligt hamburger ekmeği"nin ve "tam buğday ekmeği"nin de fason olduğunu farkettim... "falanca şirket tarafından ihe için üretilmiştir" kılıklı şeyler yazıyor.
    meğer bizim emektar ihe "anadolu kaplanları"nı yemliyormuş...
    yakında ihe cep telefonu da çıkartırlar.

- istanbul halk ekmek.
    - istanbula halt etmek.
hesabın var mı? giriş yap