• sessiz sinema,pop yeteneği,
    deniz sümbülü,bir şair tarafından ismi konmuş,
    yaşam imitasyonu..
    bir japon balığı`*` gibi,donmuş bir havuzda..
    bir süs balığı gibi,bir klozetin dibindeki..
    senin ağlamanı duymak istemiyorum.

(
    artık seslerin pek bir önemi yok, herşeyin görünüş üzerine kurulduğu bir düzende.. geçici yetenekler arıyoruz artık sadece..
    `*`: japonlar sadece göze hoş gelmesi için genlerleriyle oynarlar balıkların, birçokları azap verici acılarla boğuşur, resesif genler türedikçe hastalık kapma olasılıkları artar, mutasyon akla gelemiyecek özürler getirir beraberinde sadece süs için..
    güzel olan ne kadar popülerse modası geçtiğinde o kadar değersizdir.. aslında güzelliğin anlamı kalmaz çirkinlik günah addedilirken.. varolan dengeler karşıtların çatışmasıyla kurulur der diyalektik. kutuplardan birisini kafamızda bitirmemiz yeterlidir kaosun tomurcuklanması için..
    )

bu şekerkamışı güzel tat veren,
    bu tarçın`*`, bu hollywood,
    haydi,haydi kimse denediğini göremez.

(
    `*`: tatlılarla barışık olan tek baharattır.. eskiler mutluluk verici bir madde olarak kullanırlarken günümüzde parfümün ana maddelerinden biri olmuştur.. özünde bozuk olan birşey iyi bir makyajla beş duyuya hitap edecek hale getirildiğinde gerçek biraz daha uzaklaşır..
    hollywood'u karşısına almaktan çekinmez stipe..boyalı tepe, başında gelmektedir günümüz tarçınlarının..
    kimse denemiyor ama gerçeği görmek için..
    )

en muhteşem şeyi istersin,
    ekmek dilimlene geldikten beri en muhteşem şeyi,
    herşeye sahipsin, uygun ölçülerde sahipsin.
    cuma günkü bir moda şovu gibi, yeniyetme
    köşede donarken.
    denemezmişin gibi gözükmeye çalışırken...

(
    herşeyin en güzeli insanoğlunun tekelinde olmak için vardır.. didinir dururuz saçlarımız dökme, hücrelerimizi bozma, derimizi dökme pahasına 'mükemmele' ulaşmak için.. 'mükemmel' olan göz önünde olandır bize göre modadır sadece.. spot ışıklarını çok severiz huyumuz kurusun ki..
    onlar askılardan ibarettir sadece, uygun ölçülere gelmek görevleri olarak dikte ettirilmiştir..(mutsuz olsalarda 'söyleneni yap' komutu verir beyinleri.. yolları büyük patronların masasının altından da geçer elbette..) yalnız şöyle bir sorun vardır: insanlar taşınan kıyafetlere değil askılara bakmaktadır sadece ağızlarını suyunu akıtarak.. herşey vücut temasına kurulmaktadır artık..
    uyum sağlamaya çalışırken küfür etmiyor musun sen de bu işlere?..
    )

bu tarçın, bu hollywood,
    haydi haydi, kimse denediğini göremez.

kimse ağladığını görmez,
    bu donduran yağmur,bu senin yapabildiğin..
    haydi haydi, kimse ağladığını görmez.

bu şekerkamışı
    bu limonata
    bu fırtına, ben korkmuyorum..
    haydi haydi, kimse ağladığını görmez.

bu şimşekli fırtına,
    bu gelgit dalgası,
    bu çığı, ben korkmuyorum..
    haydi haydi, kimse ağladığımı görmez.

(
    bu mücadele de müziğini yapıyor stipe sözleri kendine çevirirken.. yalnız hissediyor feci şekilde bu mücadelesinde.. insanlar zaten yanlış olduğunu bile bile yapıyorlarsa bunları, uyarmanın bir manası kalmıyor aslında sanatçı ne kadar çığırsa da..
    manasız da olsa sonuç alıyor az da olsa.. birikmesini dilemek kalıyor sadece sonuçlarının..
    )

bu kim olduğun, bu ne yapabildiğin..
    haydi haydi,kimse ağladığını görmez.

bu kim olduğun, bu ne yapabildiğin..

live 8'de rem'in açılış şarkısı, stipe'ın electron blue'sundan kalma savaş boyasıyla yaptığı önsöz hala aklımda:
    stipe: hello this is rem and this is what we do!

(bkz: commercial for levi)*
    (bkz: californication)*
    (bkz: hollywood)*
    (bkz: american dream)*
    (bkz: fake plastic trees)*
    (bkz: money for nothing)*
  • charades, pop skill
    water hyacinth, named by a poet.
    imitation of life
    like a koi in a frozen pond
    like a goldfish in a bowl
    i dont want to hear you cry

thats sugarcane that tasted good
    thats cinnamon thats hollywood
    c'mon c'mon no one can see you try

you want the greatest thing
    the greatest thing since bread came sliced.
    you've got it all, you've got it sized.
    like a friday fashion show teenager
    freezing in the corner
    trying to look like you dont try

thats sugarcane that tasted good.
    thats cinnamon thats hollywood
    c'mon c'mon no one can see you try

no one can see you cry

thats freezing rain thats what you could
    c'mon c'mon no one can see you cry

this sugarcane
    this lemonade
    this hurricane, i'm not afraid.
    c'mon c'mon no one can see me cry
    this lightning storm
    this tidal wave
    this avalanche, i'm not afraid.
    c'mon c'mon no one can see me cry

thats who you are, thats what you could

thats who you are, thats what you could
  • klibinde kameralar değişik açılara yerleştirilmiş ve üst üste montajlanmış olan spike jonze yaratıcılığının arka arkaya hatırlatıldığı rem parçası
  • duyulduğu anda durulası ve şarkı bitene kadar kıpırdanılmayası şarki.saygı duruşu.
  • hastasi oldugumuz klibin yonetmeni spike jonze degil garth jennings'tir.
  • remin $u siralar mtvde sikca yayinlanan muhte$em bi klibe sahip $arkisi.
  • şimdiki zilyon megapikseli aynı anda çekebilen über ultra hd 69k zkimzonik kameralarla bir daha çekilse tadından daha da yenmeyecek klipli şarkı.
  • $arkıya klipte sürekli insanlar e$lik ediyorlar,tek bir scene shot nasıl bu hale getirilebilir,nasıldır halen çözemediğim inanilmaz $ahane,her seferinde yeni $eylerin ke$fedilecegi klibe sahip $arkı.
  • videoklip tarihinin en parlak fikirlerinden bir tanesine sahip parça. şarkının kendisi de acayip güzeldir ve revealın en mutlu şarkılarındandır.
  • neden olduğunu hiç anlamadığım bir şekilde beni çok etkileyen şarkıdır. rem'i çok bilmem, pek sevmem fakat bu şarkıyı ne zaman duysam mutlu oluyorum. bir de cry mı diyor try mi hiç anlamıyorum ya ona da çok şaşıyorum. bolca yazılmış çizilmiş gerçi ama videoklibi de bir harikuladedir gerçekten.
hesabın var mı? giriş yap