• ek not-gelen 25 sayfa uzeri mesaj uzerine entry tekrar derlenmistir. (halen derlenmektedir)
    (imla hataları ıcın kusura bakmayınız)
    ek not- mesajlarda cok karsilastigim sorulara ve hatalara tek tek cevap verdigim gibi buraya da ekledim yararli olduguna inaniyorum.
    ek not- yazi eksiseyler e girmis. yaklasik 1000 favori veren arkadaslara tesekkur ederim.

sonuna kadar okuyunuz. arada trend analizi yaziyorum takip edebilirsiniz.

iota tanimi uzerine, nasil nereden ioata ;

ılk once kendinize bir kahve koyun ve bu videoyu izleyin. turkce. yarim saat suruyor. ardindan entrye devam ediniz. buyrunuz.

-ilk olarak bu coin sadece bir kac exchange sitesinde var. daha yayginlasmadi. zaten olay biraz burda adam gibi bir exchange sitesine gectiginde kopar gider diye dusunuyorum.

ek not-ılk tasi bosch atti. bosch yatirim yaptigini resmi olarak aciklayarak fitili atesledi. boylece iota neymis hic bir sey degil herseyi yalan diyen arkadaslar artik susabilir. kesinlikle uzun vade yatirim icin uygun bir coin.

ek not-ocak ayinda coinbase adli amerikan exchange ine girerse korkunc bir artis olacaktir. ripple in girecegi kesin gibi. ıota bilmiyorum.

-neden zapcoin, zurtcoin degilde iota diyenler icin (bkz: #72487533)
    -ioata dusuyor amen yareppim ne yapacam diyenler icin (bkz: #72601451)

-bu coini herkes gibi bitfinex veya binance sitesinden alabilirsiniz. bunun icin baska bir yerde bulunan bitcoininiz varsa direk binance a transfer edeceksiniz yoksa cex.io dan hesap acip bitcoin alip binance a btc yi transfer edeceksiniz. detayli ilerde anlatacagim. (neden cex.io sitesi derseniz, kart ile btc almaniza izin veriyor ayrica sahsima gore kendisi bir cok siteden daha stabil acikcasi diger turk siteleri zaman zaman cokuyor yogun alimlarda) zaribu maribu haribu vs var turk oldugundan bulasmiyorum oranlari sapitik oluyor.

siradaki islem olarak binance uzerinden iota ya exchange edebilirsiniz. su aralar tutarli bir ioata wallet yok (ocak icinde cikmasi bekleniyor, wallet cikana kadar binance uzerinde tutun). ama binanceda yuksek meblag tutmak cok mantikli degil. mutlaka 2af verification dedikleri cift giris security dalgalarini yapiniz.

neden bitfinex yerine binance? bir kere forklar konusunda daha hassas. yani elinizde olan bitcoin karsiligi forka dahil coinlerden verebiliyor. (refli uyelik olayinda uye olan kisiyede indirim saglayabiliyor-demisim oyle bir sey yokmus bu arada bugun ogrendim), ayrica fee konusunda daha hassas, kendi birimi var oradan daha ucuz fee oduyorsunuz.
    (bu arada bitfinex den binance a donmeme elestiri gelmis ancak binance daha uygun tercih sizin ref vs onemli degil benim icin bilen biliyor zaten)

coin ben aldigimda 1.15 civariydi. su an 1.48
    (1.60 2 aralik,
    2.25 4 aralik ,
    2.89 4 aralik gece,
    2.56 5 aralik
    3.25 5 aralik
    4 5 6 arttikca artiyor) civari.

bitfinex veya binance da kalmaya devam ederse artik ufak ufak 2 ye getirecek gibi. (-idi simdi 3leri zorluyor -idi simdi 4leri zorlayacak idi 6 lari zorluyor 7 olasi) ama buyuk bir exchange sitesinde yerini almaya baslayinca 4 - 5 uzeri ucabilir. (2018 sonu 5 olmasi yuksek olasilik-demisim o olasilik gerceklesti simdi 10 olabilir diyorum-ki an itibariyle 10 zor gibi) asil olay burda basliyor. 4 - 5 ken gaza gelip satmakmi yoksa hic bozmayip 2 sene sonra 40-50 usd ye cikinca satmak mi. olay sabirda ve iyi gozlemde.

edit.bana guvenmeyin ben hala sasiyorum nasil 0.00009a dusmedi ben aldim diye

ioata bitcoin hotcoin zitcoin nasil alinir?

bilale anlatir gibi anlatayim efenim,
    nasil iota alacagimizi anlatiyorum haliyle nasil bitcoin alacagiz vs o da dahil;

-ilk olarak elinizde usd, eu, tl, japon yeni, nikaragua porcosu falan var ve bunu bir crypto currency e cevirmeniz gerekli. bunun icin bir suru site var. ve bir suru degisken var. ben kendi yaptigimi size soyleyecegimdir. daha iyi bir yontem veya alternatifler icin arkadaslar altlara yazabilir. aha gel benden al diyebilir. bobrek.avi cikabilir.

-ben ilk giris icin cex.io kullaniyorum. ılk olarak bu siteye kaydolun. benim link var isterseniz burdan kaydolun isterseniz kendiniz direk siteden kaydolun onemli degil, referral yazan arkadaslara o kadar laf ettim ben niye verdim derseniz sadece bir arkadas ciddi ciddi referall varmi yardimimiz olsun size de diye istediginden veriyorum.
    buyrunuz.

-simdi siteye kaydoldunuz. bu arada aranizda btcturk paribu maribu osmanli coin gibi siteler var turkler ordan kaydoluyor diye soranlar var ben acikcasi sevmedim agir geldi o siteler ancak herhalde turkce oldugundan tercih ediliyor bilmiyorum. ama sizin tercihiniz. olay burda elimizdeki daha dogrusu kartimizdaki parayi cryptoya cevirmek icin araci bulmakta.

-cex.io ya kaydoldunuz. bu site kredi karti ile direk bitcoin vs almaniza izin veriyor ayrica sanal kartinda calismasi lazim (sanal kart olayinda , kart icin verify ederken sizden kartla resim istiyor, sanal kartda bu sikinti olabiliyor, sanal kartın bılgısayardakı resmı ıle selfıe cekersenız oluyormus, evet aynen boyle, ama en hizli atm kart ile aldım) ufak bir fee kesiyor fakat bu olay bir cok sitede mevcut,

siteye ilk girdigimizde verification yapmamiz lazim (para yukleyecegimiz kartin taninmasi icin) , id copy,kafa hacmi yapisi parmak boyu vs kil yun bir suru sey istiyor onlari hallediyorsunuz cok takilmayin uzun surmuyor ayrica fbi sizin bilgilerinizi kullanmiyor merak etmeyin.

verified oluyorsunuz ardindan card tanimlamaniz lazim. bir kredi karti tanimliyorsunuz. para yatirmak icin. atm karti olur sanal kart olur hepsini yapan cikti.

ardindan bitcoin veya ethereum alin. (ethereumda gonderme suresi bu aralar uzamis btc de alabilirsiniz)
    (deposit-siteye para yukle withdraw-siteden para cek bu kadar ingilizceniz olsun arkadaslar)

ama bunu almaniz icin alacaginiz bitcoin karsiligi dolar miktarini siteye yuklemeniz lazim.

ek-simdi fee ler konusunda soru geliyor her sitenin ayri ayrica siz cex.io dna yatirip bitfinexe gecirene kadar iota/btc paritesi degisebiliyor. yani adam sunu diyebilir 100usd yatirdim 10fee ama bakiyorum 85 degerinde iota alabildim. cunku ioata/btc paritesi diye bir sey var aksine feeden ucuzada gecebilirsiniz. sansiniz kalmis veya alis zamaniniza bagli.

yani direk kartinizla bitcoin almiyorsunuz. ornek olarak 100usd siteye deposite ediyorsunuz.(burada gene bir kac hata geldi durum su para yatirirken direk 100usd yatirmayin fee vs ve minimum withdraw rakaminida inceleyin) atiyorum 105 falan yatirin. ardindan site icerisinde trade kisminda 100usd karsiligi bitcoin aliyorsunuz. boylece elinizde bitcoin olmus oluyor.

-burada biraz kafa karisikligi olmus eger btc ile ilgileniyorsaniz cex.io da btc alinca isiniz bitiyor. ardindan wallet a atiyorsunuz. bir yerde acikladim onu. ıota almak icin btc yi direk cex.io dan binance a transfer ediyorsunuz. bunun icin cex.io dan withdraw deyin, gonderici adresi yazmanizi isteyecek , binance a gelin, yukarida funds, deposit withdrawals kismindan btc uzerinde deposit deyince verdigi adresi cex.io ya yapistirin.ıki kere kontrol edin dogru mu diye. sonra gonderin. boylece btc binance a varacak. sonra burda btcden iota ya exchange yaparsiniz. (neden yazdim cunku parayi blockchaine atip ardindan tekrar binance a atan arkadaslar olmus )

-ek adres- basta ben bunu bitfinex olarak anlatmistim ancak ardindan binance olarak degistirdim. binance diyenler olmus, daha basic gelebilir sitesi daha bir janjanli cunku. sizi mi kiracagim dedim gittin bir kac islem yaptim. uzun bir kullanimdan sonra bitfinex den daha iyi olabilecegine karar verdim. bu sebeple binance a uye olabilirsiniz.entry girisi binance a yonlendirmek adina duzeltildi.

simdi bu kisim sadece bitcoin almak isteyenler icin ioata kismi icin ilerde devam edecegiz. ben bitcoin alacagim bana yeter saklayayim dursun diyorsaniz. bu siteden bitcoini cikarmaniz lazim. cunku exchange siteleri guvenli ortamlar degil kapanir vs mal gibi kalirsiniz.

hemen blockchain adresine gidip ordan kendinize bir wallet aciyorsunuz cuzdan hesabi. wallet blockchain how open supergirl falan diye gugil amcaya sorarsaniz size aciklar. ardindan bu wallet a cex.io daki bitcoininizi aktariyorsunuz. olay bitiyor. ama dahada guvenli bir sey istiyorsaniz bildiginiz usb ye yada evdeki bilgisayariniza da bitcoini gonderebilirsiniz. bunuda gugil amcaya i want to save my bitcoin in my home in my bed yazarsaniz ogrenebilirsiniz.

gelelim iota ya. iotada durum biraz degisik cunku ioata veren exchange sitesi cok az. cunku yeni ve taninmakta. bu sebeple baska bir exchange sitesinden iota almamiz lazim. ben basta bitfinex kullaniyorudm ancak su an kolayliklar acisindan binance a gectim. gidip binance sitesine uye olunuz. guvenilir diyemem ama batarsa bitcoin dunyasi cokuse gecer cunku market hacmi cok yuksek.

aranot-bu konuda cok soru geldi binance veya bitfinex gibi siteler guvenilir mi diye, acikcasi market hacmi yuksek siteler kisa vadede topuklayamazlar. bizim icin gereken sadece 1 ay falan burda tutmak ardindan official wallet yayinlaninca oraya atacagiz. ama gene de deneyimli bir arkadasla konustum bu konuda kisa vadede bir sey olmaz olursa btc piyasasi coker zaten dedi. o kadar sansliysak zaten hic girmeyelim bu topa.

binance icin;
    yukarida detayli anlattigim gibi bitcoin deposit deyip cikan adresi, cex.io daki withdrawal dediginizde cikan bosluga yapistiracaksiniz. ardindan site icerisinde btc yi ioata ya cevirin. boylece atiyorum 100 dolar karsiligi aldiginiz btc karsiligi aldiginiz ioata niz bulunmakta. butun bunlari yapinca kur degisminden kil yunden yaklasik yuzden 10/15 kaybedeceksiniz. cok takilmayin ioata artacaktir diye dusunuyoruz. bu zararinizi kapatacaktir

bitfinex icin;
    ılla bitfinex derseniz burda bir hesap acin. ardindan buraya cex.io dan aldiginiz btc yi transfer edeceksiniz. bitfinex de deposit kismina girip exchange wallet kisminda adres goreceksiniz, bu kopyalayin cex.io ya donun btc withdrawal yapin ve adresi oraya yapistirin.
    (ister cex.io dan direk yapabilirsiniz ister mevcutta btc hesabiniz varsa daha onceden oradan direk yapabilirsiniz )
    ardindan site icerisinde btc yi ioata ya cevirin.

ek soru- transfer ettim para gozukmuyor?
    efenim asiri yogunluk var bu aralar. iotadan dolayi bitfinex ve binance da haliyle transfer sureleri uzayabiliyor. 1 saat 2 saat 4 saat, boyle durumlarda ilk yapacaginiz deposit adresi dogrumu aldiniz onu check edin. dogruysa bekleyin.)

sonuc olarak ioata almis olduk. eee peki bunu hangi cuzdana atacagiz. efendim yaklasik 1 ay icinde resmi cuzdan programi cikacaktir. onu bekleyin derim ioata sitede dursun program cikinca indirip ona atarsiniz. bu 1 ay icinde de batmayan bitfinex batarsa bu sansa olelim zaten bence kasmaya gerek yok.

ek not-bu iki siteye de kaydolurken security islemlerini yapin telefon kaydi vs sms ile giris bilmemne hepsi olsun piyasa heykir dolu. bitcoin piyasasi zencilerin elinde.

ek not-yok market hacmi yok devinimler boyle sekil sukul seyleri nasil takip edecegim derseniz buyrun muhtesem site burada coinlerin market hacimlerini ve gunluk artislarini gorebilirsiniz. ozellikle iota ya dikkat edin. bu aralar ilgimi ceken cortana (simdi uctu) var ancak alimi cok gicik hic bulasmadim.

ben telefonumdan takip edeyim fantazi yapayim derseniz bitfinexin kendi programi var appstore da indirin. ardindan alarm kurma kisimlari var. atiyorum ioata/usd 1.50 olunca veya ioata/usd 5.0 olunca bana uyari ver gibi. boylece arttikca salak salak telefonunuza bakar tebessum edersiniz. cex.io nun da kendi app uygulamasi var.

ama sonuc olarak herhangi bir coin olsada bunu sitelerde birakmayin bir sekilde kendi walletlarina atmaya calisin hatta bilgisayariniza gecirmeye calisin.

ek soru-diyelim 2 sene bekledik iota oldu 100 bin milyar balon ben yeter dedim cikacagim para hakikattan hesabima gelecekmi ?
    iste bu sebeple coini exchange sitelerinde cok tutmayin. exchange sitesi sahibi arkadas atiyorum ismi jonathan bitfinex. sabah kalkti ioata olmus 100usd. hop millet cevirmeye baslamis saga sola site karismis, jonathan ne yapar ..asktr ..asktr diyerek siteyi kapar kacar. yada federaller siteyi basar. amerikan baskani siteyi cokertir hersey olabilir. ve siz hic birsey yapamazsiniz mal gibi bakarsiniz. ama coininiz evinizde olursa sakin sakin ayakta duran bir exchange sitesine coini gonderir usd karsiligini hesabiniza alirsiniz. gercekten alirsiniz merak etmeyiniz. ama alamayacak kadar kotu ise her exchange sitesi, iste bu crypto currency nin bittigini gosterir. burda sunu tartismak lazim crypto currency gelecekte ayakta durur mu? durmaz mi? yatiriminizi bu minvalde yapmaniz lazim. cogu arkadasin dedigi aslinda dogru, bu olay bir bakima teknolojik bir yatirim ancak artis hizi beklenenden fazla oldugundan kimse arkasindaki teknolojiyi sorgulamadan para kazanma adina isin icine girmeye basladi. ama yargilamamak lazim cunku kisa vadede yuksek kazanc mumkun. aksine cok para da kaybedebilirsiniz.

ek not -bitfinex adresinde btc ioata cevrimi beyin yakabiliyor bir arkadasa yardimci oldum konusmayi aynen kopi peyst yapiyorum baskalarina da yarasin;
    soru-kardeşim şu bitfinex'ten alamadım bir türlü iota.
    0.00619433 btc var, ama alımı beceremedim. allah aşkına yardım eder misin rica etsem :(

cevap-ok ilk olarak sakin olunuz. :)
    simdi ilk olarak 0.00619433 btc kac iota eder onu bulmak lazim
    eot/btc orani simdi 0.0134
    yani 0.006194/0.0134 0.46 ise 46 adet iota alabilmeniz lazim
    bunun icin sitede sol ustte trading kismina geliyorsunuz. ardindan drop down menude iota ustune geliyorsunuz ardindan gelen yerde iota/btc seciyorsunuz
    cikan ekranda sol tarafta order form var, altinda limit yazan bir yer var ustune gelin onu market olarak degistirin. ardindan asagi tarafinda amount a 46 yazin (45-44 deneyin kurdan dolayi degisir) sonra exchange buy yapin. bu kadar :)

sonuc;

ben bu konularda muhtesem tecrubeli , iota belediye encumen uyesi, bitcoin kaymakami degilim mutlaka daha iyi usul ve yontemler vardir bu sebeple comkurmeyiniz tas atmayiniz. sorumluluk kabul etmem. gidip evinizi barkinizi yatirmayiniz sacmalik. sdece aciklayici olmayan bir suru entry gorunce daraldim bu kadar detayli yazdim. ımla hatalari icin kusura bakmayiniz.

ek not;vay arkadas donation linki soran oldu, gozum yasardi buradan paylasırdım ancak kucuk buyuk harf sıkıntı olabılır pm atınız

son not, bakiniz bu isler hic bir zaman kesin degildir ve risktir. para batar site coker vs. o yuzden temkinli olun sorumluluk kabul etmem yatirim tavsiyeside degildir.

ek not- cloud miningdir kildir yundur uzun vade kazanimlar , btc nedir ne oluyor nasil alacagim falan derseniz iliski selebritimiz limon kimyon zorro nun yazdigi su entry de gayet detayli ve bilgilendirici (bkz: #72589261)
  • buranın çoluk çocuk olduğunun bir ispatı; adam ilk bitcoin almanın yollarını soruyor bir kaç entry öncesinde şimdi iota 10 dolar olacak diyor.

ne ara uzman oldun ne ara bu öngörüyü verecek bilgiye sahip oldun ya pes.
  • cumertesi günü 1.57$ den eser miktarda aldığım, pazartesi nolmuş lan bizim iota diye bakınca artışı görüp 2.6$ dan bir eser miktar daha aldığım kripto para birimi.
    o günden beri de uyku uyuyamaz oldum sözlük. bu soktumun para birimi bana kafayı yedirtti 3 kuruş param 9 kuruş olunca zengim oldum sandım amk. saatlerce iş kurma planları yapıp zengin olunca para harcayacağım yerleri planlıyorum. bendeki konuşmaları görseniz 3 gün önce borsa ne bilmeyen adam direnç noktası diyor, kaldıraç diyor volatilite diyor ama yanlış diyor. iyice kendimden tiksinmiştim ki düşüşe geçince önce biraz normale döndüm. şimdi de ocağım sönmüş evim barkım yıkılmış gibi tribe girdim. haftasonları simit mi satsam diye düşünüyorum.
    kısacası benim gibi büyük hayaller peşinde küçük adamlarsanız girmeyin bu boka.

edit: bu boku almamda emeği geçen cladoceran arkadaşa teşekkürü borç bilirim. tüm sorularımda yardımcı oldu. zengin olursam ona cip alacam.
  • sırf referanslı bağlantı paylaşmak için yalandan tekrar tekrar rehberler hazırlıyorlar. lan insan gibi koy linkini siktir git. ne ayak yapıyorsun.
  • baslikta milyon kez yazilmis olmasina ragmen hala turk lirasini iota'ya nasil cevirebilecegini soranlar var. ya ben sizin okudugunuz okullari yasadiginiz hayatlari sikeyim amk. nasil hayatta kaliyorsunuz olm siz?
  • kripto para birimlerine ve özellikle borsada al-sat yapma mevzuları ile uzun süre uğraşmadıysanız , lütfen bu tavsiyeme kulak verin , sonra çok üzülürsünüz ahlar vahlarla dünyanız kararır.

- kripto dünyası bolca hype(milletin sürü halinde birbirini gaza getirmesi) ve spekülasyondan ibaret. örnek için bitcoinin 2012 ve 2017 ocak tarihleri arasındaki fiyat grafiğine bakın.
    - asla kredi çekip , ev araba satıp bu işlere girişmeyin. yatırım yaptığınız parayı kaybettiğinizde , bu para sizi hiçbir şekilde ekonomik yönden etkilememeli.
    - 24 saat pc başında değilseniz , kesinlikle al sat işine girmeyin. eğer ilk yatırımınıza dokunmayıp beklerseniz , al sat işlemlerinize göre daha fazla kar edeceksiniz. bunu çevrenizden , forumlarda bu işlerle uğraşanlardan bizzat görebilirsiniz.bu dediğim ıota için geçerli , çöp ıco'lardan bahsetmiyorum.

şimdi ıota'ya özel bölüme gelelim :
    - ıota nın ıot kısmı ınternet of things den gelmektedir.önce bu terimi bolca araştırın. sonra -
    ıota'nın bitcoin ve diğer kripto paraların mevcut sorunlarına ne gibi çözümler getirdiğini okuyun : mesela transactionlardan hiçbir ücret alınmaması , tangle'ın blockchaine göre üstünlükleri gibi.
    - ıota henüz early beta aşamasında yani henüz geliştirme sürecinin çok başlarında.ortaya çıkmış , ,kendini kanıtlamış, büyük çaplı hiçbir projede henüz kullanılmıyor.
    - hali hazırda bu teknolojinin çözmesi gereken büyük sorunları var. mesela henüz doğru düzgün çalışan bir digital walletı yok.çalışanlarda sorunlu. transaction hızı yavaş, herhangi bir exchange'dan walletınıza para aktarmak isterseniz 12-24 saatleri bulabiliyor transferin gerçekleşmesi.aynı wallettan 2 sefer para gönderirseniz , hacklenmeniz olası.
    - tangle teknolojisi şimdilik blockchaine göre üstün gözüküyor. yalnız bildiğim kadarıyla yarın büyük firmalardan birkaçı biraraya gelip , ıota'yı dışarda tutarak sadece tangle teknolojisine yoğunlaşabilir.

iyi senaryo :
    ıota'daki tüm bu sorunlar kısa vadede giderilebilir , ıota'ya rakip bir teknoloji çıkmayabilir. birkaç seneye ıota bitcoinin tahtına oturabilir

kötü senaryo:
    ıota'nın vaadlerinin kısmen veya çoğunun kolpa olduğu anlaşılır. şu an görüştükleri microsoft,vw , fujitsu vs sırayla ıota foundatationa siktiri çekebilir. google , amazon vs kendi kripto para birimini ve teknolojisini yayınlar(bu bence kesin gerçekleşecek) ıota geri plana düşer.
    bu dayılarda , beceremedik gidiyoruz gençler der kimsede bir şey diyemez.

sonuç olarak :
    yatırım yaptığınız şeyin neler vaadettiği , gelişimini , handikaplarını az çok takip ederseniz , işler kötü gittiğinde en az zararla yırtarsınız.
  • inanmazsınız, yatırım tavsiyesi veriyorum: bu başlığı okuyun.

örneğin 29 kasım 2017 tarihinden itibaren “bunu nasıl alırım yardımcı olun” yazan herkesi bir güzel engelliyoruz. zira bu entry (bkz: #72464354) yazıldığında bu kadar detaylı olmasa da, direkt bilal’e anlatır gibi anlatmıştı adım adım. bir zamanlar bu sözlükte aramaya inanmayanları yerin dibine gömüyorduk ya hani, o hesap…

sonra ref’li link verip ref olduğunu açıkça belli etmeyen arkadaşları engelliyoruz. bu insanlar çıkarı olmadan "bilgi" paylaşmayan kişiler demektir. sözlüğe yazacakları size hiçbir şey katmaz.

ardından ref’li link verip, ref’li olduğunu belli eden ama yazdığında hiçbir katma değer bulunmayan arkadaşlara bir bakıp, düşünüyoruz. bu kirlilik yaratsa da "o kadar da kötü" olmayabilir, karar sizin.

en son ref’li linklerini bit.ly ve goo.gl gibi kısaltmaların arkasına saklayıp (ve tabii ki refli olduğunu belirtmeyen) köftehorları engelliyoruz.

bir de bunun ultra ekmekli köfte versiyonu var ki: her crypto-currency başlığına (hemen hemen) aynı entry’i yazıp tamamında bit.ly ile referans veren arkadaşlar var. bu nedir yahu? (bkz: ethereum/#72755611) (bkz: kripto para birimi/#72753698) (bkz: bitcoin mining/#72733528) (bkz: bitcoin/#72732615)

sırada “ben bununla uğraşamam, benim için alacak adam yok mu?” yazan arkadaşlar. bunları ben nargile cafeden çıkmayıp sahibinden.com’da babasının parasıyla spor araba bakan, ama arkadaşına çay parasını kitleyen, yatırım aracı buldu mu düşünmeyip atlayan ama atlarkan başkalarının kafasına basan, düşüp çenesini yardığında da kafasına bastığı arkadaşını suçlayan tipler olarak hayal ediyorum. gönül rahatlığıyla engelliyoruz.

nooldu? sözlüğünüz bomboş kaldı. niye? çünkü herkesi engelledik. çünkü geçen sene donanımhaber ölücülerine ayar veren sözlük ahalisi el ele verip bütün crypto-currency başlıklarının suretine tükürdü. hashflare başlığına hiç bakmayın mesela, kör olabilirsiniz. (eskiden bu anlatımlı başlıkları "yeni başlayanlar için x" diye açardık, ne bileyim başka mecralardaki temsiliyetimizi ifade etmek için "sözlük yazarlarının hashflare hesapları" falan derdik... "beni yeşillendirin" temalı entry yazacak kadar yüzsüzsek bile en azından sonrasında silerdik ya da edit'leyip öğrendiğimizi paylaşırdık... her cümleyi üç noktayla bitirmez, bu kadar uzun parantezler açmazdık...)

velhasıl, burada dönen çılgınlık dışarıya olduğu gibi yansıyor. dün barda laptop’ımdan slushpool’daki miner’ımın durumuna bakıyordum. ekranın bi köşesinde bitcoin yazdığını görmüş olacak ki bira getiren kız iota hakkında sorular sormaya başladı. muhtemelen sözlük yazarı falan değil ama buraları okuyup daldı içine. kendisi gibi neredeyse hiçbir teknik bilgisi olmayan, muhtemelen öğrenci olduğu için gelirinin bir kısmını atıp “unutunca” kendi kendine büyüyeceğini hayal eden çok insan var dışarıda. sizin ref’li linkleriniz sizce onlara bir zarar vermiyor ama başlığın içine tükürdüğünüzden çöpün içinden okunacak kitapları zor buluyorlar, bulduklarında da sayfaları yabış yabış oluyor.

okumak demişken, şu iota başlığına tangle’ın whitepaper’ı hakkındaki teknik endişelerimi yazacaktım, vakitsizlikten yazamadım bir türlü ama başlığı takip ettikçe içim burkuldu. entry’i de evernote’un derinliklerine gömdüm. başka bahara artık. benim über kıymetli entry'min yokluğu sizi endişelendirmeyebilir ama yazmaktan tiksinen ilk kişi olmadığımı hayal ediyorum.

şurada adam akıllı yazıp, ref'li link verip açıkça bunu söyleyen kişileri tenzih ettiğimi belirtmeme gerek yok sanırım.

o yüzden yatırım tavsiyesi: bu başlığı okuyun, elek gibi resmen. sözlüğüm tertemiz oldu. az daha zorlasam iota başlığında tek entry görecem.
  • hala anlayamamış olanlar ya da televizyonunu yeni açanlar için referanssız olarak geldim. zaten hiçbir zaman referanslı gelmedim, dilenci miyim amk.

referans verenlerden bunaldığım için referanssız şekilde anlatıyorum. yılda 10 dolar kazanacak diye sözlüğün içine sıçan adamları engelleyip geçin. insanların bilgisizliğinden faydalanmaya çalışan sivrisinekler. kan emici diyemiyorum, zira gerçek anlamda sivrisinek kadar kan alabiliyorlar. 1 cent için yaptığı hareketlere bak adamın. neyse.

anlatıyorum. en basic markete giriş dersi. öncelikle komisyon oranları, kart verification'ları, dertler çileler analizler kasmadan en basic şekilde bir paribu.com hesabı oluşturun. isterseniz btcturk.com hesabı da oluşturabilirsiniz. ben paribu kullanıyorum. ikisi de aynı kesintiyi yapıyor. 0,00050000 btc kadar.

paribu hesabımız var. hesabınızı verify edin, onaylatın, artık ne diyorsunuz. sözlük üyeliği almayı başardıysanız bunu da çözebilirsiniz, kimlik fotokopinizi vs gönderiyorsunuz, bekliyorsunuz. bunu da hallettik. büyük ihtimalle riske girmek istemeyeceksiniz, zira markete çok yabancısınız. yatırın bir 500 tl, çekinmeyin.

para yatırma işlemi de gayet basit, halledersiniz. şöyle;
    https://i.hizliresim.com/wgorvq.png

parayı yatırdınız, artık hesabınızda sağ üst köşede atıyorum 0,00123456 btc / 500 tl yazacak. yani 500 tl kadar btc varlığınız görünecek. bu değer btc'nin değerlenip değersizleşmesine göre aynı şekilde farklılaşacak.

paranızı dilerseniz burada unutup gidebilirsiniz. btc yükseldikçe yükselir, düştükçe düşer. ben 1 yıl bakmam deyip yatırıp giden çok adam var. ha ben biraz daha içine gireceğim, bitcoin'im ile * altcoin'lere yükleneceğim * diyorsanız sizi türk marketlerinden çıkartmamız gerekiyor. paribu'da btc dışında işlem yok.

sizi nereye alıyoruz, binance.com'a. binance, çinli kardeşlerimizin bize bir armağanı. mobil uygulaması harikadır, indirin.

şimdi efendim binance hesabı açıyoruz. binance üzerinde hesabı verify etme biraz daha detaylı. kimlik bilgileriniz ve bir selfie çekmeniz istiyordu yanılmıyorsam. selfie'nizi çekerken elinizde o günün tarihi yazılı bir kağıt tutuyorsunuz falan. hepsini basit şekilde anlatmış. verify etmenizin sebebi çekim limitinizin artması. verify etmezseniz 24 saatte sadece 2 btc çekebiliyorsunuz. atıyorum her şey çok güzel gitti, sizin 5 btc'niz var. btc coştu gidiyor, olum balon patlayacak ben bunu çekeyim derseniz çekemezsiniz, çünkü verify etmediniz. o yüzden verify edin. verify ederseniz 100 btc'ye kadar izin veriyor. bir üst verification daha var, ona gerek yok bence. o kadar zengin bir adamsanız zaten şu an sözlükte bunu okuyor olmazdınız bence. devam edelim.

paramız hala paribu'da. bunu binance'e aktaracağız ama artık bir fark var, tl olarak değil, tl karşılığı olan btc değeriyle aktarıyoruz. bunu nasıl yapacağız peki? binance hesabımızdan aşağıdaki adımları izleyelim.

https://i.hizliresim.com/0g52g9.png
    birinci adım olarak funds kısmından deposits withdrawals kısmına geliyoruz. burası bizim varlıklarımızı gözlemleyebildiğimiz yer.

https://i.hizliresim.com/ro56n6.png
    ikinci adım olarak 1 yazan bölüme bakalım. burada bizim binance üzerindeki btc ve artık usd değerimiz yazacak. şu an baktığınızda sıfır görünüyor haliyle, zira parayı henüz atmadık. devam edelim.

https://i.hizliresim.com/a1zbz5.png
    üçüncü adım olarak btc yatırmak istediğimiz için listeden btc'yi buluyoruz ve deposit kısmına tıklıyoruz. çünkü btc yatıracağız. çekecek olsaydık, withdrawal diyecektik. deposit'e basınca aşağıda btc deposit adress görünüyor olacak. peki bu ne demek?

şöyle düşünelim, binance'in iban numarası gibi. paribu'daki btc'mizi aktarmamız için, binance bize kendi hesap numarasını veriyor gibi yani. bu adres linkini kopyalıyoruz ve devam ediyoruz.

https://i.hizliresim.com/mj9821.png
    geldik emektar paribu'ya tekrardan. paribu'da bitcoin çekme kısmına geldiğimizde bizden cüzdan adresi istiyor. az önce kopyaladığımız adresi ve çekmek istediğimiz btc değerini yazıp devam diyoruz.

size belli sms'ler ya da e-mail'ler gelecektir, onaylıyorsunuz ve paranız artık çin'de.

buraya kadar anlatabilmişimdir umarım. devam edelim.

binance'e girdik değil mi. girdik. gelelim meşhur sayılarla dolu, bakınca bu ne olum dediğiniz ekrana. en basic şekilde anlatıyorum demiştim, rahat olun. işinize yarayacak kadar anlatacağım, kalanını kurcaladıkça, farklı yazarların entry'lerini okudukça kendiniz çözeceksiniz zaten.
    https://i.hizliresim.com/yog5bd.png

şimdi arkadaşlar. öncelikle bu ekran alış ve satış işlemlerinin anlık olarak gözlemlendiği bir yer. orta üst bölmeden saatlik, günlük, haftalık değişimleri de görebilirsiniz.

sağ panelden 1 yazan kısımdan iota'yı seçiyoruz ya da artık hangi coin ile ilgileniyorsanız. elimizde 500 tl'lik btc vardı ve atıyorum bunun hepsiyle iota alacağız, o denli kararttık gözü.

geliyoruz 2 ve 3. bölmelere. iota'mızı buradan alacağız. eğer ki güncel değeri neyse ve beklemeden almak istiyorsanız 3. bölme olan market'ı seçip istediğimiz miktarı giriyoruz. işte 5 tane almak istiyorum, 100 tane almak istiyorum gibi.

e benim btc ile kaç iota alabilirim ki? bunun için de altta %lik dilimler var. orada %100'e basarsanız size mevcut btc'niz ile kaç iota alacağınızı gösterecektir. eğer beklerim ben, risk almam derseniz de 2. bölmeye geliyorsunuz ve oraya iota hangi değerdeyken almak istiyorsanız yazıyorsunuz. atıyorum iota 0,00027234 iken değil de 0,00022000 iken al diyebilirsiniz. bunu yazıp, miktarı belirtip buy iota diyorsunuz.

artık elinizde bir miktar btc kaldı, zira küsürattan kurtulamadığınız için elinizde dilenci parası gibi btc'ler kalacak. ve yüklü bir iota'nız var, hayırlı olsun.

satış da yine aynı şekilde. şu an iota için stabil bir cüzdan yok. o yüzden iota'yı btc'ye çevirip "sell iota", onu da aynı şekilde paribu'ya aktarabilirsiniz.

artık delirmiş gibi artmış mı azalmış mı diyerek takipte bulunabilirsiniz.

paribu haricinde cex.io da kullanabilirsiniz ama ben bir kez kullandım, zorda kalmadıkça kullanmam sanırım. zira %3 gibi aşağılık bir komisyon kesiyor. ayı evlatları.

genel bir bilgi verebilmesi adına coinmarketcap de iyi bir sitedir. kurcalayın, olayın nasıl döndüğünü anlamanıza yardımcı olur.
    https://coinmarketcap.com/all/views/all/

lütfen bana azalır mı artar mı hocam ne yapalım diye sormayın. bir öngörüm var ama kaynak elbette götüm. yani kendi gözlemime göre yaptığım şey beni patlatabilir de. o bakımdan kurcayın, çok güvenmediğiniz bir analiz üzerinden hele hele buradaki entry'ler üzerinden yatırım asla ama asla yapmayın.

referanssız entry'leri destekleyin, referans ile ortalığın içine sıçanlara karşı da bir duruşunuz olsun. yıllık 10 15 dolar kazanmak adına bu kadar takla atmak biraz gülünç.

haydi kolay gelsin.

edit: binance olur başka bir şey olur, hepsinde google authenticator ile 2 aşamalı korumayı etkin hale getirin. eğer google authenticator'ınız yoksa da indirin. ben oynadığım oyunların hesapları için bile kullanıyorum. google authenticator size her login oluşunuzda 6 basamaklı bir kod verecek. şifreye ek olarak bunu da her seferinde girmeniz gerekli. güvenlik açısından şart. dilerseniz sms ile logini de aktifleştirebilirsiniz.

edit 2: gelen soruları da buraya iliştireyim, herkes görsün.
    - withdrawal yani para çekme işleminde cüzdan adresi yanında label yazıyor, o nedir?
    + yazılan cüzdan için bir etiket, isim. bir sonraki çekiminizde otomatik olarak o yazdığınız label'ı hatırlatmak amaçlı.
  • son iki gundur bitcoine olan kalkismadan buyuk hasarlar almis coin
    en cok danisilan sorularin (oeoeoe soru mu geliyor mu ehuehe demeyin kurekle vururum,geliyor ki yaziyoruz.) ortamlarda konusulan sey su, gittim en yuksekten yuzbinmilyor tane btc, iota,hotcoin,zotcoin aldim ama simdi bir bakiyorum gozumun onunde eriyor satsam mi?

ozet (okuyamadik paramiz yoktu diyenler icin);
    satmayin. satmayin derken aa dustu hemen satayim diyerek bilincsiz davranmayin. btc inis ve cikislarini takip edin su an 13.920 seviyesinde, 10961 e kadar dustu (binance), bunun tekrar 12500 seviyelerine gelince elinizdeki coini takip edip coini hold edenlerin tepkisine bakiniz. alan satan depth grafigine gore stop loss veriniz. yok anlamiyorum ben derseniz hic bir sey yapmayin coini elinizde tutun. en kotu usd yapin cikin.

detay(doktur, muhendis, armator olanlar icin);

bunun gibi kriz ortaminda yapilmasi gereken seyler ;

1. kural ne yapacaginizi bilmiyorsaniz hold edin.

2. stop loss,stop limit, stop loss,stop limit, stop loss...
    elinizde tanesi 1 usd den olan bir seyi yuzdesel olarak 0.75 usd ye dustugunde yuzde 50si, 0.50usd ye dustugunde yuzde 50 si satilsin gibi satis emirleri verin. (yuzdeleri kafaniza gore ayarlayabilirsiniz tabi) boylece 1 usd lik yatiriminiz 0.50 ye duserse 0.75ten sattiginiz icin 0.5usd den tekrar alabilirsiniz vb varyasyonlar. gidip illa hold edecegim diye 1usd den 0.2 usd ye inmesini 2 gun boyunca izleyip hadi bakalim ne zaman cikacak demeyin. yok ben olumune hold ederim derseniz bu is long term e girer. coini alin. 1 sene sonra bakin.

3.bir coini asla ama asla aldiginiz zamanki kurundan asagi bir kur karsiliginda elinizden cikarmayin. panic sell dedigimiz aman dusuyor aman dustu deyip elinizden cikarirsaniz bir daha o coine daha once girdiginiz kurdan girme sansini kaybedebilirsiniz. ama elinizden cikarin derken stop loss ile karistirmayin. bariz lineer dustugune inandiginiz coini belli bir yuzde elinizden cikarip dusuk fiyattan alabilirsiniz.

4. marketi iyi takip edin. market hacmini iyi takip edin. coin degeri dusuyor olabilir. ancak ben hacminin 3.2 sini kaybedip usd degeri artan bir coin yerine, hacmini 4e katlayip usd degeri azalmis bir coini tercih ederim. cunku bu beklentilerin oldugunu gosterir. coinin hacim artisi ve gunluk sirkulasyonu her zaman cok onemlidir.

5.krizi firsata cevirin.
    bir cok coin dip gormus durumda. veya dibi gormekte.ıyi takip edin. iota hemen alin, xrp dusebildigi dipte alin, ltc dusunmeyin alin,trx dusunebilirsiniz (guven kaybi cok bu arkadas), girin coinmarketcap sitesine ilk 10 hacmi yuksek coine bakin. historical high ve low degerlerine gore diptelerse toplayin. bilgisayari kapatin. 3 ay sonra actiginizda tesekkur edersiniz.

6.bu isler risktir.
    risk alan insan kazanabilir ve kaybedebilir. bunun bilincinde olun. gidip kredi cekip bu ise girmeyin elinizde olan paranin hepsiyle girmeyin. cok kisi gectigimiz iki gunde yanlis trade ile binlerce usd kaybetti.

7.ve her zaman ilk hedefiniz anaparanizi yatirdiginiz parayi geri cikarmak olsun.

ek-hangi coini alacaksaniz o coinin basligina girin ve ustte sukela tumu yaziyor onu basin. boylece aptal aptal yorumlardan siyrilarak basligin okunan entrylerine ulasirsiniz. nasil alinir ne yapilir vs vs bu gibi seylerde bunlari kullanin.
  • bo koono ortmoyor doyo sovonloron toknolojoylo ozokton yokondon olokoso yok..

bak bak, sığıra bak, sanki kendisi tangle mimarisinde para/bilgi transfer sistemleri kurup, bankacılık sistemleri geliştirecek, haberleşme altyapısı kuracak..

ulan babamın oğlu mu iota, ne demek tek bekledikleri şey para kazanmak, ya ne olacağdı?

bolu çimento hissesi alan adam, ülkedeki inşaat sektörüne hayranlığından mı alıyor sanıyorsunuz? ya da müteahhitler mi alıyor bolu çimento hissesi?

"bolu çimento'nun fiyatı artmıyor diye sövenlerin çimentoculukla alakaları yok" diyor musunuz?

ereğli fabrikası çok modern ve ileri teknolojiye sahip bir fabrika ve oyka grubuna bağlı oysa ki, e laf etmeyelim..

forex'te japon yenine girip zarar eden adama da "senin japon kültürüyle uzaktan yakından alakan yok karşim" diye mi çemkiriyorsunuz veya?

ulan şurda iki yatırımcılık oynayacaz, ona da gelip bilgiçlik taslayan deliler musallat oldu.

edit: gözü kanayan şahıs bu teknolojiye inanıyormuş. sonra da hoca demiş ki "e teknolojiye inanıyorsun da çimentoya neden inanmıyorsun?"..
hesabın var mı? giriş yap