• inanılmaz aile 2'ye bugün oglumla gittim. acaba kulaklarim beni yanıltıyor mu diye düşündüm sinemadayken. eve gelir gelmez aşağıda aşağıda paylastigim pasajları bir kez daha kontrol ettim. okuduğunuzda siz de inanamayacaksınız!

--- spoiler ---

"... oturmuş, sizin çözmeye üşendiğiniz sorunlarınızın bir süper kahraman tarafından çözülmesini bekliyorsunuz. süper kahramanlar, gerçek deneyimler yerine yalnızca uyarılmaya programlanmış akıl dışı tutkunuzun bir parçası..."

"konuşmuyorsunuz, tartışma programları izliyorsunuz. eğlence programlarını izlemek için deliriyorsunuz. seyahat, ilişkiler, risk, tüm anlamlı deneyimler size, uzaktan izlemeniz için paket olarak veriliyor..."

"böylece izole*, pasif** ve gözü dönmüş tüketiciler olarak kalıyorsunuz. koltuklarınızdan kalkamıyorsunuz. ter döküp gerçek yaşamın içine katılamıyorsunuz.
    *kamusallıktan uzak, korunaklı
    **r. sennett, kamusal insanın çöküşü, "[pasif izleyici] kavramı.

"süper kahramanların sizi korumalarını istiyorsunuz. ve kendinizi daha güçsüz hale getiriyorsunuz..."

"bu arada sizinle ilgilenildiğini söylüyorsunuz. sanki geleceğiniz size sunuluyor
    ve haklarınız savunuluyor gibi. böylece sistem yüzünüze gülerken aslında hayatınızı çalıyor...

--- spoiler ---
  • animasyon değil de bildiğin canlı kanlı film olsa gişede rekor kırar. o derece ciddi, tutarlı, heyecanlı ve komik. çocuk filmi deyip gitmezlik etmeyin, çok şey kaçırırsınız.
  • fantastic four dan daha iyi bir fantastic four filmi olmuş.
    arada çaktırmadan kaliteli toplum eleştirileri de yapmışlar yer yer.
  • sinema sektörü ne tür mal değneklerinin elinde lan bu ülkede? star wars'un 2 sene gecikmeli vizyona girdiği dönemlerde miyiz hala yavşaklar? gelecek hafta izleriz sandığım film eylül sonu vizyona giriyormuş hassiktirin oradan! sinemaya gideni siksinler torrent diye bir şey var.

edit: asıl vizyon tarihi geldiği için olsa gerek, cinemaximum'da popüler kategorisinde görülebilen film-di. sonra fark edip kaldırdılar. dağıtımcı firma mı yoksa cinemaximum mu yoksa zaten ikisine de sahip olan kodamanlar mı bu rezilliğe sebep kimlerse topunun abv.

izledim editi: olayların çabuk ve kolay çözülmesini ilk izleyici kitlesi büyümüş olsa da incredibles'ın hala çocuklara hitap etmesine bağlıyorum. fakat burada yazıldığı kadar rahatsız etmedi beni. izlediğimiz nice süper kahraman filmlerinden kat kat iyi bir villain vardı ve verdiği mesajlar her yaşa hitap ediyordu. tüm salonlarda dublajlı olarak vizyona girdiğini okudum, indirdiğim için altyazılı izledim ama küçüklükten dublaja alıştığımız için sanırım lastik kız'ın garip aksanından habersizdim. açıkçası filmine sonuna kadar anca alıştım. ha bir de, hepsinden çok edna'yı özlemişim.*
  • e başrol kadın olsun filmin kötüsü de kadın olsun ne olacak kardeşim. yeteri kadar erkek baş kahramanlı film yok mu dedirten eleştirilere sahip film.
  • koskoca film tüm türkiye'de dublajlı olarak vizyona girdi. tek bir salonda bile altyazı seçeneği yok, bu rezalettir.

dublaja iyi yapılmış diyebiliriz ama dash'e flash deme ısrarları anlamsızdı. kardeşim flash dc karakteridir.

ilk filmden 14 yıl sonra çıktı ve ilk filmin tam olarak devamı olması çok tatlıydı.

onun dışında hayvan gibi iyi filmdi. animasyon olduğuna bakmayın, çoğu aksiyon-komedi filmine bin basar.
  • abd'de vizyona girdiği ilk hafta sonunda 180 milyon dolarlık hasılatla, 135 milyon dolar hasılatlı finding dory'i geçerek tüm zamanların en iyi açılışını yapan animasyon oldu...

http://www.boxofficemojo.com/news/?id=4408
  • 14 yıl önce ergenliğinin başında izleyenlere saygı duruşu niteliğinde alt metinler sunan film yapmış pixar. evet pixar kuşum, biz artık baya büyüdük ve sen çocuklara pek göstermeden yaptığın toplumsal analizinle bizi yine derinden yakaladın. yerim. xoxo.
  • disney pixar ortaklığının yeni ürünü ıncredibles 2, tam 2004 yılındaki ilk filmin bıraktığı yerden devam ediyor. ilk filmin de yönetmeni olan brad bird (ratatouille, mission: ımpossible - ghost protocol) "neden 14 yıllık bir ara" sorusuna "sadece devam etmiş olmak için zorlama bir iş yapmak istemedim, parr ailesi ile ilgili iyi bir hikaye oluşmasını bekledim" diye cevap veriyormuş. iyi ki de beklemiş. genelde devam filmleri ilk filmin seviyesini koruyamaz ama bu, ilk ıncredibles'dan da daha iyi bir film. yönetmen brad bird'ün animasyonlar arasında bir de tom cruise'lu mission ımpossible filmi çekmiş olması sürpriz değil, çünkü aksiyon sahnelerini tasarlamakta ve uygulamakta çok usta bir isim kendisi. bir animasyon olmasına rağmen ıncredibles 2'deki aksiyon sahneleri birçok animasyon olmayan aksiyon filminden daha heyecanlı, daha nefes kesici. pixar'ın artık alıştığımız gösterişli animasyonunun ve özellikle jack-jack'in sürüklediği komik sahnelerin yanı sıra, besteci michael giacchino'nun 60'ların ajan filmlerini hatırlatan ve bol nefesli çalgılar içeren harika müziği filmin ana unsurlarından biri olup çıkıyor. koşuşturmacanın durduğu anlarda, aile bireyleri arasındaki dinamikleri izlemek keyifli. ayrıca filmin "süper kahramanlık da bir şey mi, asıl zor olan iyi birer anne-baba olmak" şeklinde özetlenebilecek mesajını da beğendim. kötü adam karakteri ilk filmdeki sendrom'a göre biraz zayıf kalsa da, ailece keyif alarak izlenebilecek eğlenceli bir yapım.
  • güzel ülkemde vizyon tarihi eylül'den ağustos'a çekilen film. inanılmaz ailenin anası gibi biraz daha çekiştirirsek temmuz'a alabiliriz, ha gayret!
hesabın var mı? giriş yap