• bizans imparatorluğu'nun ikonasever kraliçesi. imparatora resmi nikah yaptırmış ilk kadın.
  • onu tanımasan da,
    ışıklar yansıyor;
    ona dayanan el orada.

hala kalmak istiyorum.

tanımanın imkanı yok,
    kedi, seslenişini biliyor,
    sarışın kız büyüyor.

hiçbir gizem yok.

yabancı bir ada,
    sen de bekliyor olacaksın.

beach house'un 2012 çıkışlı bloom albümünden beni çok mest eden bir şarkı; tabi bunda victoria'nın kıyafetiyle gökkuşağını andırdığı ve sarışın lüle saçlarıyla headbang yaptığı paris konserinin de payı büyük.

şarkı bana basitçe cennetten bildirmektedir: "though you hardly know her (bilinemeyen cennetin imgesi olan kadın), the lights on its way" ve tabi "still want to stay and there's no mystery at all, you will be waiting". ha keza kaldı ki ben de hiçbir beach house şarkısını yaşarken dinlemedim.

şarkının ismine yönelik bi soruya victoria, albümün diğer bir şarkısı lazuli gibi hayale dayalı ve kullanmak istediği bir kelime olarak cevap vermiş, alex ise "your mom" diyerek saçmalamıştır. (pitchfork röportajı: http://pitchfork.com/…/interviews/8831-beach-house/)
  • abd ordusu özel kuvvetleri'nin* 3 ekim 1993'te somali'nin başkenti mogadişu'da isyancıların lideri general muhammed farah aidid'i yakalamak için düzenledikleri gothic serpent operasyonu'nun başlangıç kodudur.

(bkz: black hawk down)
  • eski yunanca "barış" anlamına gelen "eirene"nin değişik versiyonu.
  • ben bu kasırgaların isimlerini kim koyuyorsa onunla bi görüşmek istiyorum. irene nedir, nasıl narin kırılgan bi isimdir; kızına isim koyuyor sanki. barış demekmiş üstelik yunanca.
    ayrıca (bkz: me myself and irene)
  • tam bir afet.
  • cecile de france'in oynadigi, ingilizce, turkce, hatta fransizca altyazisini hic bir yerde bulamadigim film.
  • ispanyolcada tam olarak irene olarak söylenen bir kız ismi.
  • ankara english time'ın gerçekten formasyon eğitimi almış olduğuna inandığım en yetenekli, size gerçekten ingilizce öğretebilecek kapasitede, ancak sanırım yakın zamanda ülkesine dönecek avustralya'lı öğretmen kişisi.
hesabın var mı? giriş yap