1252 entry daha
  • sizce en baştan başlasam 1 sene içinde maksimum hangi seviyeye ulaşabilirim? aşırı efor olmadan, normal bi gayretle
  • öğrenme sürecinde olduğum dil. kaynakları araştırırken haliyle netflix yapımlarını da inceledim. klasik ispanyol yapımlarının aksine netflix yapımları muhtemelen evrensel yapımlar olduklarından diyaloglar çoğunlukla anlaşılır oluyor. herhangi bir ispanyol yapımını izleyince ilk etapta değil cümleyi anlamak, birkaç kelimeyi dahi seçmek zorken netflix yapımlarında tane tane konuşan oyuncuları sayesinde birkaç kelime ve yapıyı seçebilmek kolaylaşıyor. birkaç bölüm entrevias'a baktım. konu beni pek çekmedi ama dili duyma anlamında bence iyi bir pratik oldu.

bu arada duolingo'dan muhakkak sesli çalışmaları yapın. dil her ne kadar çoğunlukla yazıldığı gibi okunsa da kimi kelimeleri ve sesleri çıkartmak için pratik yapmak gerek ama trakyalıysanız pek sorun değil gibi zira ispanyollar da gördüğüm kadarıyla trakyalılar gibi h sesini pek çıkartmıyor.

son olaran, x yaşındayım başlasam olur mu vs. gibi sorular sormayın. dil öğrenmede yaş en büyük etken değil. vakit ayırıp çalışın ve günlük ritminize dahil edin dili. sevdiğiniz alanlarla ilgili sosyal medya hesaplarını takip edin hiç olmazsa. ben 10-12 tane orhan uluca, sinan yılmaz vari ispanyol ve latin amerikalı futbol yorumcusunu takip ediyorum. hatta bir ikisiyle gönderileri vasıtasıyla etkileşime de geçtim. tarzanca vs. ilk etapta dili hayata adapte etmek gerek diye düşünüyorum yoksa duolingo, kurs vs. tek başına o dili size öğretemez.
  • ingilizce ve rusça biliyorum. ekstra ispanyolca öğrenmek istiyorum. yaşım 28, geç mi başlamam için?
  • ispanyolca, coşkulu ve melodik bir dildir. ayrıca ispanyolca konuşulan yerlerin kültür zenginliğiyle birleşince, dilin güzelliği daha da belirgin hale geliyor. ispanyolca, portekizce ve italyanca gibi latin dilleri arasında benzerlikler bulunur. bu dillerin kökeni latince'ye dayanır ve benzer dil yapılarına sahiptirler. bu nedenle, birini öğrendikten sonra diğerini daha kolay öğrenmek mümkündür. örneğin, ispanyolca konuşan biri, portekizce veya italyanca öğrenmeye başladığında bazı kelime ve dil yapılarına aşina olacaktır, bu da öğrenme sürecini hızlandıracaktır.
  • online kurslar yoluyla nasıl etkili nir şekilde öğrenebileceğimi merak ettiğim dildir. iyi kurslar varsa tavsiye veren yazarlara gracias!
  • dünya'nın en güzel lisanı. dil değil sanki bir şarkı. ana dilim gibi bilmeyi çok isterdim.

fonetik olarak arapçaya benziyor sanki
5 entry daha
hesabın var mı? giriş yap