• geçen burada kendi kendime konuşurken ve kamyon olmak isteyen bir çocuğu hatırlayınca düşündüm, çocukların büyük bir bölümü bir kaç yıl öncesine kadar astronot olmak istiyordu. şimdi ne istediklerine rufailer karışıyor ama uzayın ve astronotluğun bilinmediği zamanlarda da şoför olmak istiyorlardı. arabanın bilinmediği zamanlarda ne olmak istiyorlardi diye sorarsan o zaman da ata binmek istiyorlardı. çocuk beyaz türkse "at binmek" de olur sizi mi kıracağım, ama işte at henüz evcilleştirilmemişse ya da kolomb öncesi amerika'da, mayalarda falan at olmadığı için koşucu olmak istediklerine de adım gibi eminim. koşmanın bilinmediği bir zaman yok, koşamıyorsan aslanlar seni yiyor, insan yiyen aslan istatistiğine meze oluyorsun yine o konulara girmeyelim konu dağılmasın.

nihayetinde çocuk dediğin hızlı giden bir şeylerin üstünde olmak ya da hızlı gitmek istiyor. önemli olan bu ve çocukluğun doğasında hızlı gitmek var. bu konuda kişisel gelişim kitaplarına geçmesini istediğim şu an aklima gelen bir diğer özdeyişimi de unutmadan buraya nakşetmek isterim: "yavaş olan insan hızlanmak, hızlı olan insan yavaşlamak ister".

neyse, işte tahmin edebileceğiniz gibi astronot olmak çocukluk arzularına takılıp kalmak demek; binlerce kişi arasında çocukluk arzularina en başarılı şekilde takılı kalan sen olduğun için seçilebilmen ve astronot olabilmen demek. uzaya gidiyorsun, insanlık için büyük ama benim için küçük bir adım diyorsun, herkes alkışlıyor ama kimse çocukluk arzularına takıldığının farkında değil. ne kişisel tarihinde ne de insanlığın tarihinde hiç bir ilerleme olmuyor. sürekli çocuk kalıyorsun, insanlık desen hepten çocukluk arzularıyla başbaşa kalmış oluyor, armstrong desen enfant teribilin önde gideni oluyor.
    insanlığın aya gitmesi konusundaki fikirlerim kısaca böyle, arzederim.
  • gotu kalkmis olmanin en uc noktasidir, "siz tum dunya biraraya gelseniz su adimi atamazsiniz" demektir. ben sana astronot olamazsin demedim, adam olamazsin dedim..
  • na : neil armstrong
    ho : houston

na - evet modulden iniyorum, aya ayak basmak uzereyim..
    ho - aman neil, sag ayakla, bismillah de..
    na - evet houston, insan icin kucuk insanlik icin buyuk bir adim bu..
    ho - hayirlara vesile olsun insaalllah!
    na - o ne! houston karsimda bir uzayli var, elinde bir pankart tutuyor..
    ho - ne yaziyor, okuyabildin mi?
    na - "bii zim si ki miz dee deee gil"
    ho - aaaa..
  • acaba o söz neil'in aklına o an mı geldi yoksa önceden bir kağıda yazıp ay'a inince mi söyledi diye merak ettiğim söz.
  • garip olan, bu laf söylendiğinden beri sanki hepimiz gerçekten aya ayak basmış gibiyiz. sıradışı birşey değil sanki ayda yürümek. uçağa dahi binmedim hayatımda ve aya giden insan sayısı iki elin parmaklarını geçmez. ama ayda yürümek garip değil gibi geliyor tüm bunlara rağmen. şaşkınlığımızı yitirdik.

edit: 12 kişiymiş
  • 1201 alarmina ragmen basarili inisi kanitlayan sozler. armstrong bu cumleyi sarf ettikten bir muddet sonra, bu cumleyi kendisine karisinin onerdigini soylemistir.
  • neil armstrong'un ay yüzeyinde ilk attığı adım hakkında söylediği cümle. doğrudur, güzeldir.
  • ben marsa adim atan ilk adam olsam soyleyecegim cumle. yaraticilik yoksunu muyum neyim?
  • nixon in, " simdi de mars a inme planlarina basliyoruz " demesine yol acmis cumle. ama tabii nasa tarafindan $24 milyar kadar kucuk bir meblag talep edilince meclis $5 milyon uzatip, " simdilik bununla idare edin" diyerek kibarca red etmis.
  • ilk ben kullandiydim bu lafi yurumeyi basardigimda.neil aya gitti kaymagini yedi.her sey ona uyarlandi sonra.benim kardesim bu laf.pederlen valideye sorun inanmiyosaniz.hatta konusmayida ayni anda sökmüsum.ilk cumlemdir bu.ilk soyledigim kelimede benim dir.bundan zaten bencil omusum benim lafim bu diye ortaya atilmamda bu yuzden.
hesabın var mı? giriş yap