• dunku istakoz entry'sindeki yanlislari duzeltmek gerekirse, istakozun yakalanmasi ve pisirilmesi geri kalan her sey kadar vahsettir.

ıstakozlar en savunmasiz ve kacma yetenegi zayif canlilardan degildir. bir kere derin sularda yasar ve bu avciligini iyice zorlastirir. kiskaclari vardir ve onlari dusmani ile kendi arasina koydugu zaman yakalanmasi cok zordur. ıstakoz kuyruk vurmak suretiyle geri geri hizli bir sekilde yuzer. cabuk yorulur ancak genelde kayalik taslik yerlerde yasadigi icin kendini bir magaranin icine atacak ve arkasini magaranin icine vererek kiskaclari onde olacak sekilde savunma durumuna gececektir. aciklik bir alanda denk gelinen bir istakozu evet yakalama ihtimalimiz vardir o da iyi bir yuzucuysek cunku istakoz yine de iyi yuzucudur. yorulmadan hizli bir sekilde en az 10 15 metre kacacaktir bu da bulanik bir denizde izini kaybettirebilecegi anlamina gelir. bu dediklerim istakozla su altinda gorsel olarak da dogrudan temas ediyorsak gecerliydi. ıstakoz bir de sepetle avlanirmis eskiden ancak bu yontem artik kullanilmaz bile. sepetle istakoz avlayan son insanıar su ana muhtemelen 60-80 yas araligindadirlar. ıstakoz cok kolay av vermez kisacasi.

yani istakoz yakalanirken karsi koyar, kiskaclari bosuna degildir onlarla dusmanina karsi savasir. ı

oldurulup pisirilirse zehiri kanina falan karismaz cunku istakozun zehiri yoktur. ıstakozun kabugu kirilirsa icindeki sivi akar ve olur. kabugu kirilmadigi surece de istakoz denizin disindaki ortamda yasar. canli kalmasinin sebebi budur. oldurmek icin hayvanda delik acilmalidir, delik acilinca da icindeki sivi akar degeri kalmaz. karides gibidir, karidese de canliyken bakin seffaftir icinde sivi vardir, pisince o sivi et olur.

pisirilince aci ceker de beni pisirsen ben de aci cekerim. bu istakozun ya da benim degil vaolusun kendisiyle ilgili bir sorun. simdi hemen gidip diger tum hayvanlarin basliklari altina "pisirilirken aci ceker" yazalim yoksa istakoza iltimas gecmis oluruz ;)

ıstakoz yememeliyizdir tabii yine diger tum hayvanlari da yemememiz gerektigi gibi. ben bir avci olarak veganla ayni yolda yurudugumu hep soylerim. hayvan ozgurlesmesini desteklerim, tum avcilar destekler. avcilik insanin gecmisinden gelir. benim ailemde avcilar vardi ben de avci olan son kusagim. ailemizde daha genc kusaklarda avci yok, meraklari yok, sevkat cemberleri daha genis, bu da bu cagda olmasi gerekendir. ıyidir kotudur bilemeyiz ama dunya uzerindeki avcilik yapilabilecek alanlar, denizlerde de dahil, fabrikalar, sehirler, kirlenme vs yuzunden azaldigina gore avcinin da soyunun tukenmesi normal.

ekleme: istakoz uzmani geldi, okuduklari dogrudur ama daha bir tane istakozu canli gormemistir. yukarida yazdiklarim kendi istakoz avlarima dayanan tecrubelerim. begenmediysen bisey yapamam.

ekleme: nasil anlasiliyorum bilmiyorum ama istakozu canli pisirmeliyiz diye bir soylemim yok. ben kendi tecrubelerimi anlatiyorum. konuyu biraz daha acmak istiyorum. ben avladigim istakozlari zipkinla ozellikle beyinlerinin oldugunu dusundugum yerden (hemen olmesi icin) vurarak avladim yani kabugu delindi ve hayvan o an oldu. bundan sonra pisirdigim zaman icinde fazla et olmadigini gordum cunku sivisi akmisti. ayrica bir arkadasim bu baslik altina bazi makalelerden alintiladigi ve simdi goremedigim aciklayici bir entry yazmisti. bunlarin uzerine bir suredir dalislarimda zaten seyrek olarak rastladigim (25 yildir nefesle dalip balik avliyor olsam max 15 istakoz avlamisimdir) istakozu avlamaz oldum. en son gecen sene bir istakoz vardi bir magarada, iki uc sefer onu orada gordum sonra ya gitti ya da baska bir dalgic onu avladi simdi yok.

ıstakozun icindeki sivi kabuk degistirmesi ile alakali. yeni kabuk degistirmis istakozun icinde daha fazla sivi var, yoksa istakozun ici tamamen sivi degil. kabugunun icini tam kaplayacak kadar eti olusunca yeniden kabuk degistiriyor diye dusunuyorum arastirmadim. bir keresinde disi tamamen kabuk gibi gozukmesine ragmen esasinda yumusacik olan bir istakoza denk gelmistim. yukarida yazdigim gibi istakoz bir magarada oluyor genelde ve zipkinin ucuyla istakoza dokunabilirsiniz. ben bunu yaptigimda yumusacik oldugunu fatketmistim ve onu avlamamistim. burada yazdiklarim dedigim gibi kendi tecrubelerim ve bunlar sinirli bir cografyada edindigim tecrubeler. belki bu istakozlar benim daldigim yere kabuk degistirmeye geliyorlar o yuzden bu bolgede etleri daha sivi oluyor bunlar bilemeyecegim seyler. balik yiyin istakoz yemeyin optum.
  • insanlar tarafindan yenilmemek icin bircok ozellige sahip iken(vucudunun cogunun eklemlerden olusmasi, korkutucu goruntusu, kesif deniz kokusu...vb)hayvancagizi yinede rahat birakmamistir insanoglu. ustune ustluk, sanki bu ozelliklere sahip olmak onun sucuymuscasina canli canli kaynatarak pisirirler. (bkz: vejetaryen olma sebepleri)
  • içimi acıtan hayvan. geçen markette gördüm. suyun içinde canlı canlı duruyor. kıskaçlarını bağlamışlar. çıplak bir tankın içinde köşeye pusmuş öylece duruyor. esaretin en acı hali. hatırladıkça içim burkuluyor, bir daha oradan alışveriş yapmayacağım. bir an alayım götüreyim denize koyayım dedim, sonra yenisi gelecek ama bir tanesini kurtarmış olurum ama bu sular onun yaşaması için uygun mu ama ölse bile özgür ölür, öyle böyle derken bi bok yapmadan çıktım. böyle bi bok yapamayışlarımdan da bıktım aslında. ne diyim bilmiyorum.
  • abi her şey iyi güzel de
    kaynayan suya yaşayan bir hayvanı atmak ve onu yakarak veya haşlayarak öldürmek, asla kabullenemediğim bir şeydir.

içim el vermiyor.
  • hayvanlar aleminin mazlumlarından. katliama uğrayan fok balığının, balinanın, kurban bayramında ağıl/ahır hayvanlarının savunucusu çıkıyor iyi kötü de iş bu garibime gelince kimseden ses seda yok.

lezzet ve diğer zevkler uğruna canlı pişirilen bu canlılar, belki çığlık atabilseler ya da herhangi bir ses çıkarabilseler durum daha farklı olurdu. aslında ona da bir çare bulunur, ses telleri devredışı bırakıldı.

üzülüyorum lan ben bu hayvanlara. hani et tüketen bir insanım da sabilerin kaynar suda tencereye vurmalarına, uzun süre canlı kalmalarına canım sıkılıyor, içim elvermiyor. olur da bir gün düzene kazan kaldırırlarsa tereddütsüz yanlarında yer alırım. önümüze çıkanı da kazanda haşlarız.
  • kaynar suya atmadan önce bacaklarını ufak sopalarla bağlarsanız çok fazla çırpınmazlar.
    (kaynak:hürriyet gazetesi sanırım sado mazo servisi)
  • kizilotesi i$inlara fazlasiyla maruz kalip metamorfoz gecirmi$ olan kabuklu insan türü.
    duyargalari yoktur.arzu edilirse takilabilir.
  • "...birçok gusto kitabında ıstakoz, balık kategorisinde gösterilir. bunu gören zoologlara inme iner. zoologlara göre ıstakozlar insanları balık olarak sınıflandırsalar daha haklı olurlar, çünkü balıklarla insanlar daha yakın akrabadırlar..." ( körsaatçi- r. dawkins )
  • insan denen varlığın bencillik konusunda sınır tanımadığını şahsıma bir kez daha hatırlatarak içimin sızlamasına sebep olmuş olan deniz canlısı. (bkz: #100053758)

büyük konuşmak istemem ama şunu içtenlikle söyleyebilirim ki açlıktan ölecek dahi olsam, bir canlıya böylesine işkence çektirmektense son anlarımı vicdanım rahat bir şekilde, ölümü bekleyerek geçirmeyi tercih ederim. dilerim aynı fikirde olduğum insanlar çoğalır da hiçbir canlı böylesine korkunç bir eziyete maruz kalmaz.
  • sanılanın aksine küçük de olsa bir beyni var. dolayısı ile sinir sistemi de var ve basbaya acı da çeker. midyelerin, istiridyelerin beyni yok. canlı canlı pişirecekseniz onları pişirin.
hesabın var mı? giriş yap