• buyrunuz sözleri

gözlerinin içine girdim başka alemler gözledim
    ben bunlarla övünmedim beklemedim illa
    beklemedim illa beklemedim sevdim

gölgelemedim bağını bahçesini
    günü güneşi örtmedim
    yapılanlar söylenmezki her zaman
    sömürmedim illa sömürmedim illa

sömürmedim sevdim

yapılanlar söylenmezki her zaman
    sömürmedim illa sömürmedim illa

sömürmedim sevdim

illa illa illa illa
    illa illa illa illa illa sevdim

yüreğine kulak verdim nefes aldı ben dinledim
    duyduklarım anlatılmaz sır vermedim illa
    sır vermedim illa sır vermedim sevdim
    duyduklarım anlatılmaz sır vermedim illa
    sır vermedim illa sır vermedim sevdim

gölgelemedim bağını bahçesini
    günü güneşi örtmedim
    verilenler istenmezki her zaman
    dilenmedim illa dilenmedim illa
    dilenmedim sevdim
  • insanin icini yakan bir sarkidir.. ovunmemek lazim bazen, sadece sizin icinizde kalmali bazi seyler.. cunku bir siirde yazdigi gibi

"...insan ruhunun en buyuk zaferleri
    ve en buyuk basarilari kimsenin
    bilmedigi ve tahmin edemedigi seylerdir.
    insanlarin en buyuk zaferlerini tipki
    vahsi cicekler gibi kimse bilmez, gormez."

oyle iste.. duyduklarim anlatilmaz, sir vermedim illa..
  • ... şarkıdan alıntı:

"yapılanlar söylenmez ki her zaman"
  • arkadan mırıl mırıl yaklaşıp birden sakince sırtına dokunur gibi, günlerce aradığın bir şeyin aslinda gözünün önünde durduğunu fark etmek gibi, aynaya ilk kez bakıyor gibi, biri senin yerine sana tatlı tatlı lanetini anlatir gibi. öyle bir şarkı. sonra kaldigin yerden devam edersin hayatına hiç yok gibi. çünkü sen sır vermezsin illa.
  • gökhan türkmen'in en baştan albümündeki (bence en iyi) şarkısı.

illa senin için mi yazmam gerekiyor bütün sözleri?
    her şey senin için mi sanıyorsun?
    sıkıldım bu bencil tavırlarından.
    başkasını sevemez miyim?
    yapamaz mıyım gerçekten?
    yardım et ne olur,kurtulmak istiyorum senden.
    ne var sanki unutabilsem seni, bana küfür etsen.
    yok yok iyi davran bana, yoksa unutamam seni.
    hakettim ben bunu artık,sevemem kimseyi.

söz: gökhan türkmen
    müzik: gökhan türkmen, aytaç özgümüş
  • leman sam'ın şarkısından esinlenerek konulmuş bir kız ismi
  • yılların eskitemediği, yıllandıkça değerlenen leman sam şarkısı. insan büyüdükçe, yaşadıkça, biriktirdikçe daha da anlamlı oluyor.
  • la feta illa ali la seyfe illa zulfikar yani "ali gibi yiğit, zülfikar gibi kılıç olmaz" derken "gibi" anlamı olan
    la ilahe illallah yani "allah'tan başka tanrı" yoktur derken "hariç" anlamı olan bağlaçtır.
    kendinden öncesini dışlayan (bkz: exclude), sonrasını kapsayan bir yapısı vardır.

türkçede cümle başında kullanılır ve kendinden önce dile getirilmemiş önermeleri peşinen dışlar (bkz: illa ki muhabbetimiz karpuzlu olsun)
  • çokça duygun(m)un, tutumu(mu)n ozeti sarkidir nazarımda ; beklemedim, sömürmedim, sır vermedim, dilenmedim, sevdim.
  • leman sam'ın can yakan şarkısı. can yakıyor çünkü bu şarkı size; siz birini onun yoluna ölecek kadar severken, sömürmezken, bağını bahçesini gölgelemezken, verdiklerinizin, yaptıklarınızın çetelesini tutmazken, duyduğunuz ne varsa içinize atarken, o sevdiğiniz kişinin kendisini sömürenlere, pireyi deve yapıp abartanlara koşmasını ve size "sanki benim için ne yaptın ki?" diye sormasını hatırlatıyor.

bu yüzden bu şarkı gerçekten sevenlerin, gerçekten değer verenlerin, sevdiklerinde gerçekten başka alemler görenlerin şarkısı.

ve evet bu şarkı sığ bir aşk şarkısı değil; hatta salt aşk şarkısı da değil. bunu aşk şarkısı olarak görmek sığlıktır ama...
hesabın var mı? giriş yap